Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które zapotrzebowanie w okresie dorastania jest bardzo duże. Od kiedy można wprowadzać orzechy nerkowca do diety dziecka?
- Artykuł został zaktualizowany i rozbudowany o nowe treści i autorskie zdjęcia 10.05.2024 r.
Dlaczego dzieci powinny jeść orzechy nerkowca?
Nerkowce zawierają wiele cennych składników niezbędnych w rozwoju i prawidłowym wzroście dziecka. Ryboflawina i L-karnityna w orzechach nerkowca wspomagają pracę mózgu. Fosfor wspiera funkcjonowanie kości i zębów dziecka w okresie wzrostu.
Orzechy te zawierają również cenne przeciwutleniacze, które pomagają usunąć toksyny, dzięki czemu poprawiają odporność dzieci. Kwas tłuszczowy zawarty w orzechach nerkowca działa przeciwzapalnie na organizm.
Pełne przeciwutleniaczy
Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które pozwalają chronić organizm przed działaniem wolnych rodników, a tym samym ograniczają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Jest to szczególnie ważne w okresie wzrostu i rozwoju młodego organizmu, często narażonego na różnego typu infekcje i choroby. Co ciekawe, badania wykazały, że więcej właściwości antyoksydacyjnych występuje w nerkowcach prażonych. Warto zatem rozważyć wprowadzenie ich do diety, łącznie z nerkowcami surowymi.
Dostarczają organizmowi dziecka dobrej energii
Jak wynika z badań, orzechy nerkowca są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej energii, co okazuje się niezwykle ważne, szczególnie przy wyjątkowo ruchliwych i energicznych dzieciach. Zawierają dużo białka oraz miedzi, która pomaga wchłaniać żelazo w organizmie. Doskonale sprawdzą się jako zdrowa, chrupiąca przekąska między posiłkami dla każdego dziecka.
Nerkowce wspierają rozwój kości
Orzechy nerkowca zawierają cenne składniki, które przyczyniają się do wzmocnienia i rozwoju kości oraz całego układu kostnego, co jest szczególnie ważne w okresie wzrostu i rozwoju dziecka. Szczególnie bogate są w miedź. W jednej porcji orzechów nerkowca (ok. 30 g) znajduje się 0,66 mg, co w pełni zaspokaja zapotrzebowanie dziecka na ten składnik.
Przypomnijmy, że dziecko do 12. miesiąca życia zgodnie z zapotrzebowaniami dietetycznymi potrzebuje 0,2 mg miedzi na dobę. Dla starszych dzieci wartości te prezentują się następująco:
- dzieci 1-3 lat: 0,3 mg/doba,
- dzieci 4-6 lat: 0,4 mg/doba,
- dzieci 7-9 lat: 0,7 mg/doba.
Oprócz tego w nerkowcach znajduje się całkiem dużo magnezu i manganu, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu kości i zębów. W garści orzechów nerkowca (ok. 30 g) znajduje się 87,60 mg magnezu, co jest równoważne z całkowitą dzienną dawką dla dzieci w wieku do 3 lat. W przypadku dzieci powyżej czwartego roku życia garść nerkowców zaspokaja blisko 50% zapotrzebowania, a u młodzieży od 9 do 13 lat (240 mg) to około 35%.
Zapotrzebowanie na magnez wynosi 30 mg na dobę u dzieci w wieku do 3 lat, a następnie wzrasta do 80 mg. Dzieci w wieku od 4 do 8 lat potrzebują 130 mg, natomiast od 9 do 13 lat zapotrzebowanie wynosi 240 mg na dobę.
Nerkowce są dobre na wzrok
Współczesny styl życia, w którym dominuje nadmierna ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe oraz długotrwałe korzystanie z urządzeń cyfrowych, przyczynia się do narastających problemów ze wzrokiem u dzieci. Często prowadzi to do infekcji oczu oraz pogorszenia jakości widzenia. Pomocą dla naszych dzieci (oprócz dbania o ograniczenie kontaktu z ekranami monitorów i telefonów) jest zeaksantyna – silny przeciwutleniacz obecny w orzechach nerkowca. Ten cenny związek jest absorbowany przez siatkówkę oka, gdzie odgrywa kluczową rolę w ochronie przed szkodliwym wpływem światła oraz wspomaga ogólną kondycję wzroku. Regularne włączanie orzechów nerkowca do diety może więc stanowić element profilaktyki zdrowotnej oczu, szczególnie wśród młodszych użytkowników ekranów.
Wpierają rozwój układu nerwowego
Magnez nie tylko wspiera nasz układ szkieletowy i mięśniowy, ale także ma dobroczynne działanie na układ nerwowy. Jedzenie orzechów, w tym nerkowców, poprawia naszą koncentrację, pamięć oraz nastrój. Orzechy nerkowca zawierają magnez, co wiąże się z poprawą kondycji psychicznej. Ponadto pobudzają pracę mózgu oraz łagodzą stany depresyjne.
Zdrowy układ trawienny
Ze względu na to, że nerkowce, podobnie jak inne orzechy, są wartościowym źródłem błonnika, pomagają we właściwym funkcjonowaniu, szczególnie jelit.
Alergia na orzechy nerkowca u dzieci
Nerkowce wraz z innymi rodzajami orzechów należą do grona silnych alergenów. Alergia na orzechy nerkowca zdarza się znacznie rzadziej niż np. orzeszki ziemne, ale przy wprowadzaniu ich do diety dziecka trzeba być ostrożnym. Alergia może objawiać się łagodnie i ciężko. Do tych lekkich objawów należą wysypki i swędzenia skóry, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także nudności, kaszel, wymioty, skurcze, biegunki i ból brzucha.
Najpoważniejszą reakcją na orzechy nerkowca jest anafilaksja. Jest to szybka reakcja, która może ogarnąć całe ciało i prowadzić do utraty przytomności, głośnego oddychania, obrzęku języka i gardła, a nawet bladości. To stan zagrażający życiu dziecka i wymagający szybkiej pomocy lekarskiej.
Orzechy nerkowca- kiedy można podawać je dzieciom?
Wg najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, nerkowce możemy wprowadzać do diety dziecka już na etapie niemowlęcia — od 6 do 12 miesiąca. Tak wczesne wprowadzanie orzechów do diety ma zminimalizować ryzyko pojawienia się alergii w późniejszym okresie. Orzechy nerkowca serwujemy początkowo w małych dawkach drobno zmielone. Możemy dodawać je do kremów i kleików, które są jedzone przez dzieci. W żadnych wypadku nie podajemy orzechów nerkowca w kawałkach. Zakrzywiony, zaokrąglony kształt nerkowca może łatwo utknąć w drogach oddechowych dziecka, jeśli zostanie połknięty w całości. To samo ryzyko zadławienia występuje w przypadku świeżo zmielonego masła z orzechów nerkowca – jego lepka, gruba konsystencja może być trudna do przełknięcia przez małe dziecko w dużych porcjach lub rozsmarowana na krakersach.
Wiele zależy od tego, jak dobrze dziecko radzi sobie z rozgryzłem i rozdrabnianiem pokarmu. Najlepszymi kandydatami do jedzenia orzechów nerkowca są dzieci na tyle duże (3-4 lata), aby jeść jedzenie bez krojenia go na małe kawałki, które w przeszłości bezpiecznie spożywały inne orzechy, takie jak orzechy włoskie lub migdały.
Przeczytaj więcej w artykule: Orzechy nerkowca – właściwości i zastosowanie.
Jak podawać nerkowce dzieciom? Kilka pomysłów
Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie orzechów nerkowca do diety dziecka. Najprostszy sposób dla dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym to zjedzenie orzechów nerkowca solo, po prostu z opakowania. Dzieciom młodszym należy podawać nerkowce w wersji przetworzonej, zmielone lub rozdrobnione, aby uniknąć zadławienia. Oto kilka najciekawszych sposobów, w jakie można serwować nerkowce i z czym najlepiej je łączyć.
- Masło orzechowe do kanapek. Najprościej jest spożywać orzechy nerkowca w formie pasty orzechowej. Co zrobić? Zblenduj w dobrym blenderze orzechy nerkowca, aby uzyskać kremowe masło orzechowe, które może zastąpić mleko kokosowe w curry lub posłużyć jako smarowidło do kanapek. Jeśli nie masz możliwości zmielenia orzechów, kup po prostu dobrą pastę z orzechów nerkowca (bez dodatków).
- Proszek z orzechów. Dla młodszych dzieci doskonale sprawdzają się orzechy nerkowca w formie skruszonej i zmielonej. Dodaj proszek z orzechów nerkowca do smoothie dla dzieci lub do jogurtów, co wzbogaci ich smak i wartość odżywczą.
- Kulki owsiane z orzechami. Mieszaj mielone orzechy z płatkami owsianymi i miodem, tworząc zdrowe kulki, idealne jako przekąska.
- Dodatki do płatków i mleka. Orzechy nerkowca w formie rozdrobnionej i skruszonej można dodawać do płatków śniadaniowych, owsianki, by wzbogacić ich smak i wartość odżywczą.
- W deserach. Posyp orzechami nerkowca jogurty, musli czy owoce, tworząc zdrowe i smaczne desery.
- Orzechowa panierka. Orzechy nerkowca sprawdzają się również jako pyszna panierka. Użyj zmielonych orzechów jako chrupiącej panierki do ryb lub stripsów z piersi kurczaka, co jest zdrową alternatywą dla tradycyjnej bułki tartej.
- Mieszanka orzechowa. Zamiast batonów czy innych słodyczy przygotuj własną „mieszankę studencką”. Zrób mieszankę z orzechów nerkowca i innych ulubionych orzechów jako przekąskę do szkoły lub na wycieczkę, dostarczającą energii i składników odżywczych.