Tradycyjne metody leczenia raka obejmują chemioterapię, radioterapię i operację. Niektórzy szukają terapii uzupełniających, by zwiększyć szanse na wyleczenie. Jedną z nich jest dieta dr Budwig, która opiera się na mieszance oleju lnianego i twarogu. Sprawdź, czy warto ją stosować!
Na czym polega dieta dr Budwig i jaki jest jej cel?
Wspomniana dieta została opracowana przez niemiecką biochemiczkę, dr Johannę Budwig, w latach 50 XX wieku. Składa się z warzyw, owoców i soków, a także mieszanki oleju lnianego i twarogu, którą należy jeść kilka razy dziennie
Dr Budwig opracowała dietę, aby wspierać leczenie raka, ale zwolennicy twierdzą, że może również pomóc w przypadku: problemów z prostatą, obniżonej odporności, zawału serca, udaru mózgu. Może również przynieść ulgę w artretyzmie, egzemie i wrzodów żołądka.
Jakie są zasady diety dr Budwig?
Dr Budwig twierdziła, że kombinacja oleju lnianego i twarogu poprawia dostępność niezbędnych kwasów tłuszczowych przez błonę plazmatyczną, a tym samym wspiera tlenowe oddychanie komórkowe. Ponadto uważała, że tłuszcze zwierzęce, przetworzona żywność, cukier i tłuszcze nasycone zakłócają pobieranie tlenu i oddychanie komórkowe.
Na diecie dr Budwig nie możesz jeść skorupiaków, wieprzowiny, wędlin, rafinowanych ziaren i zbóż. Ze swojego jadłospisu powinieneś również wykreślić cukier, oleje uwodornione lub rafinowane, kawę i herbatę. Musisz także zapomnieć o większości produktów mlecznych, w tym maśle.
Olej lniany w diecie Budwig
Podstawą diety dr Budwig jest mieszanka oleju lnianego z twarogiem. Możesz też do niej dodać odtłuszczone mleko lub jogurt. Sprawdź, jak szybko przygotować miksturę!
Składniki:
250 ml oleju lnianego,
4 łyżki miodu,
470 g niskotłuszczowego jogurtu naturalnego.
Przygotowanie:
- Wymieszaj dobrze wszystkie składniki, aż olej przestanie być widoczny.
- Możesz także dodać trochę owoców i orzechów. Pamiętaj, by zjeść miksturę w ciągu 20 minut od przygotowania.
- Zastanawiasz się, jak ją urozmaicić? Sięgnij po sok z cytryny, mus jabłkowy bez cukru, posiekane migdały, pestki sosny, wanilię lub cynamon. Jeśli mieszanina jest zbyt gęsta, dodaj 2-3 łyżki mleka, najlepiej koziego.
- Nie wlewaj wody ani soku, aby nie zmienić właściwości roztworu.
Olej lniany zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą obniżyć poziom niektórych substancji, przyczyniających się do raka. Dodatkowo znajdują się w nim lignany i fitoestrogeny, które słyną z właściwości przeciwnowotworowych. Dr Budwig podkreślała, że mleko i twarożek pomagają organizmowi wchłaniać kwasy omega-3.
Efekty uboczne diety
Nie ma naukowych dowodów na to, że proponowana dieta może leczyć lub zapobiegać nowotworowi. Należy zaznaczyć, że dieta dr Budwig może powodować skutki uboczne, oprócz tego nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Siemię lniane może powodować zaparcia, wzdęcia, gazy, ból brzucha, biegunkę. Istnieje ryzyko, że jesteś uczulony na nasiona lnu, masz alergię na nabiał lub cierpisz na nietolerancję laktozy. Jeżeli chcesz wprowadzić olej lniany do swojej diety, pamiętaj, by dużo pić. W przeciwnym razie narażasz się na skutki uboczne.
Niektóre odmiany diety zachęcają do codziennego opalania, aby dostarczyć organizmowi kwasy tłuszczowe. Polecają również lewatywy z oleju lub kawy. Nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko oparzeń i raka skóry. Z kolei lewatywa z kawy może zaburzać równowagę elektrolitową oraz prowadzić do oparzeń, infekcji, zapalenia okrężnicy i odbytnicy.
Dieta dr Budwig: przeciwwskazania
Dobrze zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa, wpływa pozytywnie na procesy metaboliczne, produkcję hormonów, gęstość kości, czy skład krwi. Z kolei diety restrykcyjne, takie jak dieta Budwig, może skutkować poważnymi niedoborami żywieniowymi.
Zanim przejdziesz na tę dietę, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na:
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- cukrzycę,
- problemy z jelitami (np. chorobę zapalną jelit).
Badania wykazały, że przyjmowanie dużych dawek siemienia bez wystarczającej ilości wody, zwiększa ryzyko niedrożności jelit.