Miód od wieków znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. W medycynie naturalnej stosowany jest jako środek do leczenia ran i oparzeń. Jaki miód jest najlepszy na takie dolegliwości? W jaki sposób można go stosować?
Czy miód pomaga na oparzenia i rany?
Miód na rany i oparzenia stosowany jest już od tysięcy lat. Choć obecnie można skorzystać z innych skutecznych sztucznych sposobów, to warto zastosować miód na niektóre rodzaje ran i oparzenia. Badanie[1] przeprowadzone na grupie 59 pacjentów cierpiących na rany i owrzodzenia wykazało w 58 przypadkach znaczną poprawę miejscową po zastosowaniu miodu. Na tę substancję nie zareagował w ogóle pacjent cierpiący na owrzodzenie Buruli
W przypadku oparzeń powierzchniowych i o częściowej grubości leczenie miodem daje lepsze efekty niż klasyczne leczenie. [2]
Miód znany jest z wielu swoich prozdrowotnych właściwości. Produkt ten pobudza białe krwinki do produkcji cytokin (rodzaj białka odpowiedzialnego za obronę organizmu). Miód stymuluje również produkcję keratynocyty, która przyspiesza gojenie się ran. Na proces gojenia wpływa także ponad 180 bioaktywnych składników oraz szereg innych zalet miodu, takich jak:
- kwaśne pH – w zależności od gatunku miodu wynosi między 3,2 a 4,5 pH, dzięki temu uwalnia tlen z krwi, co powoduje szybsze gojenie ran.
- osmotyczny cukier w miodzie powoduje wyciągnięcie wody z uszkodzonych tkanek, więc obrzęk zmniejsza się przy jednoczesnym zwiększeniu przepływu limfy;
- działanie antybakteryjne – zawiera m.in. flawonoidy, fenolokwasy, witaminy i minerały oraz aminokwasy.
Najbogatszy skład mają miody ciemne, np. gryczany lub wrzosowy.
Zalety aplikacji miodu na zranioną lub oparzoną skórę
Nakładanie miodu bezpośrednio na zranioną, lub oparzoną skórę ma wiele zalet:
- łagodzi miejscowe stany zapalne,
- zmniejsza ból, pieczenie i obrzęki,
- przyspiesza gojenie ran,
- zmniejsza występowanie blizn,
- zapobiega powstawaniu zakażeń.
Jak i kiedy stosować miód na oparzenia?
Jeśli chcesz zastosować miód na rany i oparzenia, które się nie goją, to najpierw powinieneś skonsultować się z lekarzem. W przypadku bardzo rozległych ran lekarz lub pielęgniarka powinni pokazać jak prawidłowo nałożyć miód. Zbyt gruba warstwa może wpływać negatywnie na skuteczność gojenia się ran.
Można samodzielnie aplikować miód w przypadku wystąpienia oparzeń I lub II stopnia. Nie wolno smarować miodem oparzeń III i IV stopnia lub w sytuacji, gdy poparzeniu uległo 18% ciała u osoby dorosłej lub 8% ciała u dziecka. Jeśli ból po oparzeniu jest bardzo silny, to zalecamy schłodzić oparzenie pod chłodną bieżącą wodą, a następnie zastosować miód jako dodatkowy okład po chłodnej kąpieli.
Aplikacja miodu na rany w warunkach domowych
- Przed nałożeniem miodu umyj ręce.
- Do aplikacji stosuj sterylne opatrunki gazowe.
- Nałóż miód na jałowy opatrunek, a następnie przyłóż go do rany. Zamiast miodu ze słoika możesz użyć miodowych opatrunków. Jeśli masz ropień, to nałóż miód bezpośrednio na ranę.
- W zależności od umiejscowienia rany na gazę przyklej plaster lub owiń miejsce bandażem.
- Opatrunek wymieniaj, gdy gaza będzie sucha.
- Po zmianach opatrunku zawsze umyj ręce.
W przypadku oparzeń zawsze zalecamy ochłodzenie rany zimną wodą, co obniża jej temperaturę. Później można zastosować miód. W zależności od wielkości rany zaleca się zastosowanie 15-30 ml miodu. Można nałożyć go bezpośrednio na ranę lub nasączyć nim gazę przed nałożeniem.
Jaki miód stosować rany?
Najlepszy miód to ten klasy medycznej, ponieważ jest sterylizowany i mniej odporny na reakcje ze strony układu odpornościowego. Gdy chcesz zastosować miód dostępny w sklepach, to wybierz: manuka, gelam lub tualang.
Jaki miód będzie najlepszy na rany i oparzenia?
Na rany i oparzenia można zastosować zarówno miód jedno-, jak i wielokwiatowy. Ważne, aby był nieprzetworzony oraz nierozcieńczony. Rodzaj miodu nie ma znaczenia w jego skuteczności w leczeniu ran i oparzeń.
Wybierz najlepszy miód na leczenie oparzeń
Przeciwwskazania do stosowania miodu na oparzenia
Miodu na oparzenia i rany nie mogą stosować osoby uczulone na produkty pszczele. Jeśli należysz do grona takich osób, to na oparzenia stosuj fermentowane produkty mleczne, np. kefir lub jogurt.
Czy stosowanie miodu na rany i oparzenia powoduje jakieś powikłania?
Stosowanie miodu na rany i oparzenia może wywołać reakcję alergiczną. Najczęstszymi oznakami wystąpienia reakcji alergicznej są:
- zawroty głowy,
- obrzęk,
- mdłości,
- kłucie lub pieczenie w miejscu kontaktu z alergenem,
- problemy z oddychaniem.
Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna, to nie należy nakładać ponownie miodu, tylko skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia innej formy terapii.
Miód stosowany na rany i oparzenia zyskuje coraz większą akceptację w środowisku medycznym. Przed zastosowaniem tego słodkiego przysmaku skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową.
Przepis:
- Efem S. E. (1988). Clinical observations on the wound healing properties of honey. The British journal of surgery, 75(7), 679–681. https://doi.org/10.1002/bjs.1800750718
- Antibacterial activity of honey on bacteria isolated from wounds, http://www.medbc.com/annals/review/vol_14/num_1/text/vol14n1p22.htm