Nie zawsze mamy dostęp do dobrego ryżu do risotto, szczególnie tych odmian z północnych Włoch jak Baldo, Roma, Carnaroli i oczywiście Arborio. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z przygotowania risotto. Wręcz przeciwnie, można pokusić się o małe eksperymenty kulinarne i zdecydować się na wykorzystanie innych rodzajów ryżu.
Czy można stosować inny ryż do risotto niż ten „do risotto”?
Tak, można. Oczywiście, jak wspomnieliśmy wcześniej, musimy mieć świadomość, że nie uzyskamy efektu identycznego jak w przypadku klasycznej włoskiej potrawy. Nie oznacza to jednak, że przygotowanie risotto bez specjalnego rodzaju ryżu nie jest możliwe. Do tego celu możesz wykorzystać inne gatunki ryżu, do nich należą m.in. ryż do sushi i krótkoziarnisty ryż brązowy.
1. Ryż do sushi
Ryż do sushi to specjalna odmiana krótkoziarnistego ryżu, zawierająca znacznie większą zawartość skrobi, która nadaje mu określoną lepkość. Pod względem właściwości, ryż do sushi zdaje się być dobrym zamiennikiem ryżu do risotto. Zastosowanie ryżu do sushi da nam zbliżony efekt co w przypadku klasycznego Arborio. Co prawda, ryż do sushi jest nieco bardziej klejący a potrawa przygotowana na jego bazie jest mniej kremowa, jednak z efektu z pewnością będziesz zadowolony.
Ryż do sushi proponujemy w proporcji 1 do 1, czyli jedną szklankę niegotowanego ryżu Arborio zastępujemy jedną szklanką zamiennika, czyli ryżu do sushi.
2. Ryż brązowy krótkoziarnisty
Ryż brązowy krótkoziarnisty to nietypowa, ale interesująca alternatywa dla tradycyjnych odmian ryżu do risotto. Ten rodzaj ryżu, będący wersją pełnoziarnistą, zachowuje więcej składników odżywczych dzięki swojej zewnętrznej warstwie, zwanym otrębami. Jest to atut, zwłaszcza dla tych, którzy stawiają na zdrową kuchnię. Nie można jednak zapomnieć, że charakterystyka tego ryżu, zarówno jeśli chodzi o smak, jak i strukturę, różni się od klasycznego Arborio czy Carnaroli.
Jeśli zdecydujemy się na ryż brązowy krótkoziarnisty w risotto, musimy być świadomi, że czas gotowania może być nieco dłuższy, a konsystencja potrawy nie będzie tak kremowa jak w tradycyjnym przypadku. Niemniej jednak, dzięki wyższej zawartości skrobi w tych pulchnych ziarnach, potrawa będzie nadal wilgotna i lepka, co sprawi, że stanie się ciekawą alternatywą dla znanych receptur. W przypadku proporcji, podobnie jak w wersji z ryżem do sushi, sugerujemy stosować go w proporcji 1 do 1, zastępując tradycyjne ziarna ryżu brązowym krótkoziarnistym. Nie jest to może rozwiązanie dla purystów kuchni włoskiej, ale z pewnością ciekawa opcja dla kulinarnych eksperymentatorów.
3. Ryż jaśminowy do risotto – czy to ma sens?
Niezmienne zasady dotyczące przygotowania risotto mówią, że nie nadaje się do tego żadne rodzaje ryżu długoziarnistego. Ale od czego są słynne zasady, jeśli nie po to, żeby je łamać? Ryż jaśminowy, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu zapachowi wydzielającemu się podczas gotowania, jest jednym z najlepszych gatunków zwykłego ryżu, który z powodzeniem możesz wykorzystać do przygotowania risotto.
Podobnie jak w przypadku ryżu basmati, i w tym przypadku istnieją dwie szkoły. Jedna z nich całkowicie odrzuca zastosowanie ryżu jaśminowego. Według przeciwników tego rozwiązania, ryż jaśminowy, a także każdy ryż długi, nie nadaje się do przygotowania risotto z uwagi na za małą ilość skrobi i zbyt dużą zawartość amylazy. Wiele osób jednak przyznaje, że przygotowanie dania a la risotto na bazie ryżu jaśminowego jest możliwe i daje całkiem interesujące efekty. Jaśminowy ryż to odmiana długoziarnista, która dodatkowo cechuje się znacznie większą lepkością niż pozostałe gatunki ryżu. A to czyni go dosyć ciekawą alternatywą dla przygotowania klasycznego risotto.
Przy czym trzeba powiedzieć sobie to jasno i wyraźnie: za pomocą ryżu jaśminowego trudno osiągnąć charakterystyczną, kremową konsystencję potrawy. Nasze risotto bardziej będzie przypominać ryż z dodatkami niż specjał w kuchni włoskiej.
Czytaj również: Jaki ryż do risotto?
Ryż jaśminowy jako alternatywa dla arborio należy stosować w ostateczności, wówczas, kiedy naprawdę nie mamy innego wyjścia, a marzy nam się przygotowanie smacznej potrawy z ryżem.
Proporcje zastosowania ryżu jaśminowego do basmati czy arborio są dokładnie takie same, czyli wykorzystujemy w przepisie tyle samo surowego ryżu jaśminowego, ile byśmy użyli ryżu arborio.