Dlaczego mamy problemy z trawieniem? Przyczyny?
Najczęstszą przyczyną problemów z trawieniem są błędy żywieniowe. Zbyt częste jedzenie wysoko przetworzonych, ciężkostrawnych i tłustych potraw oraz słodyczy bogatych w cukry proste i tłuszcze trans.
Problemy z trawieniem mogą być również spowodowane chorobami układu pokarmowego (np. refluksem, zapaleniem jelit lub polipami) lub tzw. przyczynami czynnościowymi. Są one najczęstszą przyczyną problemów z trawieniem. Do przyczyn czynnościowych zalicza się m.in. nadmierne wydzielanie kwasu solnego i powolne opróżnianie żołądka.
Najczęstszymi przyczynami problemów z układem trawiennym są:
- potrawy zawierające sztuczne barwniki i konserwanty,
- ciężkie i obfite posiłki;
- nieregularność posiłków;
- niewłaściwy skład spożywanych posiłków, np. za dużo tłuszczów, a za mało błonnika, warzyw i owoców;
- niewłaściwy sposób przygotowania posiłków.
Najczęstszymi objawami problemów z trawieniem są:
- uczucie pełności po posiłku,
- brak apetytu,
- zaparcia,
- wzdęcia,
- szybkie uczucie sytości,
- pieczenie i ból w nadbrzuszu.
Jaka dieta poprawia trawienie?
Dieta przy problemach z trawieniem powinna być różnorodna. W posiłkach należy dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Należy jeść wyłącznie pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, kasze i makaron pełnoziarnisty. Można jeść tylko chude mięso i ryby. Do diety trzeba włączyć warzywa i owoce bogate w błonnik pokarmowy. Regularnie należy jeść produkty wspomagające pracę jelit, czyli jogurty, kefiry i maślanki.
Podczas stosowania diety na trawienie trzeba ograniczyć spożywanie soli oraz całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. W czasie stosowania diety należy pić dużo wody oraz stosować stałe pory posiłków. Najlepiej jeść małe posiłki i częściej. Nigdy nie należy zapominać o śniadaniu. Kolację trzeba jeść około 2-3 godzin przed snem. Podczas stosowania diety na trawienie, warto pić zioła, które łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego i stymulują procesy trawienne.
Zioła na trawienie
Zioła na trawienie są pomocne w dolegliwościach układu pokarmowego. Niektóre z nich stymulują procesy trawienne i łagodzą występowanie objawów.
Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita)
Ma działanie przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne. Wspomaga pracę wątroby. Mięta wspomaga również produkcję żółci i kwasów żołądkowych, dzięki temu wspomaga leczenie nieżytu żołądka i niestrawności. Ma działanie rozkurczowe, dlatego łagodzi ból brzucha i usuwa uczucie ciężkości. Łagodzi wzdęcia i zaparcia.
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)
Ma działanie wiatropędne i rozkurczowe. Pomaga oczyścić wątrobę. Wspomaga wydzielanie żółci w żołądku i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Wspomaga wydzielanie moczu. Stymuluje procesy trawienne. Przywraca również prawidłową perystaltykę jelit.
Imbir (Zingiber officinale)
Ma działanie rozgrzewające. Ma także działanie przeciwbakteryjne. Zawiera związki organiczne, które pomagają w wydzielaniu żółci oraz soków żołądkowych, dzięki temu zmniejsza mdłości oraz pobudza apetyt. Ma działanie przeciw nudnościom, dlatego stosowany jest przez kobiety w ciąży.
Kminek zwyczajny (Carum carvi)
Zawiera olejki eteryczne, które działają rozkurczowo na mięśnie żołądka i jelit. Zawiera roślinne związki, które regulują dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Zapobiega fermentacji pokarmu w żołądku. Łagodzi nudności. Pomaga w łagodzeniu wzdęć, odbijaniu, bólów brzucha, zaparć i braku apetytu. Spożywanie kminku jest zalecane przede wszystkim osobom starszym, które mają problem z wydzielaniem i przepływem żółci. Kminek może również łagodzić objawy choroby wrzodowej.
Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.)
Zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha, dzięki temu łagodzi wzdęcia i bóle brzucha. Pobudza pracę wątroby. Poprawia perystaltykę jelit, dzięki temu łagodzi zaparcia. Ma działanie wiatropędne i moczopędne. Podawany jest niemowlętom na kolki.
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L)
Zawiera polifenole, które łagodzą umiarkowane i głębokie zmiany w błonie śluzowej żołądka. Zabezpiecza ten narząd przed pojawieniem się głębokiej martwicy. Ma działanie przeciwbakteryjne, np. na E. coli i S. aureus. Ma działanie moczopędne. Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Zwiększa wydzielanie żółci przez wątrobę. Ułatwia również jej przepływ do żołądka i dwunastnicy, dzięki temu zapobiega powstawaniu zastoju żółci. Wspomagają pracę trzustki, dzięki temu stymuluje procesy trawienne. Pobudza wydzielanie żółci, dlatego w medycynie naturalnej stosowany jest w schorzeniach powodujących zmniejszenie wydzielania żółci, np. po wirusowym zapaleniu wątroby. Zioło to jest również stosowane w niedoborach soku żołądkowego. Ma działanie moczopędne, dzięki temu wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Wpływa na perystaltykę jelit, co powoduje, że zapobiega zaparciom. Pomaga również regulować procesy trawienne.
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
Substancje zawarte w prawoślazie łagodzą podrażnienia w układzie pokarmowym, dzięki temu świetnie sprawdzi się przy dolegliwościach takich jak: zgaga, nadkwaśność, nieżyt żołądka. Korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, dzięki temu ułatwia wypróżnienie.
Ziele dziurawca (Hyperici herba)
Dziurawiec ma działanie rozkurczowe, dlatego łagodzi ból brzucha wywołany skurczem mięśni gładkich. Ma działanie żółciopędne. Łagodzi objawy niestrawności. W medycynie naturalnej stosowany jest w stanach zapalnych żołądka, jelit i wątroby. W farmakologii stosowany jest jako składnik kropli żołądkowych. Dziurawiec zawiera rutynę i kwercetynę, które wzmacniają ukrwienie narządów wewnętrznych.