Pesto jest aromatyczną włoską pastą. W tradycyjnej wersji powstaje z orzechów pinii i bazylii. Jakie jeszcze orzechy można użyć do pesto?
Czym jest pesto i jak się je przyrządza?
Pesto jest pastą pochodzącym z Włoch. Słowo „pesto” po włosku znaczy ubity. Dlatego przygotowywany jest za pomocą drewnianego tłuczka lub moździerza. Klasyczne pesto zostało wynalezione w Genui, która znana jest na całym świecie z bazylii oraz oliwy z oliwek o maślanym słodkim smaku. Przepis na pesto został po raz pierwszy opublikowany w książce La Cuciniera Genovese z 1863 roku. Autor przepisu sugeruje, że można zastąpić bazylię zieloną pietruszką lub majerankiem.
Przepis na tradycyjne włoskie pesto
Składniki:
- 1 szklanka świeżych liści bazylii,
- 4 łyżeczki orzeszków pinii,
- 1 ząbek czosnku,
- 1-2 łyżek startego sera Parmigiano-Reggiano;
- ½ łyżeczki soku z cytryny,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób wykonania:
- Bazylię umyj.
- Orzechy, bazylię oraz czosnek umieść w blenderze.
- Zblenduj na maksymalnych obrotach do uzyskania jednolitej masy.
- Dodaj starty ser, sok z cytryny i przyprawy. Ponownie zblenduj.
- Gotowe pesto przełóż do słoika.
- Przechowuj w lodówce.
Inne rodzaje pesto
Oprócz pesto znane są również pasty: pistou i picarda. Pistou jest to pasta pochodząca z Prowansji. Zawiera tylko trzy składniki: bazylię, czosnek i oliwę z oliwek. Jest to idealna propozycja dla osób uczulonych na orzechy.
Picarda jest hiszpańską wersją pesto. Zawiera orzechy, bazylię, czosnek i oliwę z oliwek. Nie zawiera sera. Bardzo często dodawana jest do tej pasty papryka pieczona.
Orzechy piniowe – najlepsze orzechy do pesto
Jednym ze składników klasycznego pesto są orzeszki pinii. Mają delikatny słodko- kwaśny smak, z wyczuwalną sosnową nutą. Mają bardzo dużo wartości odżywczych, o których przeczytasz tutaj.
Czym zastąpić orzeszki piniowe w pesto? Pyszne alternatywy
Orzeszki pinii mają delikatny maślany smak. Dzięki temu idealnie nadają się zarówno do słodkich, jak i wykwintnych potraw. Jeśli chcesz przygotować smaczne pesto, lecz smak orzeszków pinii Ci nie odpowiada, to możesz użyć innych orzechów.
Orzechy włoskie
Przed użyciem do pesto warto je namoczyć przez całą noc, a następnie obrać ze skórki. Dzięki temu można pozbyć się ich goryczkowego smaku. Proporcja to 1 łyżka pinii na 1/2 łyżki orzechów włoskich.
Pistacje
Mają intensywniejszy smak niż orzeszki pinni. Są też od nich słodsze. Mają zielony kolor, dzięki temu wzmacniają kolor pesto. Jeśli stosujesz pistacje zamiast orzeszków pinii, to 1 łyżkę pinii zamień na 1 1/2 łyżki pistacji.
Przepis na pesto z pistacji
Składniki:
120 g łuskanych i niesolonych pistacji,
4 łyżki świeżych listków bazylii,
1 ząbek czosnku,
2 łyżki oliwy z oliwek,
sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Pistacje umieść w misce. Zalej wrzątkiem. Pozostaw na 10 min. Obierz z czerwonej skórki.
- Obrane i ostudzone pistacje przełóż do blendera. Rozdrobnij.
- Gdy orzechy będą już rozdrobnione, dodaj bazylię i czosnek. Zblenduj do pożądanej konsystencji.
- Dodaj przyprawy i oliwę z oliwek. Delikatnie zblenduj.
Migdały
Są mniej aromatyczne niż orzeszki pinii. Przed użyciem do pesto warto je moczyć przez całą noc, a następnie ściągnąć z nich skórkę. Dzięki temu w smaku będą przypominać orzeszki pinii. Proporcja zamiany to 1:1.
Przepis na pesto z migdałami
Składniki:
- 1 1/2 szklanki świeżych liści bazylii,
- 80 g wcześniej uprażonych migdałów,
- 4 łyżki parmezanu,
- 2 ząbki czosnku,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób wykonania:
- Uprażone wcześniej migdały rozdrobnij w blenderze.
- Dodaj czosnek, bazylię. Wszystko zblenduj na gładką masę.
- Dodaj parmezan i przyprawy. Zblenduj ponownie.
Nerkowce
Swoim smakiem i wyglądem bardzo przypominają orzeszki pinii. Dlatego mogą stanowić ich zamiennik w prawie każdym przepisie. Do pesto warto użyć niesolonych orzechów nerkowca. Przed użyciem do pesto można je dodatkowo podpiec na suchej patelni, dzięki temu mają intensywniejszy smak. Orzechy nerkowca stanowią idealny substytut orzeszków pinii. Można je używać w proporcji 1:1.
Przepis na pesto z orzechami nerkowca
Składniki:
- ½ szklanki świeżych liści bazylii,
- 1 ząbek czosnku,
- 20 g orzechów nerkowca,
- 40 g startego pikantnego sera żółtego,
- 2-3 łyżek oliwy z oliwek,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób wykonania:
- Bazylię umyj i umieść w blenderze.
- Dodaj czosnek i orzechy. Zblenduj na gładką masę.
- Dodaj oliwę, sok z cytryny, ser żółty i przyprawy. Zblenduj ponownie.
Orzechy ziemne
Orzechy ziemne są najtańszym zamiennikiem orzechów pinii. Do pesto warto używać orzechów ziemnych niesolonych. Proporcja to 1 łyżka pinii na 1/2 łyżki orzechów ziemnych.
Dlaczego warto jeść pesto?
Pesto dzięki zawartości orzeszków jest świetnym źródłem białka roślinnego oraz jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co powoduje, że korzystnie wpływa na układ sercowo- naczyniowy. Regularne jedzenie pesto zmniejsza wystąpienie chorób serca oraz pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Jest również świetnym źródłem wit. K i E oraz minerałów: wapnia, selenu, fosforu i magnezu. Dzięki temu pesto ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz wspomagające odporność.
Do czego można używać pesto?
Pesto ma szerokie zastosowanie w kuchni. Najczęściej używane jest do makaronu oraz sosów np. do mięs. Można je również podawać do kanapek, dipów, a nawet pizzy. Świetnie sprawdzi się również jako farsz do ciasta francuskiego i warzyw.
Pesto – jak przechowywać?
Pesto można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku przez około tydzień. Można je również zamrozić. Wtedy czas przechowywania jest wydłużony do 3 miesięcy.