Płatki migdałowe to smaczny i wartościowy dodatek do wielu deserów sałatek, jak i dań wytrawnych. Jak można zrobić migdały w płatkach domowym sposobem?
Migdały w płatkach to wartościowy składnik do wielu potraw — zarówno tych „na słodko”, jak i sałatek i dań wytrawnych. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do ciast i ciasteczek, a także jako element dekoracyjny. Nie zawsze mamy możliwość kupienia gotowych migdałów w płatkach. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zrobić migdały w płatkach samemu. Poniżej przepis krok po kroku jak przygotować płatki migdałowe w domu.
Płatki z migdałów — niezbędne składniki
Na początku zgromadź niezbędne składniki i akcesoria. Do przygotowywania migdałów w płatkach będą potrzebne:
- migdały (ilość wg uznania i potrzeb)
- gorąca woda
- miska żaroodporna
- durszlak
- ostry nóż (szefa kuchni)
- deska do krojenia
Krok 1. Blanszowanie.
Jeśli chcesz uzyskać migdały w płatkach takie jak w sklepie, czyli idealnie kremowe i ładnie pokrojone, musisz w pierwszej kolejności poddać je tzw. blanszowaniu. Blanszowanie sprawi, że orzechy zmiękną na tyle, aby można je było bez kłopotów pokroić. W innym przypadku zamiast ładnych plasterków będziemy mieć kruszonkę z migdałów.
Blanszowane migdałów jest stosunkowo prostym zajęciem.
Wystarczy, że przygotować miskę lodowatej wody i garnek wrzącej wody. Następnie włóż migdały do durszlaka w zlewie i zalej je wrzątkiem. Na koniec polej migdały lodowatą wodą.
Krok 2. Obieranie ze skórki.
Chociaż nie jest to konieczne, wiele osób woli na tym etapie usunąć skórkę migdałów. Po blanszowaniu skórka jest miękka i łatwiej odchodzi od migdała, zatem warto od razu się jej pozbyć. Usuwanie skórki nie jest trudne. Wszystko, co musisz zrobić, to zetrzeć skórkę z migdałów, przesuwając palcami w przód i w tył. Mankamentem jest to, że musisz to zrobić każdorazowo przy każdym migdale. W przypadku, gdy migdałów masz więcej niż kilkanaście, warto poprosić kogoś o pomoc. Jeśli skórka nie zsuwa się łatwo, możesz włożyć orzechy z powrotem do gorącej wody i dłużej je blanszować.
Jeśli wolisz mieć plasterki migdałowe ze skórką, możesz pominąć ten krok. Jednak ułatwia to późniejsze pokrojenie.
Krok 3. Krojenie w plasterki.
Teraz gdy migdały są miękkie i obrane, możesz pokroić je na kawałki lub paski. Do krojenia migdałów najlepiej sprawdzi się ostry, dobrej jakości nóż szefa kuchni.
Umieść obrane, blanszowane migdały na desce do krojenia, kierując zwężające się końcówki od siebie. Pamiętaj, że przy krojeniu migdały powinny być ciepłe. Gdy nie są wystarczająco miękkie, rozpadną się na kawałki. Jeśli ostygły ponownie włóż je gorącej wody lub nagrzanego piekarnika.
Migdały musisz kroić precyzyjnie i powoli.
Połóż jedną rękę na czubku noża, aby go przytrzymać. Powinien cały czas pozostawać w kontakcie z deską do krojenia. Do przecinania orzechów używaj tylko szerokiej części ostrza.
Wbij nóż od trzech do pięciu razy wzdłuż, stosując mocny, płynny, kołyszący ruch
Zwykle z każdego całego migdała można uzyskać kilka plasterków. Wszystko zależy do tego, jak cienko będziesz chciał je pokroić. Drobno pokrojone migdały są znacznie trudniejsze do uzyskania domowymi sposobami. Lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zakup gotowych płatków migdałowych w sklepie.
Co dalej?
Tak pokrojone migdały możesz wykorzystać do przygotowania ciast, ciasteczek czy dekoracji deserów. Dobrym pomysłem jest też poddanie ich prażeniu, aby nadać migdałom dodatkowej chrupkości. Tutaj przeczytasz o tym jak prażyć płatki migdałowe.
Plasterki migdałów najlepiej jest przechowywać w lodówce w plastikowym hermetycznym pojemniku lub torebce. Przechowywanie ich w ten sposób pomoże zapobiec szybkiemu jełczeniu.