Kuskus to popularny składnik kuchni arabskiej. Te pyszne, drobne kulki mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdza się jako dodatek do sałatek, zup czy sosów. Jak przygotować i ugotować kuskus?
Sposób przygotowania i gotowania kuskusu w dużej mierze zależy od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. W sprzedaży można spotkać dwie odmiany kuskusu: kuskus tradycyjny i kuskus izraelski (perłowy). Pierwszy z nich jest bardziej znany i zwykle to właśnie z nim kojarzy nam się ten dodatek do potraw. Kuskus perłowy jest nieco rzadziej spotykany i najczęściej znajdziemy go w sklepach ze zdrową żywnością lub oferujących produkty dla kuchni z różnych stron świata.
Jaka jest różnica między kuskusem tradycyjnym a kuskusem perłowym?
Obie wytwarzane są z kaszy manny i mąki. Zasadnicze różnice związane są z wielkością i teksturą. Kuskus izraelski ma większe ziarna i ma lekko ciągnącą konsystencję. Należy je inaczej też przygotowywać. Kuskus tradycyjny wystarczy tylko zalać wrzątkiem, odmianę perłową trzeba już ugotować.
Przed gotowaniem kuskusu
Czy trzeba płukać kuskus?
Nie, nie ma potrzeby płukania kuskusu przed jego gotowaniem. Kuskus nie jest zbożem jak np. ryż. Na jego ziarnach nie znajduje się skrobia, dlatego nie musimy jej usuwać. Rada ta dotyczy zarówno kuskusu tradycyjnego, jak i perłowego.
Podpraż kuskus.
Dobrym pomysłem jest wstępne uprażenie kuskusu (obu rodzajów) przed zalaniem wrzątkiem/gotowaniem. W ten sposób wzmocnisz smak i dodasz mu orzechowej nuty. W związku z tym przed zalaniem kuskusu wrzącym płynem podgrzej go szybko na suchej patelni lub patelni z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Praż do momentu, aż ziarenka staną się złocistobrązowe. Uważaj, tylko żeby nie trzymać ich zbyt długo na patelni, bo szybko mogą się przypalić.
Gotowanie kuskusu drobnego
Przygotowywanie kuskusu drobnego jest stosunkowo prostą czynnością. Pierwsza ważna informacja, jaką należy zapamiętać, jest taka, że kuskusu tradycyjnego się nie gotuje. „Gotowanie” kuskusu polega na zalaniu go po prostu wrzątkiem i odczekaniu odpowiedniego czasu aż ziarna wchłoną płyn.
Proporcja płynu przy gotowaniu kuskusu
Przy przygotowywaniu kuskusu ważna jest proporcja. W większości przypadków najlepiej sprawdza się proporcja 1 :1, czyli 1 szklanka płynu do 1 szklanki kaszki kuskus. Zdarza się, jednak że proporcje te nieznacznie się różnią – wszystko zależy od producenta. Z tego względu zawsze sprawdzaj informacje na opakowaniu kaszy.
Od proporcji zależy konsystencja finalna ugotowanej kaszy.
- Jeżeli wykorzystasz nieco więcej płynu, kuskus będzie bardziej lepki.
- Przy mniejszej ilości wody kuskus mniej napęcznieje i będzie bardziej suchy. Ta druga opcja sprawdzi się, szczególnie kiedy chcesz wykorzystać kuskus do sałatek.
Przepis na gotowany kuskus
Składniki:
- 1 szklanka bulionu/ wody
- 1 szklanka kuskusu
- masło/olej
Przygotowanie:
- Wsyp szklankę kuskusu do miski.
- Zagotuj wodę lub bulion i wlej go do kuskusu. Płyn powinien wystawać ok. 1 cm powyżej poziomu kaszy.
- Aby nadać mu gładszą konsystencję, dodaj masło
- Wymieszaj, przykryj i odstaw na 5 minut.
- Po tym czasie rozdrobnij kuskus widelcem i możesz serwować!
Gotowanie kuskusu na śniadanie
Kuskus można również przygotować na słodko. Świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla tradycyjnej śniadaniowej owsianki.
Przepis na gotowany kuskus a’la owsianka
Składniki:
- 1 szklanka kuskusu
- 2 szklanki mleka
- ulubione suszone owoce, bakalie, orzechy
- syrop klonowy (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Dodaj 1 szklankę kuskusu do 2 szklanek gorącego mleka i 2 łyżek masła.
- Przykryj, odstaw na 5 minut. Podawaj z dodatkami takimi jak: miód gryczany, syrop z agawy, orzechy i owoce.
Jak ugotować kuskus perłowy?
Kuskus perłowy, ze względu na większą średnicę ziaren, wymaga gotowania w wodzie lub bulionie. Zazwyczaj trwa to około 10 minut.
Sposób gotowania kuskusu perłowego zależy od tego, do czego chcesz go finalnie wykorzystać. Nieco inaczej gotować będziesz kuskus, który chcesz dodać do sałatki a inaczej ten, który chcesz dodać do mięsa czy sosu.
Przepis na kuskus perłowy do sałatki
Składniki:
- 1 szklanka kuskusu perłowego
- 3-4 szklanki wody, bulionu
Przygotowanie:
- Podsmaż kuskus z oliwą z oliwek na patelni
- Dodaj wodę i doprowadź do wrzenia.
- Gotuj przez 7-8 minut.
- Po tym czasie skosztuj kaszę, aby sprawdzić, czy jest gotowa. Jeśli jest bardzo ciągnący, gotuj jeszcze przez 1-2 minuty.
- Spróbuj ponownie, a kiedy skończysz, zdejmij z ognia i odcedź.
- Spłucz (opcjonalnie).
Tak ugotowany kuskus perłowy doskonale komponuje się z różnego typu warzywami. Wymieszaj go z posiekanymi pomidorami ogórkami, papryką, cebulą, marchewką itp.
Przepis na kuskus perłowy jako dodatek do mięsa
Składniki:
- 1 – 1 ½ szklanki płynu (bulionu)
- 1 szklanka kuskusu
Przygotowanie:
- Podsmaż kuskus z oliwą z oliwek.
- Dodaj bulion (lub wodę) i zagotuj pod przykryciem, aż prawie cały płyn się wchłonie, około 8 minut. Jeżeli będzie taka potrzeba, dolej nieco wody w trakcie gotowania.
- Wyłącz ogień i odstaw na 2 minuty pod przykryciem.
- Skrop oliwą z oliwek i roztrzep widelcem.
Gotowe! Smacznego!