Herbata po marokańsku jest bardzo znana na całym świecie. Charakteryzuje ją użycie dużej ilości świeżej mięty i niesamowita słodycz. W Maroko jest ona uznawana za świetny napój na upał. Czy można ją przygotować samodzielnie w domu i jaki ceremoniał temu towarzyszy?
Historia herbaty po marokańsku i jej znaczenie w kulturze
W Maroku tradycyjna herbata jest uznawana za coś zupełnie innego niż po prostu napój. Ma ona funkcję kulturową, ponieważ podaje się ją w trakcie spotkań towarzyskich. Jest ona podawana na co dzień w różnych warunkach, a jej przygotowywanie określone jest ścisłym ceremoniałem. W suchym, pustynnym klimacie, taki napój doskonale nawadnia i dodaje energii, pije się ją przez cały rok.
Typową godziną picia tej herbaty jest 17.00 – 18.00, kiedy stanowi dodatek do bardzo słodkich deserów i dzbanek z nią stawia się na suto zastawionym stole. Tej herbaty nie wypada odmówić, ponieważ jej podawanie jest oznaką gościnności. Co więcej powinno się wypić aż trzy szklanki: pierwszą za życie, drugą za miłość, a trzecią za śmierć.
Herbata po marokańsku (przepis)
Do przygotowania tradycyjnej herbaty po marokańsku niezbędne będzie:
Składniki:
- 500 ml wrzątku;
- 2 łyżki zielonej herbaty;
- 3-5 łyżek cukru;
- 3 gałązki świeżej mięty, najlepiej marokańskiej nana.
Sprzęt:
Potrzebny będzie również sprzęt. Podstawą jest dzbanek albo czajniczek, który można postawić na kuchence i podgrzewać w nim wodę. Jeżeli nie masz takiego, użyj po prostu garnka. Potrzebny jest również czajnik do zagotowania wody potrzebnej do zalania herbaty. Dzięki sitku przelejesz uzyskany napar (chyba, że dzbanek jest już w nie wyposażony). Do podawania herbaty po marokańsku służą niewielkie szklaneczki. Jeżeli nie masz marokańskich, swoją misję spełnią nawet polskie literatki.
Krok po kroku jak przygotować herbatę po marokańsku (ceremoniał)
- Pierwszym krokiem przygotowywania wybornej herbaty jest wsypanie do czajniczka dwóch łyżek zielonej herbaty i zalanie jej wrzątkiem (150 mililitrów). Bez mieszania odczekaj minutę i przelej wywar przez sitko do szklanki. Chwilę odczekaj. Przełóż liście herbaty z sitka z powrotem do czajniczka. To zaparzanie uwalnia tak zwaną duszę herbaty. Ten napar jest lekki i delikatny.
- Następnie powtórz krok pierwszy, to znaczy ponownie zalej liście 150 ml wody. Tym razem zamieszaj, odstaw na minutę i przelej przez sitko.
- Do czajniczka dosyp cukier, najlepiej użyć go w formie kostki, która będzie się powoli roztapiać zapobiegając zagotowaniu się herbaty.
- W dalszym kroku przygotuj gałązki mięty i wypłucz je w miseczce z zimną wodą. Po lekkim wysuszeniu dołóż je do czajniczka, w którym znajduje się herbata i cukier. Możesz poodrywać listki, ale nie jest to niezbędna czynność.
- Duszę herbaty, czyli efekt pierwszego parzenia, przelej do czajniczka. Uzupełnij ją 400 ml wrzątku i gotuj przez około 5 minut. W tym czasie mieszaj napar z miętą. Odlewaj trochę płynu i przelewaj go do dzbanka. W ten sposób herbata się nie zagotuje.
- Prawidłowy sposób wlewania herbaty do szklanki oznacza konieczność wysokiego unoszenia dzbanka ponad nią. Dzięki temu na powierzchni pojawi się pianka. Na koniec udekoruj wszystko świeżą miętą.
Po wypiciu rezultatów pierwszego parzenia, możesz powtórzyć kroki od 3 do 6. Uzyskasz w ten sposób jeszcze więcej naparu.
Pamiętaj jednak, aby do każdego parzenia dodawać świeżą porcję cukru. Charakterystyczny smak uzyskuje się dzięki procesowi karmelizacji cukru. Ilość cukru jest dowolna, ale prawdziwa marokańska herbata zawsze będzie niezwykle słodka.
Czy można przygotować herbatę po marokańsku bez tradycyjnych narzędzi?
Oczywiście, herbatę po marokańsku przygotować można nawet w garnku i nie trzeba koniecznie sięgać po tradycyjne naczynia. Taki ceremoniał będzie niepełny, jednak uzyskany w ten sposób napar bardzo przypomina oryginał i jest naprawdę smaczny. W Maroku używa się w tym celu bogato zdobionego czajniczka oraz szklaneczek, które same w sobie mogą stać się dziełami sztuki. Tak naprawdę herbatę po marokańsku przygotujesz również z ekspresowej herbaty z dodatkiem mięty i cukru. Będzie to smaczne, ale nie będzie miało uroku oryginału i straci właśnie ten element „ceremonialności”.
Wskazówki dotyczące parzenia herbaty po marokańsku
Jaką temperaturę wody należy użyć do parzenia herbaty po marokańsku?
W Maroku do zalania zielonej herbaty używa się wrzątku, co jest niezgodne ogólnie ze sztuką parzenia tego napoju. W ten sposób traci ona nieco na właściwościach zdrowotnych, jednak intensywny smak mięty wypełnia tę lukę.
Jakie są najlepsze sposoby parzenia herbaty?
Wyjątkowy smak uzyska się poprzez podgrzewanie herbaty po marokańsku w naczyniu nadającym się do podgrzewania go na ogniu. Herbata z żywego ognia także będzie wyjątkowo smaczna.
Jakie są korzyści z picia herbaty po marokańsku?
Główne składniki herbaty po marokańsku to zielona herbata oraz mięta. Oba są bardzo zdrowe i mają liczne właściwości dobroczynne. W zielonej herbacie znaleźć można flawonoidy, alkaloidy oraz aminokwasy, które wzmacniają serce i zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Mięta z kolei jest znana ze swojego działania przeciwbakteryjnego, przeciwskurczowego oraz antyoksydacyjnego. Skutecznie poprawia trawienie i jest w stanie nawet zmniejszyć ból głowy.
Jedynie kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią muszą uważać na picie herbaty po marokańsku, ponieważ mięta może osłabić laktację. Nie powinny jej pić także małe dzieci z uwagi na zawartość kofeiny w zielonej herbacie.
Dlaczego warto eksperymentować z herbatą po marokańsku?
Herbata po marokańsku, wbrew temu, że pije się ją na gorąco, jest doskonałym napojem na upał. W Polsce warto z nią eksperymentować, dodając do niej przyprawy korzenne oraz plasterki cytrusów, na przykład cytryny i pomarańczy. Wśród pasujących przypraw wymienić można: cynamon, anyż gwiaździsty, kardamon i goździki. Wielu smakoszy zamiast cukru woli dodać miód. Takie dodatki urozmaicają jej smak i sprawiają, że nawet osoby nie preferujące typowo słodkich napojów, znajdą w herbacie po marokańsku coś dla siebie.