W Wielkiej Brytanii tradycja picia herbaty jest mocno osadzona w kulturze. W chłodnym, wilgotny klimacie ciepły napar bardzo pomaga walczyć z infekcjami i rozgrzać się. Jednocześnie jest to także element kultury. Popularne jest spotykanie się z innymi ludźmi przy filiżance herbaty. W sytuacji smutku albo problemów, napicie się ciepłego naparu naprawdę pomaga. Szczególnie mocno w kulturze osadzone jest picie herbaty po angielsku.
Co to jest herbata po angielsku?
Herbata po angielsku koniecznie musi posiadać pewny dodatek, który sprawia, że ten napar posmakuje każdemu Brytyjczykowi. Dodatkiem tym jest mleko. Łagodzi ono smak mocnego naparu i urozmaica smak.
Bawarkę powinno się pić w momencie, kiedy jest jeszcze ciepła, a na jej powierzchni wytworzy się delikatna pianka. Szczególnie popularne jest jej picie jako dodatku do śniadania.
Co ciekawe, jej różne wersje są podawane na całym świecie. Na przykład w Indiach znana jest herbata z mlekiem, także z dodatkiem aromatycznych przypraw. Na początku zeszłego tysiąclecia podobne napoje przyrządzano w Tybecie, a w Europie pojawiła się tysiąc lat później.
Dlaczego jest ona tak popularna?
Herbata po angielsku jest bardzo prosta w przygotowaniu i nie wymaga długiego zastanawiania się nad właściwym zaparzeniem naparu. Ten rodzaj napoju wybacza wiele pomyłek i zawsze wychodzi. Oczywiście smak jest specyficzny i wiele osób musi się przekonywać do jej spróbowania. Taki napar podawany do śniadania dodaje od rana energii. Właśnie w tym celu przyrządzano ją niegdyś – w trudnych warunkach rozgrzewała organizm i dodawała mu kalorii niezbędnych do pracy.
Historia herbaty po angielsku
Herbata po angielsku ma długą tradycję przygotowywania.
Kiedy się pojawiła?
Nie ma konkretnej, pewnej daty, kiedy bawarka pojawiła się w gastronomii. Prawdopodobnie w Paryżu była już znana około 1656 roku. W Polsce z kolei pojawiła wcześniej niż kawa. W czasie trwania Sejmu Czteroletniego już ją przygotowywano. Początkowo używano do niej herbaty zielonej i była pita przede wszystkim przez kobiety. Z czasem bardziej popularna stała się herbata czarna, a dodatek alkoholu sprawiał, że zaczął to być bardziej męski napój. W 1689 roku w Paryżu powstała pierwsza kawiarnia, w której zaczęto podawać bawarkę i w ten sposób zyskała ona większą popularność.
Kto ją wymyślił?
Nie wiadomo również, kto dokładnie wymyślił bawarkę, ponieważ jest ona mocno zakorzeniona w kulturze. Faktem jest, że paryską kawiarnię z nią w roli głównej otworzył z pochodzenia Sycylijczyk: Francesco Procopio. To właśnie jego można nazwać ojcem popularności tego napoju najpierw we Francji, a później także w Anglii i innych krajach.
Skąd pochodzi nazwa bawarka?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nazwa bawarka nie pochodzi od Bawarii, regionu w Niemczech. Pochodzenia tej nazwy poszukiwać należy raczej we francuskich słownikach kulinarnych, w których hasło „Bavaroise” to nazwa na herbatę z mlekiem, która jest słodzona syropem z paproci. Może być także inne wytłumaczenie tej nazwy. Podobno w paryskiej kawiarni nazwano tak ją na cześć bawarskiego księcia.
Składniki herbaty po angielsku
Głównym składnikiem herbaty angielskiej jest przede wszystkim
- przegotowana woda o temperaturze 100 stopni Celsjusza.
- Drugi składnik to czarna herbata (nie musi być wcale doskonałej jakości, smak dodatków zmieni jej właściwości), najlepiej użyć klasycznej, czarnej herbaty, często w formie blendu czyli mieszanki kilku różnych herbat. Równie popularna jest Earl Grey, czyli herbata z dodatkiem oleju z bergamotki, który nadaje naparowi charakterystycznego aromatu.
- Trzecim niezbędnym elementem jest mleko, najlepiej z 2% zawartością tłuszczu. Opcjonalne dodatki to cukier i rum.
Czasami herbatę po bawarsku wzbogaca się także żółtkiem jajka, które tworzy delikatną piankę.
Jak przygotować herbatę po angielsku?
Dobrą kawę po angielsku można przygotować także w domu, ponieważ nie potrzeba do tego żadnych specjalnych urządzeń.
Przepis na tradycyjną herbatę po angielsku
Tradycyjna herbata po angielsku nie jest trudna do przygotowania.
- Jej podstawą jest zaparzenie czarnej herbaty. Napar powinien być mocny.
- Opcjonalnie dodać można do niego nieco cukru. Następnie należy dolać do niej nieco mleka, najlepiej 2%. Jego ilość jest zależna od efektu, jaki chce się uzyskać i osobistych preferencji.
- Dodatkowym elementem może być także brandy albo rum.
Jak przygotować herbatę w kawiarkach lub ekspresach do kawy?
W przypadku kawiarki lub ekspresu do kawy, mleko należy wlać do naczynia najpierw. Dopiero potem należy do niej dolać gorącą wodę i herbatę w formie naparu.
Zalety herbaty po angielsku
Dlaczego ludzie tak ją lubią? Popularność herbaty po angielsku wynika również z jej osadzenia w kulturze. To napój znany od bardzo dawna, który mocno wrósł w świadomość Brytyjczyków. Nie pije się jej zresztą wyłącznie w Anglii. W Polsce także cieszy się popularnością.
Herbaty bawarki dotyczą liczne kontrowersje. Czasami porusza się kwestię, że łączenie herbaty i mleka jest niekorzystne zdrowotnie. Mleko prawdopodobnie osłabia nieco działanie antyoksydantów. Z drugiej strony badanie stwierdziły, że nie ma ona żadnego negatywnego wpływu na polifenole, które również obecne są w herbacie. Trzeba podkreślić, że herbatę z mlekiem pije się raczej dla jej wyjątkowego smaku niż dla ponadprzeciętnych właściwości zdrowotne. Z pewnością nawet jeden kubek wypity dziennie nie przyniesie negatywnych skutków zdrowotnych.
Dawniej panowało przekonanie, że picie bawarki przez kobiety w ciąży i karmiące piersią pobudza laktację. Nie ma na to jednak żadnych dowodów. Co prawda kobietom karmiącym zaleca się picie delikatnej herbaty oraz mleka, ale ma dowodów, że ich połączenie jest szczególnie wartościowe. Istnieją inne, znaczenie bardziej skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji.
Bawarka jest doskonałym dodatkiem do śniadania. Nie ma jednej konkretnego przepisu na jej przygotowanie, a proporcje są bardzo indywidualne. Dla jednych doskonałym dodatkiem jest pianka ze śmietanki, inni natomiast wolą wersję jedynie delikatnie zabieloną.