Czosnek niedźwiedzi ma wiele zalet w stosunku do swojego udomowionego kuzyna. Został uznany nawet za „roślinę roku” w 1992 roku przez Stowarzyszenie Ochrony i Badań Europejskich Roślin Leczniczych. Warta uwagi jest jego wysoka zawartość składników odżywczych, w tym przede wszystkim potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu. Imponuje on również pod względem zawartości witamin: witaminy A, witaminy C i witamin z grupy B.
Zalety czosnku niedźwiedziego
- Do głównych zalet czosnku niedźwiedziego, poza jego wartością kulinarną, należą właściwości zdrowotne, które objawiają się po jego spożyciu. Czosnek niedźwiedzi zawiera większe ilości przyjaznych dla serca składników: alliiny i adenozyny, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom cholesterolu.
- Badania przeprowadzone przez profesora Holgera Kiesewettera w klinice uniwersyteckiej w Hamburgu w Niemczech wykazały, że jeden gram czosnku niedźwiedziego przyjmowany codziennie może poprawić krążenie krwi.
- Dziki czosnek nie tylko chroni serce i oczyszcza krew, ale także usprawnia trawienie, co pomaga w różnych dolegliwościach, od chorób skóry po problemy żołądkowe i wzmacnia układ odpornościowy organizmu.
- Dzisiejsze ziołolecznictwo poleca również dziki czosnek jako środek wzmacniający żołądek, a także w stanach, w których wymagane jest poprawienie się przepływu żółci i zwiększenie oddawania moczu. Może być stosowany do łagodzenia skurczów i walki z otyłością.
- Czosnek niedźwiedzi, podobnie jak jego bardziej znany kuzyn, to naturalny antybiotyk, pomagający w zwalczaniu wielu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Antyoksydanty obecne w czosnku niedźwiedzim zadbają o piękny wygląd skóry.
- Jako zioło lecznicze dziki czosnek można pić jako herbatę, przyjmować jako macerowany olej (na przykład w oliwie z oliwek) lub jeść na surowo albo w wersji suszonej w sałatkach i kanapkach.
Wady czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi, chociaż ma naprawdę wiele zalet, nie jest jednak polecany wszystkim. Niektóre osoby są uczulone na rośliny wywodzące się z czosnku i zgłaszają skutki uboczne po spożyciu dzikiego czosnku. Objawy tego to nieświeży oddech, rozstrój żołądka, a nawet reakcje alergiczne. Nadmierne spożycie tego zioła może również spowodować wzdęcia i zgagę. Czosnek niedźwiedzi może rozrzedzać krew, dlatego nie jest zalecany osobom, które już przyjmują leki mające takie działanie.
Zobacz również: Jak jeść czosnek niedźwiedzi?