Cukier kokosowy i ksylitol na pierwszy rzut oka wyglądają jak produkty bardzo do siebie podobne. Przede wszystkim pozytywnie kojarzą się osobom, które pragną zadbać o swój sposób odżywiania się i walczyć z tradycyjnym, białym cukrem, którego nie brakuje w codziennych posiłkach. Jakie są wobec tego różnice między nimi i który produkt lepiej jest wybierać na co dzień?
Czym jest cukier kokosowy?
Cukier kokosowy powstaje z odparowanego soku z palmy kokosowej. Jest to surowy, czysty słodzik, który zachowuje śladowe minerały obecne w roślinie i ma smak najbardziej podobny do brązowego cukru.
Czytaj więcej: Cukier kokosowy i jego właściwości
Czym jest ksylitol?
Ksylitol fiński dawnej pozyskiwano tradycyjnym, fińskim sposobem z kory brzozy. Obecnie przede wszystkim w Chinach jest wytwarzany również z kukurydzy, łatwiejszej w uprawie i tańszej. Ksylitol to alkohol cukrowy, który jest węglowodanem o niskiej strawności, odpornym na skrobię i zawierającym błonnik. Dużo się mówi o ksylolicie głównie ze względu na popularność alkoholi cukrowych jako alternatywy dla białego cukru.
Czytaj więcej: Ksylitol fiński i jego właściwości
Porównujemy!
Kaloryczność
Cukier kokosowy w 100 gramach zawiera około 381 kcal. 100 gram ksylitolu to 240 kcal. Ta sama ilość białego cukru dostarcza aż 405 kcal.
Właściwości odżywcze, indeks glikemiczny
Ksylitol ma o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier i ma jednocześnie wyższą słodycz. Wykazano również, że ma niewielki wpływ na poziom insuliny, więc jest dobrym wyborem dla diabetyków. Ogólnie rzecz biorąc, ksylitol jest dobrym substytutem cukru do sporadycznego stosowania. Indeks glikemiczny (IG) ksylitolu – miara tego, jak szybko jedzenie podnosi poziom cukru we krwi – wynosi tylko 7. Zapewnia również korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Mówi się, że zapobiega próchnicy. Można go bezpiecznie spożywać w małych dawkach.
Cukier kokosowy także ma niższy indeks glikemiczny niż cukier biały – co oznacza, że nie będzie miał tak dużego wpływu na poziom cukru we krwi. W zależności od źródeł jest to od 35 do 54. Cukier kokosowy zawiera również śladowe ilości potasu, błonnika, żelaza, magnezu i innych minerałów. Mimo że ma niższy indeks glikemiczny, cukier kokosowy może nadal przyczyniać się do skoków insuliny i najlepiej jest stosować go z umiarem. Ponadto ważne jest, aby sprawdzić używaną markę cukru kokosowego, ponieważ niektóre produkty mogą być bardziej przetworzone niż inne.
Smak i wygląd
Cukier kokosowy ma bardzo charakterystyczny, kokosowo-karmelowy posmak, dzięki któremu świetnie pasuje do słodkich wypieków. Używa się go również w niektórych daniach kuchni azjatyckiej. Ze względu na jego poziom słodkości, dawkuje się go w takich samych ilościach, co tradycyjny cukier.
Ksylitol jest produktem bardzo słodkim, dlatego używa się go zdecydowanie mniej niż białego cukru buraczanego, co jeszcze pozytywniej wpływa na ostateczny rozrachunek ilości spożywanych kalorii. W sprzedaży najczęściej jest dostępny w wersji bardzo drobnego proszku, który łatwo rozpuszcza się w płynach.
Dawkowanie i działania uboczne
Ksylitol jest na ogół dobrze tolerowany, ale niektórzy ludzie doświadczają skutków ubocznych ze strony układu trawiennego, gdy spożywają go zbyt dużo. Alkohole cukrowe mogą wciągać wodę do jelita lub fermentować przez bakterie jelitowe. Może to prowadzić do powstawania nadmiernych gazów, wzdęć i biegunki. Jednak w większości przypadków ludzkie ciało bardzo dobrze dostosowuje się do trawienia ksylitolu.
Co wybrać?
Cukier kokosowy to z pewnością zdrowa alternatywa dla białego cukru rafinowanego. Jednak pod względem zawartości kalorii i indeksu glikemicznego, to ksylitol bije go na głowę. Najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek i mieszać ze sobą różne źródła słodkości, dobierając je do konkretnych potraw.