Szkodliwe skutki dodatku cukru stają się coraz bardziej widoczne. W rezultacie ludzie zwracają się ku naturalnym alternatywom. Słodzikiem, który stał się bardzo popularny w ostatnich latach, jest cukier kokosowy.
Co to jest cukier kokosowy i jak się go wytwarza?
Cukier kokosowy to naturalny cukier wytwarzany z soku z palmy kokosowej, który jest słodkim płynem krążącym w jej wnętrzu. Często jest mylony z cukrem palmowym, który jest podobny, ale wykonany z innego rodzaju palmy. Cukier kokosowy powstaje w naturalnym dwuetapowym procesie:
- Nacina się kwiat palmy kokosowej, a płynny sok zbiera się do pojemników.
- Sok jest ogrzewany, aż większość wody wyparuje.
- Produkt końcowy jest brązowy i granulowany. Jego kolor jest podobny do koloru surowego cukru, ale rozmiar cząstek jest zwykle mniejszy lub bardziej zmienny.
Czy jest bardziej pożywny niż zwykły cukier?
Zwykły cukier stołowy i wysokofruktozowy syrop kukurydziany nie zawierają żadnych ważnych składników odżywczych, dzięki czemu dostarczają „pustych” kalorii. Jednak cukier kokosowy zachowuje sporo składników odżywczych znajdujących się w palmie kokosowej. Najważniejsze z nich to żelazo, cynk, wapń i potas, a także niektóre krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak polifenole i przeciwutleniacze. Zawiera także błonnik zwany inuliną, który może spowolnić wchłanianie glukozy i wyjaśnia, dlaczego cukier kokosowy ma niższy indeks glikemiczny niż zwykły cukier buraczany.
Chociaż cukier kokosowy zawiera pewne składniki odżywcze, z innych rodzajów żywności można uzyskać ich o wiele więcej. Cukier kokosowy jest bardzo bogaty w kalorie (tak samo, jak zwykły cukier) i musiałbyś zjeść jego absurdalną ilość, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na powyższe składniki odżywcze.
Cukier kokosowy ma niższy indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny (GI) jest miarą tego, jak szybko pokarmy podnoszą poziom cukru we krwi. Glukozie podaje się IG równy 100. Dla porównania, pokarmy z IG 50 podnoszą poziom cukru we krwi o połowę mniej niż czysta glukoza. Cukier stołowy ma IG około 60, podczas gdy cukier kokosowy ma IG 54. Należy jednak pamiętać, że IG może się znacznie różnić między osobami, a także może różnić się między partiami cukru kokosowego. Chociaż zawartość inuliny prawdopodobnie nieco spowalnia wchłanianie cukru, nie jest jasne, czy ta niewielka różnica w IG ma jakiekolwiek znaczenie dla zdrowia.
Zobacz też: Cukier kokosowy i jego właściwości.
Zawiera fruktozę
Dodatek cukru jest niezdrowy, ponieważ powoduje znaczny wzrost poziomu cukru we krwi. Jest również ubogi w składniki odżywcze, praktycznie nie dostarcza witamin ani minerałów, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Innym możliwym powodem, dla którego dodatek cukru jest tak niezdrowy, jest jego wysoka zawartość fruktozy. Chociaż nie wszyscy naukowcy są przekonani, że fruktoza jest poważnym problemem u zdrowych ludzi, większość zgadza się, że nadmierna fruktoza może sprzyjać zespołowi metabolicznemu u osób otyłych.
Zwykły cukier stołowy (sacharoza) to 50% fruktozy i 50% glukozy, podczas gdy wysokofruktozowy syrop kukurydziany zawiera około 55% fruktozy i 45% glukozy. Pomimo częstych twierdzeń, że cukier kokosowy faktycznie nie zawiera fruktozy, składa się w 70–80% z sacharozy, czyli w połowie z fruktozy. Z tego powodu cukier kokosowy dostarcza prawie taką samą ilość fruktozy, jak zwykły cukier.
Podsumowanie
Spożywane w nadmiarze, dodane cukry mogą powodować różnego rodzaju problemy, takie jak zespół metaboliczny, otyłość, cukrzyca i choroby serca. Chociaż cukier kokosowy ma nieco lepszy profil składników odżywczych niż cukier stołowy, jego skutki zdrowotne powinny być w dużej mierze podobne.
Cukier kokosowy będzie nadal wpływał na poziom glukozy we krwi i może mieć negatywny wpływ na zdrowie, podobnie jak każdy inny dodany cukier. Ma też mnóstwo kalorii i węglowodanów,Dla osób szukających alternatywnego słodzika dla cukru, cukier kokosowy może być podobną, bardziej naturalną opcją.
Używaj cukru kokosowego z umiarem, tak jak zwykłego cukru z buraków albo z trzciny.