Cierpisz na zgagę w ciąży i nie wiesz, jak sobie z nią radzić? Zanim sięgniesz po leki, warto poznać bezpieczne domowe sposoby na złagodzenie tej dolegliwości. Zmiana nawyków żywieniowych, zioła czy nawet zmiana pozycji ciała mogą okazać się skuteczne. Dowiedz się, co jest dozwolone, a czego unikać, aby zapewnić sobie i dziecku komfort w tym wyjątkowym okresie.
Z czego się bierze zgaga w ciąży?
Panuje powszechne przekonanie, że gdy kobieta ciężarna cierpi na zgagę, to dziecko urodzi się z bujną czupryną. Choć stwierdzenie to, wydaje się prawdziwe, z medycznego punktu widzenia jest błędne. Już w I trymestrze nasila się produkcja ciążowych hormonów. Natomiast w II i w III trymestrze u 72% przyszłych mam zgaga występuje z powodu powiększającej się macicy, która uciska na inne narządy, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Pod koniec ciąży zgaga spowodowana jest głównie zmęczeniem i stresem przed zbliżającym się porodem. Jedną z najważniejszych przyczyn zgagi jest zwiększona produkcja progesteronu – hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży. Ma on niekorzystny wpływ na mięśnie gładkie żołądka i jelit, co powoduje nasilanie się nieprzyjemnych dolegliwości.
Najczęstszym objawem zgagi jest uczucie pieczenia w przełyku. Mogą pojawić się również bóle zamostkowe, wymioty i kwaśny posmak w ustach. Przyszłe mamy nie powinny sięgać po żadne leki bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dlatego zalecamy skorzystanie z domowych sposobów do leczenia tej dolegliwości i przede wszystkim zmianę stylu życia.
Co na zgagę w ciąży? – bezpieczne domowe sposoby
Jak już wspomnieliśmy, stosowanie leków na zgagę w ciąży nie jest wskazane. Na szczęście jest kilka starych sprawdzonych sposobów, z których mogą skorzystać kobiety w ciąży (nie wszystko działa na wszystkich). Nie zalecamy stosowania kilku metod naraz, lecz po kolei (dzięki temu można określić, który sposób jest najbardziej skuteczny).
Zioła
Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest stosowanie niektórych ziół. Dla ciężarnych szczególnie polecamy napar z mięty (choć u niektórych kobiet w ciąży może nasilić objawy zgagi) oraz rumianku (ma działanie rozkurczowe i przyspiesza trawienie). Kminek działa rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Można go stosować zarówno jako herbatkę, jak i dodatek do wielu potraw. Kolejnym ziołem, które przynosi ulgę podczas zgagi, jest siemię lniane – łagodzi podrażnienia oraz wspomaga regenerację nabłonka.
Imbir
Herbatka zarówno z suszonego, jak i świeżego kłącza imbiru jest skutecznym sposobem na walkę ze zgagą, ponieważ łagodzi nieprzyjemne uczucie pieczenia.
Migdały
Jedzenie migdałów jest znanym i powszechnie stosowanym sposobem na zgagę. Roślinne substancje organiczne zawarte w tych bakaliach zobojętniają kwas solny w żołądku.
Czytaj również: Dlaczego migdały pomagają na zgagę?
Zmiana pozycji
Jeśli cierpisz na zgagę w ciąży, to wielu lekarzy zaleca, aby odpoczywać wyłącznie na lewym boku. Zmniejszony jest wtedy ucisk na żołądek.
Nabiał
Na łagodzenie zgagi w czasie ciąży zaleca się nabiał. Zwłaszcza takie produkty jak kefiry, maślanki czy jogurty naturalne.
Kup produkty na zgagę w ciąży:
Co jest zabronione na zgagę w ciąży?
Choć jednym z powszechnych domowych sposobów na zgagę jest soda oczyszczona, kobiety w ciąży nie powinny jej stosować. Skutecznie neutralizuje kwasy żołądkowe, to jednocześnie zatrzymuje wodę w organizmie. Spożywanie nadmiernych ilości sody oczyszczonej może wywołać biegunkę, ból brzucha nawet wzdęcia.
Kolejną popularną mieszanką niezalecaną dla ciężarnych jest woda z octem jabłkowym (obciąża układ pokarmowy). Kobiety w ciąży powinny również unikać niektórych ziół takich jak: koper włoski, dziurawiec czy kwiat lipy.
Produkty zakazane:
- soda oczyszczona,
- woda z octem.
Czy można uniknąć zgagi w ciąży?
- Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zgagi w ciąży jest zmiana nawyków żywieniowych.
- Zalecamy przede wszystkim zrezygnowanie z tłustych i smażonych potraw.
- Warto wykluczyć również z jadłospisu wysoko przetworzonych produktów i/lub ze sztucznymi dodatkami.
- Kobiety w ciąży powinny unikać również owoców cytrusowych, czekolady, pikantnych i kwaśnych potraw, kawy, roślin cebulowych oraz intensywnych wywarów na bazie mięs czy grzybów.
- Zdarza się, że zgagę w ciąży powoduje wyłącznie kilka produktów niewymienionych powyżej. W takiej sytuacji warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym, który indywidualnie dobierze składniki diety.
- Przyszła mama powinna jeść niewielkie kęsy (zbyt długie przeżuwanie powoduje nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych).
- Ostatni posiłek ciężarna powinna jeść 3-4 h przed snem.
- Powinna również pamiętać o piciu między posiłkami zamiast do posiłków, dzięki temu może zapobiegać przepełnieniu się żołądka po posiłku. Kobiety w ciąży nie powinny kłaść się od razu po zjedzeniu posiłku, ponieważ zwiększają wtedy ryzyko występowania zgagi.