Chipsy bananowe to suszone plasterki bananów (owoce roślin zielnych z rodzaju Musa z miękkiej, słodkiej odmiany „banana deserowego”). Mogą być pokryte cukrem lub miodem, i mieć wówczas słodki smak, lub mogą być smażone na oleju i w przyprawach, i mają wówczas słony lub pikantny smak.
Chipsy bananowe są powszechnie spotykane w Indiach, na Filipinach i w Indonezji (jako kripik). Chipsy bananowe są zwykle wykonane z bardziej jędrnych, skrobiowych odmian owocowych z rodzaju Musa.

Jak produkowane są bananowe chipsy?
Banany uprawiane są w wielu miejscach naszego globu. Do największych ich producentów należy Ekwador. W kraju tym produkowane są jedne z najlepszych bananów na świecie. Doskonała jakość gleby i klimat tropikalny sprawia, że do uprawy wymaganych jest znacznie mniej pestycydów i nawozów w porównaniu do innych producentów na świecie. Drugim pod względem wielkości producentem są Filipiny, a na miejscu trzecim plasuje się Kolumbia.
Smażone chipsy z banana wytwarza się zazwyczaj z niedojrzałych kawałków banana smażonych w oleju słonecznikowym lub oleju kokosowym. Te chipsy są suche (jak chipsy ziemniaczane) i mogą być solone, przyprawione lub powleczone cukrem. Czasem dodaje się do nich aromat bananowy. Dojrzałe banany użyte w taki sposób wyjdą tłuste. Są używane do deserów, a nie do suchych chipsów.
Niektóre odmiany chipsów bananowych mogą być produkowane przy użyciu jedynie wysuszonej żywności. Plastry bananowe, które są tylko odwodnione, nie są ciemnożółte i chrupiące, ale raczej są brązowe, skórzaste i gumiaste. Są bardzo słodkie i mają intensywny smak banana. Są wykonane z bananów, które już w pełni dojrzały. Inny rodzaj wytwarza się przez pieczenie w piecu, chociaż ten proces może nie powodować tego samego intensywnego smaku bananowego.
Suszone banany bez cukru – organiczne i liofilizowane
Bananowe chipsy to tylko jedyna form, w jakich występują te tropikalne owoce. Banany suszone są również w całości lub w kawałkach. Podobnie jak w przypadku chipsów bananowych produkowane są w różnych opcjach. Jakie są najzdrowsze? Ze względów zdrowotnych warte uwagi są suszone banany organiczne. To kawałki owoców, które odwodnione są w procesie naturalnego suszenia. A to oznacza, że w trakcie obróbki nie jest dodawany do nich ani dwutlenek siarki, ani cukier. Owoce zawierają tylko i wyłącznie swój własny cukier, czyli fruktozę. W większości przypadków są one produkowane z bananów dojrzałych, czyli charakteryzujących się większą słodyczą.
Jak poznać naturalnie suszone banany? Organiczne banany różnią się wizualnie od bananów konserwowanych i opiekanych przede wszystkim ciemniejszą barwą oraz naturalnym smakiem, który jest po prostu oddaje smak skoncentrowanego, odwodnionego banana.
Drugim rodzajem zdrowych bananów suszonych są owoce liofilizowane . Powstają w wyniku naturalnego procesu liofilizacji, w którym banany są najpierw zamrożone, a potem pozbawione wody. Podobnie jak w przypadku bananów organicznych, nie zawierają żadnych chemicznych konserwantów.
Zanim kupimy suszone banany, musimy dokładnie przestudiować etykietę. W przypadku naturalnych suszonych bananów bez żadnych dodatków etykiety zawierają tylko jeden składnik: banan.


Czy banany suszone są zdrowe?
Podobnie jak inne suszone owoce banany suszone są wartościowym i zdrowym dodatkiem do diety. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Wiele zależy od tego, w jakiej formie są spożywane. Najlepiej sięgać po ich wersje bez dodatku oleju i cukru jak suszone banany czy banany liofilizowane.
Chipsy bananowe – wartości odżywcze
Jak wynika z danych niemal 75% całkowitej masy banana świeżego stanowi woda. W wyniku procesu suszenia z banana usuwa czy około 96% zawartości wody. Na skutek tego banany są skoncentrowanym źródłem wielu składników odżywczych, a także kalorii. W porcji suszonych bananów znajduje się niemal 4 razy więcej błonnika potasu, węglowodanów cukru, jak również kalorii w porównaniu z taką samą porcją świeżych bananów. W suszonym bananie znajduje się nieznacznie więcej również witaminy B6. Jedna różnica tkwi w zawartości witaminy C, która jest szczególnie podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym gorącego powietrza. Po obróbce cieplnej suszone banany zawierają jedynie 20% witaminy C w porównaniu ze świeżymi.
Wartości odżywcze na 100 gram suszonych chipsów bananowych:
- kalorie (wartość energetyczna): 518 kcal;
- tłuszcz: 34 g;
- nasycone: 29 g;
- wielonienasycone: 0,6 g;
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 2 g;
- białko: 2,3 g;
- węglowodany: 58 g;
- błonnik: 8 g.
Minerały:
- potas: 536 mg;
- magnez: 76 mg;
- wapń: 18 mg;
- sód: 6 mg;
- żelazo: 1,3 mg.
Witaminy:
- wit. A: 83 IU;
- wit. C: 6,3 mg;
- wit. B6: 0,3 mg.


Ile mają kalorii suszone banany?
Jak wspominaliśmy już wcześniej, suszone banany zawierają więcej kalorii niż ich świeże odpowiedniki. Zawartość kaloryczna zależna jest od sposobu obróbki i czy w jej trakcie do owoców dodawany był cukier.
Najwięcej kalorii zawierają chipsy bananowe, które podczas obróbki dosładzane są cukrem trzcinowym. W 100 kg porcji takich bananów za znajduje się 518 kalorii.
Jeżeli zależy nam na przekąsce, która zawiera znacznie mniej kalorii, wówczas najlepiej sięgnąć po chipsy bananowe bez dodatku cukru i dwutlenku siarki. Tego typu chipsy bananowe bez cukru zawierają już tylko 332 kalorie.
Porównywalną zawartość kaloryczną znajdziemy w chipsach odwodnionych liofilizowanych. W 100 gramach tego typu owoców znajduje się 330 kalorii. Banany suszone liofilizowane należą również do pokarmu charakteryzującego się najniższym indeksem glikemicznym. W przypadku bananów suszonych w wyniku procesu liofilizacji indeks glikemiczny owoców wynosi 25.

Chipsy bananowe – właściwości
Bogate źródło potasu
Proces suszenia bananów nie wpływa znacząco na zawartość większości składników mineralnych w tym tego najcenniejszego, czyli potasu. Z tego powodu w suszonych chipsach bananowych znajduje się bardzo dużo tego cennego dla organizmu składnika.
100-gramowa porcja chipsów bananowych zawiera 536 miligramów potasu w porównaniu do 358 miligramów w 100 gramach surowego banana.
Banany dobre na serce i ciśnienie krwi
Potas bierze udział i wspomaga funkcjonowanie komórek tkanek i narządów naszego organizmu. Przede wszystkim utrzymuje normalną pracę mięśni i serca, a także pomaga w utrzymaniu zdrowia kości. W ten sposób regularne jedzenie bananów, a szczególnie bananów suszonych, zapewnia odpowiednią wysokość ilość potasu w diecie. A to z kolei sprzyja utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Odpowiedni poziom potasu minimalizuje również ryzyko udaru.
Działają korzystnie na układ trawienny
Są uważane za kojące na podrażnienia żołądka i jelit. Pektyna, rozpuszczalny błonnik zawarty w bananach, pomaga odeprzeć raka okrężnicy i trzustki.
Koją układ nerwowy
Chipsy bananowe zawierają serotoninę. Jest to przekaźnik układu nerwowego o działaniu uspokajającym, dzięki czemu jedzenie tego produktu pomaga na bezsenność i nerwowość.
Zastrzyk energii i składnik odżywczych
Błonnik pokarmowy, potas i naturalne cukry w bananach sprawiają, że takie chipsy są świetną przekąską, szczególnie w okresie rekonwalescencji. Podczas wysiłku fizycznego, witaminy B6 i C wraz z potasem są zubożone. Chipsy bananowe pomagają przywrócić brakujące składniki odżywcze.


Jak jeść suszone banany i chipsy bananowe?
Najlepszym zastosowaniem dla chipsów bananowych jest jedzenie ich bezpośrednio z opakowania. Można także wykorzystać je jako dodatek do deserów. Za sprawą wygodnej, poręcznej formy, chipsy bananowe są idealną przekąską w trakcie podróży, czy przy pracy.
Chipsy bananowe i suszone banany mogą również być stosowane we wszelkiego rodzaju deserach, a także w daniach obiadowych w zasadzie tutaj wszystko zależy od naszych preferencji smakowych i gustów.
- Suszone banany można wykorzystać we wszelkiego rodzaju pieczywie, w płatkach śniadaniowych owsiance, a także ciastkach, placuszkach, muffinach i jako element farszu do naleśników.
- Mogą one pełnić również rolę dekoracyjną na wszelkiego rodzaju tortach, ciastkach i ciastach.
- Suszone banany można również drobno zmielić i użyć jako posypki do ciast i babeczek. W ten sposób drobno zmielony proszek można również wykorzystywać jako składnik koktajli.
- Doskonale nadaje się do tradycyjnego kakao, wzbogacając jego smak bananowym aromatem.
Najlepiej wybrać produkt bez żadnych dodatków. Dzięki temu nie zyskają one dodatkowej kaloryczności. To zdrowa alternatywa dla zwykłych chipsów ziemniaczanych.

Wady spożywania suszonych bananów i chipsów bananowych
Jak wspomnieliśmy wcześniej, spożywanie suszonych bananów może dać organizmowi wiele korzyści a same banany są źródłem cennych składników odżywczych w tym wartościowego potasu. Jedzenie zbyt dużej ilości suszonych bananów może jednak mieć swoje negatywne konsekwencje. Efektem przejadania się tymi suszonymi owocami może przede wszystkim pływać na przyrost wagi.
- Nasycone tłuszcze. Suszone chipsy bananowe ze względu na procesy obróbki zazwyczaj zawierają olej kokosowy lub słonecznikowy, który wykorzystywany jest podczas procesu smażenia. Z tego powodu w jednej filiżance chipsów znajduje się aż 24 g tłuszczu w ty masz 21 nasyconych. Według danych zawartych na USDA chipsy bananowe zawierają prawie sześć razy więcej kalorii – 100 razy więcej tłuszczu – niż świeże owoce. Tłuszcze nasycone przyczyniają się do zwiększenia ryzyka pojawienia się chorób przewlekłych między innymi chorób serca.
- Wysoka kaloryczność. Suszone banany i chipsy bananowe szczególnie te z dodatkiem cukru trzcinowego charakteryzują się wysoką zawartością kalorii. Spożywanie ich w nadmiarze może generować przyrost tkanki tłuszczowej a tym samym podawany wzrost wagi ciała.
- Dużo cukru. Dodatkowo niektóre chipsy bananowe są wzbogacane cukrem trzcinowym lub miodem, co dodatkowo zwiększa kaloryczność owoców.
Kto nie powinien jeść suszonych bananów?
Odwodniony banan nie jest zalecany dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ zawiera wiele cukru. Nie jest również również produktem rekomendowanym podczas diety odchudzającej.
Nietolerancje i alergie na suszone banany
Suszone banany zawierają dużo więcej fruktozy niż świeże. Z tego powodu uznawane są za energetyczną przekąskę, szczególnie dla osób uprawiających wyczynowo sport. Niestety spożywane w dużych ilościach mogą wywoływać skutki uboczne takie wzdęcia czy biegunkę. Wynika to z tego, że ta przekąska przygotowywana jest zazwyczaj z niedojrzałych bananów, które zawierają znacznie więcej skrobi, która jest trudna do strawienia.
Banany suszone z dodatkiem siarczanu mogą wywoływać reakcje uczulonych na siarczany, a także tych, z niedoborem enzymu oksydazy siarczynowej – enzymu odpowiedzialnego metabolizm siarczanów. U osób uczulonych na siarczyny spożywanie owoców zawierających dwutlenek siarki może powodować mniej lub bardziej poważne reakcje uczuleniowe, jak również ataki astmy.
Jak przechowywać suszone banany?
Największą zaletą suszonych bananów jest stosunkowo długi okres trwałości. Czas przechowywania suszonych bananów w dużej mierze zależy od warunków, w jakich będą trzymane. Podobnie jak większość bakalii suszone banany powinny być przechowywane w szczelnym, hermetycznym zamkniętym opakowaniu w suchym i chłodnym miejscu.
W temperaturze pokojowej banany utrzymują świeżość od 6 do 12 miesięcy. Jeżeli chcesz suszone banany trzymać znacznie dłużej, wówczas warto rozważyć ich zamrożenie. Zamrożone banany zachowają swoją smak i aromat przez około 12 do 18 miesięcy, pod warunkiem, że przez cały ten okres będzie utrzymywana temperatura mrożenia.