Orzechy nerkowca nie są jeszcze tak bardzo popularne, jak inne ich rodzaje, jednak ze względu na coraz większą dostępność, kupujący również chętniej po nie sięgają. Smak orzechów nerkowca jest bardzo delikatny kremowy, łagodniejszy na przykład niż orzeszki ziemne. Z tego powodu te zdrowe dodatki mogą uzupełnić wiele dań, których nie zdominują. Szczególnie popularne jest używanie orzechów nerkowca w daniach kuchni orientalnej.
Różne sposoby na wykorzystanie orzechów nerkowca
Zaletą orzechów nerkowca jest fakt, że mają one bogatą konsystencję, a jednocześnie ich zawartość tłuszczu jest nieco niższa w porównaniu do innych gatunków orzechów. Dodatkowo kupić je można w formie palonej oraz surowej, w wersji solonej albo przyprawianej różnymi dodatkami. Dlatego nawet bardziej wybredne osoby znajdą coś odpowiedniego dla siebie.
Orzechy nerkowca można jeść jako słodki deser lub pikantne danie. Ogólnie można je łączyć z kuchnią azjatycką i indyjską, głównie w daniach typu stir-fry i makaronach, a także w curry z krewetkami i kurczakiem. Ich konsystencja świetnie neutralizuje cięższe potrawy. Same w sobie nie wymagają długiej obróbki termicznej, dlatego pasują do szybkich dań przygotowanych na woku.
Z czym podawać orzechy nerkowca?
Oczywiście podstawową rolą orzechów nerkowca dla większości osób jest wygodna i zdrowa przekąska. Jednak nie jest to koniec możliwości ich podawania. Spróbuj podejść do nich bardziej kreatywnie, a zaskoczą cię swoimi możliwościami.
Orzechy nerkowca z mięsem
Orzechy nerkowca w połączeniu z mięsem to przede wszystkim dania kuchni indyjskiej. Doskonale pasują one do kurczaka oraz warzyw w potrawach typu curry. Zagęszczają je i dodają im ciekawego posmaku.
Klasyczne połączenie to orzechy nerkowca, brązowy cukier, kurczak, sos sojowy i sos ostrygowy. Daje to słodko-słoną potrawę, świetną także jako lżejszy lunch.
Do nerkowców pasuje także wołowina. Ich maślany smak idealnie równoważy cięższe mięso. Dodatkowo dają one chrupkość potrawom serwowanym z patelni.
Orzechy nerkowca z serami
Kremowy i subtelny smak orzechów dobrze komponuje się również z serem. Takich dobrych połączeń jest naprawdę wiele, jednak najlepsze towarzystwo dla nich na desce serów to słone krakersy, owoce i miękkie sery, takie jak szwajcarski, z niebieską pleśnią, ser Brie oraz ser topiony. Estetyczny wygląd orzechów nerkowca sprawia, że łatwo przy ich pomocy stworzyć również estetyczną kompozycję.
Orzechy nerkowca z owocami
Bardzo interesujące jest łączenie delikatności nerkowców z owocami. Szczególnie dobrze komponują się one z morelami, daktylami, grejpfrutami, kiwi, cytryną, mango, papają, marakują, persymoną i ananasem. Dobre połączenie orzechy te tworzą również z owocami suszonymi. Wystarczy dodać orzechy nerkowca, aby wymieszać je z suszonymi owocami, udekorować jogurtem, sałatką owocową lub płatkami śniadaniowymi. To najprostszy sposób na włączenie ich do swojej diety.
Ze względu na subtelny smak, orzechy nerkowca dobrze komponują się również z innymi orzechami, w tym migdałami i orzechami makadamia. A dodanie przypraw, takich jak cynamon, gałka muszkatołowa i wanilia, pomaga poprawić smak i sprawia, że ich jedzenie jest za każdym razem nowym doświadczeniem. Dlatego to dobry pomysł na łatwy w przygotowaniu deser.
Orzechy nerkowca z warzywami
Także osoby niejedzące mięsa docenią bogaty smak orzechów nerkowca. Dzieje się tak dlatego, że można dodawać je do aromatycznych sosów curry, które nietrudno jest przyrządzić bez dodatku mięsa. W takiej formie orzechy wzbogacą także bilans energetyczny potrawy.
Szczególnie dobrze pasują one do czerwonej papryki, imbiru, kapusty, cebuli, brokułów, groszku cukrowego, cukinii. Może spróbujesz zapiekanki warzywnej z dodatkiem tych orzechów?
Przykłady dań z nerkowcami
Orzechy nerkowca są bardzo proste w obróbce, dlatego chętnie wykorzystuje się je do stworzenia innych produktów, szczególnie w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.
Napój z orzechów nerkowca
Roślinny napój z orzechów nerkowca przygotujesz bardzo szybko, bez konieczności wcześniejszego przygotowywania orzechów. To dobry pomysł na dodatek last minute, na przykład, jeżeli niespodziewanie przyjdzie do ciebie weganin. Jednak, jeżeli odczuwasz jakiekolwiek nieprzyjemne objawy po spożyciu surowych orzechów nerkowca, dobrym pomysłem jest ich wcześniejsze namoczenie. Wystarczy zrobić to na noc.
Składniki na około 1 litr napoju:
- 1/2 szklanki orzechów nerkowca;
- 4 szklanki świeżej wody;
- szczypta soli himalajskiej;
- odrobina syropu klonowego lub innego.
Przygotowanie:
- Nerkowce włóż do naczynia, zalej wodą i dodaj sól. Wszystko zmiksuj blenderem na bardzo kremową masę. Mocniejszy blender da lepsze rezultaty.
- Możesz odcedzić płyn na sitku i zblendować go ponownie, jeżeli nadal wyczuwasz cząstki orzechów.
- Na końcu dodaj syrop klonowy w ilości odpowiadającej ci smakiem. Napój możesz przechowywać w butelce, pamiętaj jednak, aby przed użyciem ją wstrząsnąć.
Pasta z orzechów nerkowca
Pasta z orzechów nerkowca jest idealnym uzupełnieniem świeżego pieczywa. Można ją wykonać dzień wcześniej, aby mieć gotowe śniadanie.
Składniki na około 4 porcje:
- 160 g orzechów nerkowca;
- 20 g płatków drożdżowych;
- 140 g mleka roślinnego (na przykład ryżowego);
- 1 łyżeczka papryki słodkiej wędzonej;
- 1 łyżka soku z cytryny;
- 8 kromek chleba żytniego.
Przygotowanie:
- Wieczorem zalej orzechy zimną wodą i pozostaw do namoczenia przez noc.
- Następnego dnia zblenduj je z płatkami drożdżowymi, mlekiem, wędzoną papryką i sokiem z cytryny do uzyskania gładkiej masy.
- Podawaj z pieczywem, najlepiej chlebem żytnim.
Sos z orzechów nerkowca
Sos z orzechów nerkowca to ukłon w stronę kuchni indyjskiej. Jest łatwy do zrobienia i sycący.
Składniki:
- 150 g orzechów nerkowca i dodatkowo kilka do dekoracji;
- po pół łyżeczki przypraw: garam masala, kumin, ziaren kolendry;
- po ćwierć łyżeczki kardamonu, cynamonu, chili, kurkumy i soli;
- 1,5 łyżki masła ghee;
- cebula;
- puszka pomidorów krojonych;
- 250 ml mleka kokosowego;
- gruby plaster limonki;
- do podania: świeża mięta.
Przygotowanie:
- Na dużej, suchej patelni upraż orzechy nerkowca. Następnie zdejmij je z patelni i na ich miejsce wsyp wszystkie przyprawy bez soli. Podpraż do uzyskania silnego aromatu. Następnie włóż je do moździerza. Zimne przyprawy i orzechy zmiksuj razem na pastę.
- Na maśle zeszklij drobno pokrojoną cebulę. Dodaj do niej wcześniej uzyskaną pastę, a także puszkę pomidorów. Po zagotowaniu przytrzymaj na patelni jeszcze około 15 minut, aż całość stanie się dość gęsta. Dodaj mleko kokosowe i sok limonkowy. Pogotuj chwilę, żeby sos nabrał aksamitnej konsystencji. Przypraw solą.
- Gotowy sos możesz podawać z chlebem naan i listkami mięty.
Dlaczego warto wybrać orzechy nerkowca?
Orzechy nerkowca to produkty bardzo uniwersalne, dlatego dobrze smakują podawane z serem, owocami, warzywami i różnymi przyprawami. Są świetną opcją wegańską do przygotowania różnorodnych dań. Surowe oraz prażone orzechy nerkowca pasują do wyrazistych w smaku serów pleśniowych, łagodząc przy tym ich smak.
Jeżeli chodzi o przyprawy, to dobrze komponują się one z takimi smakami jak: cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, papryka mielona, kminek i pieprz. Z każdym z nich zyskają one wyrazistości. Przyprawy sprawiają także, że orzechy nerkowca po prostu nie mogą się znudzić.
Poza typowymi przekąskami, orzechy te dobrze pasują także do deseru, podawane wraz z owocami. indyjskie curry, płatki śniadaniowe, wersja pikantna i słodka – to wszystko są idealne zastosowania dla orzechów nerkowca, dlatego warto z nimi eksperymentować.
Źródła przepisów:
https://ervegan.com/2015/08/roslinne-mleko-z-nerkowcow-w-5-minut/
https://www.mykitchenlife.pl/pasta-z-nerkowcow/
https://www.wysmakowane.pl/przepisy/sos-indyjski-z-orzechow-nerkowca/