Migdały można jeść na wiele różnych sposobów, w zależności od upodobań. Migdały są powszechnie wykorzystywane w wypiekach, sałatkach, deserach i sosach. Można je dodać do dań mięsnych, rybnych, jak również do potraw wegetariańskich. Doskonale komponują się z owocami, warzywami i makaronem. Z czym najlepiej łączyć migdały?
Nie tylko makaroniki – do czego wykorzystywać migdały?
W zależności od zastosowania i odmiany migdałów (migdały kalifornijskie, migdały australijskie itp.) smak migdałów będzie inny, a co za tym idzie, można je stosować w bardzo wielu potrawach. Dzieje się tak ze względu na konsystencję migdałów, które są dość wilgotne i oleiste, pozwalają na swoje różnorodne wykorzystanie.
Migdały dobrze pasują do moreli, niesolonego masła, karmelu, ciemnej lub mlecznej czekolady, kokosu, śmietany, kawy, fig, orzechów laskowych, miodu, cytryny, pomarańczy, cukru oraz wanilii. Te składniki sprawiają również, że można je dodawać do przekąsek, deserów, a nawet dań głównych. To klasyczny składnik kuchni francuskiej. Migdały przetwarza się również w celu stworzenia innych produktów, takich jak mąka migdałowa do pieczenia słodkich makaroników, mleko migdałowe, masło a nawet ser migdałowy dla wegan.
Produkuje się z nich napoje, sosy, dodatki i nadzienia w kuchni greckiej, indyjskiej, śródziemnomorskiej i marokańskiej.
Jakie smaki pasują do migdałów?
Migdały naturalnie mają smak lekko słodki i z pewnością ziemisty, podobny do orzechów (chociaż same prawdziwymi orzechami nie są: Czy migdał to orzech?). Zdrowa przekąska to łączenie ich w wersji surowej lub prażonej z suszonymi owocami, takimi jak wiśnie, rodzynki i żurawina, morele i ananas. Połączenie ich z posiekaną gorzką lub mleczną czekoladą jest również świetnym dodatkiem do przekąski podawanej gościom. Sycący smak sprawia, że pomimo wysokiej kaloryczności, jest to przekąska zdrowa, bo nie je się jej zbyt wiele.
Migdały z owocami
Owoce i orzechy to idealne połączenie, a migdały nie są pod tym względem wyjątkiem. Które warto wybierać?
- Owoce pestkowe: jabłka, morele, wiśnie, figi, winogrona, nektarynki, brzoskwinie, gruszki, śliwki.
- Owoce cytrusowe: cytryna, pomarańcze. Jagody: jeżyny, żurawiny, porzeczki, maliny, truskawki. Suszone owoce: suszone śliwki, białe rodzynki.
- Owoce tropikalne: marakuja, banany.
Można je mieszać ze sobą na przykład w zróżnicowanych musach.
Migdały z przyprawami
Zwykłe migdały mogą się dość szybko znudzić. Dlatego przyprawy są świetnym pomysłem na ich urozmaicenie. Spróbuj przyprawić je czarnym pieprzem, chili w proszku lub pieprzem cayenne. Dodanie przypraw ożywi delikatny smak migdałów. Ciekawe połączenie to mieszanka migdałów z kardamon, cynamonem, pieprzem mielonym, solą morską, gałką muszkatołową i imbirem.
Migdały z alkoholem
Migdały z alkoholem to dobry pomysł na danie główne, przekąskę i deser. Takie połączenie jest w stanie poprawić smak obu produktów. Jeśli chodzi o wino, migdały doskonale komponują się z winami czerwonymi o niskiej zawartości garbników.
- Spośród innych rodzajów alkoholu, pasują do nich brandy, rum i sherry.
- Wina podawane do wytrawnego posiłku to Madeira, Porto, Sauternes, Chardonnay, Pinot Noir, Sauvignon Blanc.
- W połączeniu ze słodkimi deserami sprawdzi się: Muscar, szampan, Tokaj, Vin Santo.
Warto samemu eksperymentować, aby znaleźć najlepsze zestawienie.
Migdały z serem
Migdały wraz z serami stworzą pyszną deskę, idealną jako przekąska dla gości. Wybierz ser kozi, manchego, ricotta. Inne rodzaje nabiału dobrze pasujące do migdałów to serek śmietankowy, créme fraîche, lody, mascarpone. Możesz to wykorzystać na przykład w deserach.
Migdały z orzechami
Zestawienie ze sobą różnych rodzajów orzechów to zawsze jest dobry pomysł. Do migdałów pasują orzechy włoskie oraz pekan. Możesz samodzielnie wykonać odpowiednią mieszankę.
Migdały z mięsem
Słodkie migdały pasują do delikatnych mięs i owoców morza, w tym do mięsa kraba, ryb, jagnięciny, skorupiaków i kurczaka.
Pomysły na migdały
Migdały można używać do porannej granoli, podawać je z jogurtem, dodawać do samodzielnie pieczonych batoników zbożowych, serwować do musli. Pomysłów na ich wykorzystanie może być wiele. Co ważne, łatwo jest je przetworzyć, by uzyskać na przykład roślinne mleko albo masło.
Pasta z migdałów (przepis)
Pasta z migdałów czasami bywa nazywana wręcz masłem migdałowym ze względu na charakterystyczną tłustość. Świetnie nadaje się ona do uzupełnienia wypieków, naleśników czy gofrów. Można ją przyrządzać z samych migdałów, ale dużą popularnością cieszy się także robiona z mieszanki różnych orzechów.
Składniki:
- 300 g niesolonych migdałów.
Przygotowanie:
- Upraż migdały na suchej patelni na niewielkim ogniu przez około 20 minut. Następnie odstaw do wystygnięcia.
- Uprażone w ten sposób orzechy przesyp do blendera o dużej mocy i miksuj przez około 3 minuty. Zrób krótką przerwę i następnie ponownie wszystko zmiksuj.
- Czynności powtarzaj do momentu uzyskania gładkiej, lekko płynnej masy. Zwracaj uwagę, aby blender się nie przegrzał.
- Przelej pastę do czystego słoika. Możesz ją przechowywać przez około miesiąc w suchym miejscu z dala od światła albo wstawić do lodówki.
Masło migdałowe (przepis)
Masło migdałowe to świetny sposób na wykorzystanie niepotrzebnych już migdałów. Można je przygotować w kilka chwil. Najlepsze jest takie wykonane ręcznie w domu, przy użyciu wcześniej uprażonych migdałów. Jego zaletą jest także cena: znacznie niższa niż w przypadku gotowego produktu ze sklepu. Co więcej, taki produkt można wzbogacać dowolnymi dodatkami, w zależności również od tego, do czego chcesz go wykorzystać.
Składniki:
- 400 g migdałów;
- odrobina soli.
Przygotowanie:
- Migdały włóż do miski i zalej wrzącą wodą. Po kilku chwilach możesz je odlać. Ten zabieg spowoduje, że skórkę będzie znacznie łatwiej ściągnąć ręcznie. Można także zmiksować migdały ze skórką, wówczas jednak masło będzie miało ciemniejszy kolor. Obrane migdały dadzą białe masło.
- Po obraniu migdały należy osuszyć. Migdały rozłóż na blaszce do pieczenia i wstaw do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza (góra i dół) piekarnika na około 15 minut. W efekcie powinny one zacząć wydzielać delikatny zapach i stać się lekko brązowe.
- Po ostudzeniu włóż je do misy blendera i miksuj tak długo, aż powstanie jednolita, nieco oleista masa. Nie może być ona zbyt ciepła, dlatego w razie potrzeby rozłóż miksowanie na raty. Pod koniec dodaj do masy nieco soli. Przełóż je do słoika i przechowuj w suchej szafce. Jeżeli oddzieli się olej, ponownie wymieszaj składniki.
- Opcjonalnie do masła dodać można również dodatki, na przykład cynamon, miód albo kakao. Robiąc je samodzielnie wybierzesz także, na jakiej konsystencji Ci zależy.
Migdały w miodzie (przepis)
Migdały w miodzie są doskonałą przekąską. Łączy ona w sobie korzyści zdrowotne wynikające z wyboru migdałów oraz miodu.
Składniki:
- 100 g migdałów;
- 2 łyżki masła klarowanego;
- 2 łyżki jasnego miodu.
Przygotowanie:
- Do przygotowania migdałów w miodzie użyć można zarówno migdałów obranych, jak i tych w skórce.
- Na patelni rozpuść masło i umieść w nim migdały. Podgrzewaj całość na średnim ogniu cały czas ją mieszając, do momentu lekkiego zbrązowienia migdałów.
- Następnie dolej miód i całość pomieszaj tak, aby migdały były jednolicie nim pokryte.
Do tego przepisu pasują także inne dodatki, na przykład imbir. Można je podać jako przekąskę.
Co pasuje do migdałów?
Migdały bez problemu można jeść same, ale równie dobrym pomysłem jest dodawanie do nich jeszcze innych produktów spożywczych. Ich smak jest dość uniwersalny, więc nie ma tak naprawdę złych zestawień.
Bardzo klasyczne jest zestawienie ich z suszonymi owocami i czekoladą. W ten sposób powstaje wręcz zdrowa przekąska, idealna także dla małych dzieci. Do wypieków interesującym sposobem jest pomieszanie migdałów ze smakiem kawy oraz herbaty. W ten sam sposób można je wykorzystać jako dodatek do śniadania, by przełamać rutynę.
Migdały w całości i pokrojone to także dobry dodatek do przypraw słonych i pikantnych. Mniej popularnym zestawieniem jest łączenie migdałów z alkoholem, takim jak brandy, rum, sherry albo wino.
Źródła przepisów:
- http://www.healthyfoodcreation.fr/puree-doleagineux-maison/
- https://domowe-wypieki.pl/przepisy/kremy-masla/746-maslo-migdalowe
- https://agnieszkamaciag.pl/ajurwedyjskie-migdaly-z-miodem/