Soczewica jest jednym z popularniejszych warzyw wśród wegan i wegetarian z uwagi na dużą zawartość białka roślinnego. Którą soczewicę wybrać zieloną czy czerwoną?
Soczewica jest jednym z najbogatszych w białko produktów roślinnych. Zawiera dużo żelaza i cynku. Można ją jeść na różne sposoby m.in. w sałatkach, gulaszu i w innych potrawach wegetariańskich. W sklepach dostępne jest kilka rodzajów soczewicy. Do najpopularniejszych należy soczewica zielona i czerwona.
Co to jest soczewica czerwona?
Czerwona soczewica początkowo uprawiana była w południowo-zachodniej Azji. Obecnie większość światowej produkcji pochodzi z Kanady i Indii (58%), gdzie nazywana jest „masoor dal”. Soczewica czerwona należy do roślin bobowatych. Rośnie w strąkach na pnączu o wielkości do 40 cm. Bardzo często w sklepach soczewica czerwona występuje pod nazwą soczewica łupana.
Co to jest soczewica zielona?
Soczewica zielona ma kolor zielono-szary. Należy do roślin bobowatych. Według pisemnych wzmianek soczewica zielona była uprawiana około 8 000 p.n.e. na Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej. Na terenach obecnej Europy była hodowana już w erze neolitu. Obecnie największe uprawy soczewicy zielonej są w USA oraz w Europie Zachodniej.
Przeczytaj również: Soczewica i jej właściwości
Porównanie obu rodzajów soczewicy
Wielkość, kształt kolor
Zielona soczewica ma delikatnie błyszczącą powierzchnię w kolorze zielono-brązowym. Ze względu na twardszą skórkę zewnętrzną wymaga długiego gotowania.
Czerwona soczewica nazywana jest często brązową, ponieważ w zależności od gleby, na której jest uprawiana, występuje w kolorach od pomarańczowego do brązowego. Cechą charakterystyczną jest jej wygląd. Każde z nasion ma dwa boki w kształcie serca, które są w strąku ze sobą połączone. Jest łuskana, dlatego rozpada się podczas gotowania.
Smak
Zielona soczewica ma ziemisty delikatnie pieprzny smak, więc wykorzystywana jest m.in. do mięs, pasztetów oraz zup i sałatek. Natomiast soczewica czerwona jest słodsza od zielonej, ma delikatny smak z orzechową nutą.
Wartości odżywcze
W ½ szklanki soczewicy czerwonej znajduje się 33 g węglowodanów, w tym cukry 1 g. Ma także 7 g błonnika. Zawiera białko 12 g oraz niewielką ilość tłuszczu 0,5 g. Soczewica czerwona jest świetnym źródłem witaminy K oraz z grupy B zwłaszcza witamin B1, B5, B6 oraz B9. W porcji jest także 3 mg żelaza oraz 500 mg potasu. Zawiera także magnez, cynk, fosfor, mangan i miedź.
W ½ szklanki soczewicy zielonej jest 170 kcal, w tym 31 g węglowodanów (cukry 1 g) i 8 g błonnika. W tej porcji jest 11 g białka oraz mała ilość tłuszczu 1 g. Soczewica zielona jest dobrym źródłem witaminy A, z grupy B zwłaszcza B3 i B9, C oraz K. Zawiera także minerały sód 5 mg, potas 430 mg, żelazo 3,1 mg, magnez, wapń, fosfor, cynk.
Odmiany
W sklepach dostępne są dwie odmiany zielonej soczewicy: Lentilles du Puy i francuska. Natomiast czerwona soczewica występuje w czterech rodzajach: Canary Gold, Red Chief, Crimson i Petite Golden.
Czas gotowania
Soczewica czerwona szybko się gotuje. Przed przyrządzeniem nie wymaga moczenia. Jednak warto ją przepłukać. Soczewica czerwona gotowana jest w proporcji 1:2, czyli jedna część nasion na dwie części wody. W czasie gotowania należy bardzo uważać, bo można ją szybko rozgotować.
Soczewica zielona wymaga moczenia przed przygotowaniem. Wymaga także długiego gotowania, lecz nie traci swojej struktury.
Cena
Ceny obu rodzajów soczewicy są bardzo zbliżone. Wiele zależy również od odmiany. Najdroższa ze wszystkich jest soczewica soczewica zielona typu du Puy, której cena oscyluje w granicach 20-30 złotych za 500 g. Za „zwykłe” odmiany soczewicy nie musimy płacić aż tak dużo, ale nieco tańsza jest soczewica czerwona.
Podobieństwa – podsumowanie
Oba gatunki soczewicy mają wklęsły kształt. Są świetnym źródłem białka, błonnika pokarmowego oraz witamin: A, B i składników mineralnych: wapnia, potasu i żelaza. Są bardzo pożywne. Nie wymagają skomplikowanego przygotowania. Są niskokaloryczne, dzięki temu są świetną opcją dla osób na diecie. Zawierają dużo białka roślinnego, dlatego stanowią podstawę diety wegan i wegetarian.
Różnice — podsumowanie
Soczewica czerwona i zielona wiele podobnych cech, ale różnią się:
- Fakturą. Soczewica czerwona jest podzielona na połówki i nie ma zewnętrznej osłonki. Natomiast zielona jest w całości i ma osłonkę;
- Sposobem gotowania. Gotowanie czerwonej soczewicy zajmuje dużo mniej czasu, lecz pod wpływem temp. traci swoją konsystencję. Ma delikatnie orzechowy smak. Zielona soczewica wymaga moczenia przed gotowaniem, lecz nie zmienia swojej tekstury;
- Smakiem. Czerwona soczewica ma delikatnie orzechowy smak, a zielona pieprzny;
- Ceną. Droższa jest zielona soczewica;
- Wartościami odżywczymi. zielona soczewica ma wyższą zawartość białka, a czerwona ma więcej błonnika;
- Konsystencją po ugotowaniu. Po ugotowaniu jest papkowata i ma słodki smak. Zielona soczewica wymaga dłuższego gotowania, lecz ma sypką konsystencję i delikatnie pieprzny smak.
- Zastosowaniem. Czerwona soczewica stosowana jest głównie do żywności dla dzieci, zup i zapiekanek, a zielona dodawana jest do sałatek, przystawek i dań faszerowanych.
Jaką soczewicę wybrać?
Zarówno soczewica czerwona, jak i zielona jest bardzo korzystna dla organizmu, ponieważ ma bardzo dużo białka roślinnego, błonnika i potasu. Soczewica niezależnie od gatunku obniża poziom cholesterolu we krwi oraz może chronić także przed niektórymi rodzajami nowotworów. Rodzaj soczewicy powinien być dobrany do jej zastosowania. Zielona soczewica po ugotowaniu nie zmienia swojej struktury, dlatego idealnie nadaje się do sałatek, farszu do pierogów, czy wegańskiego gulaszu. Natomiast soczewica czerwona bardzo łatwo się rozgotowuje, dlatego stosowana jest głównie do wykonania past i pasztetów.