Mochi to japoński ryżowy deser wykonywany z mochigomu, krótkoziarnistego kleistego ryżu japonica. Ryż służący do wykonania mochi czasami jest określany jako żółty.
Ciasta, znane jako mochi, to słodkie okrągłe bułeczki z miękkiego i ciągnącego się ryżu. Ryż jest najpierw gotowany na parze, a następnie długo tłuczony. Powstała lepka masa ryżowa jest następnie formowana do ostatecznego kształtu mochi i pieczona lub gotowana. W Japonii tradycyjnie odbywa się w ceremonii zwanej mochitsuki. Pomimo że jest spożywany przez cały rok, mochi jest jednak tradycyjnym jedzeniem na japoński Nowy Rok i jest powszechnie sprzedawany i spożywany w tym czasie.
Wartości odżywcze ryżu Mochi
Wartości odżywcze na 100 gram suchego ryżu mochi:
- wartość energetyczna: 354 kcal / 1497 kJ;
- tłuszcz: 3,3 g;
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,7 g;
- węglowodany: 73 g;
- w tym cukry: 2 g;
- błonnik: 3,40 g;
- białko: 6,1 g;
- sól: <0,01 g.
Właściwości ryżu Mochi
Mochi to wieloskładnikowy pokarm składający się z polisacharydów, lipidów, białka i wody. Mochi ma niejednorodną strukturę żelu amylopektyny, ziaren skrobi i pęcherzyków powietrza. Ryż ten charakteryzuje się brakiem amylozy w skrobi. Stężenie białka w ryżu jest wyższe niż w przypadku normalnego ryżu krótkoziarnistego, a te dwa także różnią się zawartością amylozy. W ryżu mochi zawartość amylozy jest znikoma, co powoduje, że ma konsystencję podobną do żelu.
Japoński folklor poświadcza, że jedzenie mochi przynosi ciepło do ciała i jest dobre dla osób z anemią, brakiem równowagi cukru we krwi i słabymi jelitami. Kultura japońska zaleca także mochi dla tych, którzy łatwo chorują, ponieważ mochi jest uważany za przynoszącego dodatkową siłę i wytrzymałość dla ciała poprzez boskie moce.
Zastosowanie
W przeciwieństwie do innych odmian ryżu, ryż mochi mięknie i staje się lepki, gdy wchodzi w interakcję z gorącą wodą, dzięki czemu łatwiej jest wyrobić z niego super lepką pastę mochi. Użyj tego ryżu, aby zrobić ohagi, sekihan (mieszany czerwony ryż) i inne smakołyki na bazie mochi.
Wykonany ze słodzonego kleistego ryżu, mochi ma lekko słodki smak. Te oryginalne ciasta ryżowe nie mają dodatków aromatycznych, dzięki czemu można naprawdę docenić prawdziwy smak mochi.
Mochi jest powszechnie spożywany samodzielnie, ze słodkimi przyprawami lub jako dodatek do lodów, jogurtów, deserów i płatków śniadaniowych. Daifuku (mochi nadziewane słodkim nadzieniem) to tradycyjna uczta, która jest popularna w dzisiejszych japońskich kulturach. Mochi podaje się często nadziewane słodką pastą z fasoli azuki, słodzoną śliwką lub orzeszkami ziemnymi. Dwa nowoczesne twisty na tradycyjnym daifuku, to mochi w mrożonym jogurcie i lody z dodatkiem mochi. Stały się one coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Nic dziwnego, że ten słodki ryżowy tort szybko zyskuje popularność na całym świecie!
Zobacz też: Kleisty ryż i jego właściwości.
Jak przechowywać?
Ciastka mochi najlepiej jest przechowywać w temperaturze pokojowej i konsumować w ciągu kilku dni od przygotowania dla optymalnej świeżości. Jeśli jednak chcesz go przechowywać dłużej niż kilka dni, możesz go trzymać w lodówce przez maksymalnie dwa tygodnie.