Sushi to lekkostrawna, a przy tym także wyjątkowo odżywcza i zdrowa potrawa, będąca jednym z wyznaczników kuchni japońskiej. Wartości odżywcze w tym przypadku wynikają nie tylko z obecności ryby, alg oraz wybranych warzyw, ale również z dodatku ryżu. Ten produkt musi pochodzić ze specjalnych odmian. To gwarancja jego specyficznego smaku, a także konsystencji, dzięki której łatwiej jest zjeść go przy pomocy pałeczek.
Tradycyjny ryż do sushi jest biały. Świetnie sprawdzają się odmiany krótkoziarniste – owalne, które są nieomal okrągłe. Po ugotowaniu staje się on bardzo miękki i dobrze wchłania wodę. Co za tym idzie, ziarenka łatwiej sklejają się ze sobą. Jest to możliwe dzięki zawartości amylopektyny. Ryż do sushi nie może pochodzić z różnych odmian. To błąd, który dyskwalifikuje całą potrawę.
Pozyskiwanie ryżu do sushi
Chociaż ryż pochodzi z terenu Azji, obecnie uprawia się go niemal na całym świecie. Istnieją dwie podstawowe metody uprawy: wodna albo na suchych polach. Ten pierwszy sposób uznaje się za bardziej szlachetny. Kiedy staje się dojrzały, ścina się go, a następnie odpowiednio suszy w suszarniach albo na groblach na żerdziach. Ryż tak naprawdę jest trawą o jadalnych ziarnach.
Wartości odżywcze
Wartości odżywcze na 100 gram suchego ryżu do sushi:
- kalorie (wartość energetyczna): 365 kcal / 1528 kJ;
- białko: 7,13 g;
- tłuszcz ogółem: 0,66 g;
- nasycone: 0,180 g;
- jednonienasycone: 0,206 g;
- wielonienasycone: 0,177 g;
- omega-3: 0,030 g;
- omega-6: 0,147 g;
- węglowodany: 79,95 g;
- błonnik pokarmowy: 1,3 g.
Witaminy:
- wit. E: 0,11 mg;
- wit. K1: 0,1 µg;
- wit. B1: 0,07 mg;
- wit. B2: 0,049 mg;
- wit. B3 (PP): 1,600 mg;
- wit. B6: 0,164 mg;
- wit. B9 (kwas foliowy): 8 µg;
- wit. B5: 1,014 mg.
Minerały:
- wapń: 28 mg;
- żelazo: 0,80 mg;
- magnez: 25 mg;
- fosfor: 115 mg;
- potas: 115 mg;
- sód: 5 mg;
- cynk: 1,09 mg;
- miedź: 0,22 mg;
- mangan: 1,09 mg;
- selen: 15,1 µg.
Właściwości
Biały ryż do sushi stanowi idealne źródło węglowodanów złożonych. To najlepsze źródło energii dla organizmu. Jednocześnie ma on niewiele tłuszczu, a sporo białka, dlatego jego spożywanie jest istotne zwłaszcza w przypadku dopiero rozwijającego się organizmu. Co ważne, białko składa się z aminokwasów egzogennych, niemożliwych do wytworzenia przez organizm. W ryżu do sushi nie ma glutenu, mogą go jeść chorzy na celiakię.
Minerały
Ryż do sushi stanowi świetne źródło minerałów niezbędnych dla prawidłowego sposobu funkcjonowania organizmu. Jest to przede wszystkim potas, który reguluje ciśnienie krwi. Magnez jest szczególnie istotny dla układu nerwowego. Pozytywnie wpływa na koncentrację, a do tego koi skołatane nerwy. Żelazo jest niezbędne w procesie krwiotwórczym, z kolei cynk wpływa na odporność, a nie ma go wcale wiele w innych produktach. Inne minerały obecne w ryżu do sushi to także mangan i kobalt.
Witaminy
W ryżu nie mogło zabraknąć również witamin. Ich reprezentantami są przede wszystkim te z grupy B, których zadaniem jest poprawa funkcjonalności układu nerwowego. Witamina E, witamina młodości, chroni organizm przed zgubnym wpływem wolnych rodników. Wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na procesy trawienne. Szkodliwe substancje są szybciej wydalane, a więc krócej mają kontakt z nabłonkiem jelita grubego, dlatego ten składnik może również minimalizować ryzyko pojawienia się nowotworu.
Zastosowanie
Ryż do sushi jest nieodzownym składnikiem tej japońskiej potrawy. Dlatego należy wybrać produkt wysokiej jakości, oryginalny. Do jego gotowania najlepiej jest wykorzystać specjalny garnek do przygotowywania ryżu, ale także bezwzględnie należy trzymać się zaleceń producenta. Do uzyskania ostatecznego smaku konieczne jest przygotowanie odpowiedniej zaprawy, w skład której wchodzi między innymi ocet ryżowy. Zakwaszony ryż nazywany jest shari.
Zobacz też: Który ryż do sushi?