Cynamon cejloński to aromatyczna przyprawa o cennych właściwościach. Wspomaga leczenie cukrzycy, obniża ciśnienie i korzystnie wpływa na serce. Jak wygląda i gdzie kupić prawdziwy cynamon z Cejlonu?
Cynamon to prawdopodobnie jedna z najstarszych przypraw znanych ludzkości. Badania archeologiczne potwierdzają, że znany był już 4000 p.n.e. Natomiast pierwsza wzmianka o zastosowaniu tej rośliny znalazła się w chińskiej księdze o ziołach już w 2700 r. p.n.e.
Nie istnieje jeden rodzaj cynamonu. Ta popularna przyprawa dostępna jest w wielu rodzajach, które różnią się (niekiedy bardzo wyraźnie) swoim smakiem, aromatem oraz składem. Nie wszystkie odmiany cynamonu są tak samo wartościowe, jak cynamon pochodzący ze Sri Lanki. Warto wiedzieć jak rozpoznać ten prawdziwy i oryginalny cynamon, by móc cieszyć się z zalet i właściwości zdrowotnych tej przyprawy.
Czym jest cynamon cejloński i jak się go uprawia?
Cynamon cejloński, czyli „prawdziwy cynamon”, pochodzi ze Sri Lanki i południowych części Indii. Pozyskiwany jest kory drzewa Cinnamomum zealanicum (cynamonowca cejlońskiego) — gatunku drzewa należącego do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Cynamonowiec cejloński w formie dzikiej osiąga zwykle od 10 do 15 m wysokości i jest rośliną wolno rosnącą. Cynamonowce uprawne ze względu na to, że ich pędy są przycinane, nie wyrastają ponad 3 metry. Liście cynamonowca są owalne, podłużne a kwiaty mają zielonkawy kolor i zebrane są w wiechowate kwiatostany. Owoce cynamonowca są sinozielonymi pestkowcami zawierającymi pojedyncze nasiona.
Przyprawa, jaką stosujemy w kuchni, nie jest wytwarzana ani z owoców, ani z kwiatów tego drzewa, ale z kory.
Cynamon to w istocie zeskrobana skórka wewnętrznej kory dojrzałych łodyg cynamonu. Aby wytworzyć przyprawę, ścina się pędy o długości ok. 3 m i średnicy ok. 2,5 cm. Korę ze ściętych gałązek poddaje się krótkiej fermentacji i oczyszcza z korowiny zewnętrznej oraz wewnętrznych resztek łyka. Powstałe w ten sposób paski kory są suszone na słońcu przez około 4 – 7 dni. W trakcie suszenia paski przybierają żółto-brązową barwę i zwijają się po obu stronach kory, tworząc charakterystyczne złączone rurki, które nazwane są laskami.
Cynamon cejloński zazwyczaj sprzedawany jest właśnie w formie lasek. Może być również pojawić się jako płatki, pióra i chipsy. Powstają one z połamanych w trakcie procesu czy uszkodzonych lasek.
Dlaczego warto jeść cynamon cejloński?
Cynamon (Cinnamomum zeylanicum), to przede wszystkim przyprawa, która korzystnie wpływa na nasz organizm. Stosowano go już w starożytności. Od wieków jest wykorzystywany jako środek terapeutyczny. Historycznie, kora cynamonowa jest jedną z najstarszych znanych przypraw stosowanych do leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych, przewlekłego zapalenia oskrzeli i stanów zapalnych oczu w medycynie ajurwedyjskiej od ponad 6000 lat. Dlaczego warto spożywać prawdziwy cynamon?
Pomaga w leczeniu cukrzycy.
Badania potwierdzają, że cynamon cejloński wspomaga leczenie u chorych na cukrzycę typu 2. Zawarty w nim aldehyd cynamonowy działa podobnie jak insulina, zwiększa zdolność komórek do wykorzystywania glukozy i tym samym zwalcza insulinooporność w organizmie.
Obniża ciśnienie krwi i wzmacnia serce.
Jak wynika z badań, cynamon z Cejlonu może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Cynamon cejloński wspomaga funkcje sercowo-naczyniowe i przyczynia się do zdrowego funkcjonowania serca.
Ma działania antybakteryjne.
Składniki zawarte w cynamonie cejlońskim zwalczają wiele patogenów, szczególnie bakterii opornych na leki takie jak Helicobacter pylori, która jest związana z wrzodami żołądka, a także Salmonellę, Listerię i Clostridium difficile. Cynamon może również być skuteczny przeciwko grzybom chorobotwórczym, takim jak Candida w jelicie.
Działa antyoksydacyjne.
Przeciwutleniacze zawarte w cynamonie cejlońskim zapobiegają uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki oraz układu sercowo-naczyniowego i innym narządów w organizmie. Cynamon ze Sri Lanki zawiera katechiny, które działają jak silne przeciwutleniacze, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowego profilu lipidowego, przez zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL.
Ma działania przeciwzakrzepowe.
Jedną z najważniejszych korzyści zdrowotnych prawdziwego cynamonu jest jego zdolność do przeciwdziałania zakrzepom. Aldehyd cynamonowy zawarty w tej przyprawie zapobiega nadmiernemu zlepianiu się płytek krwi poprzez zatrzymanie uwalniania kwasu arachidonowego, który jest zapalnym kwasem tłuszczowym.
Pomaga w zapobieganiu chorobie Alzheimera.
Zdaniem naukowców cynamon cejloński jest przydatny w chorobach neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Z badań wynika, że przyprawa ta może pomóc powstrzymać początek choroby Alzheimera.
Przeczytaj więcej w artykule: Cynamon i jego właściwości.
Jak rozpoznać cynamon cejloński?
Jak widać, korzyści ze spożywania cynamonu cejlońskiego jest bardzo wiele. Niestety w zdecydowanej większości przypadków cynamon, który kupujemy w sklepie, nie jest cynamonem cejlońskim. Na sklepowych półkach gości zazwyczaj inna odmiana cynamonu, która niewiele ma wspólnego z przyprawą z Cejlonu. To cynamon aromatyczny, chiński, cassia (łac. Cinnamomum aromaticum; ew, Cinnamomum cassia), który charakteryzuje się innym smakiem, składem a przede wszystkim innym działaniem na organizm. Jak w takim przypadku poznać oryginalny cynamon cejloński?
W tym przypadku warto kierować się kilkoma wyznacznikami.
Cena i miejsce zakupu
Cynamon cejloński to przyprawa z grupy premium. Zazwyczaj jest dwu- a czasami trzykrotnie droższy od cynamonu cassia. „Prawdziwy” cynamon jest również trudniejszy do znalezienia w większości supermarketów. Zazwyczaj musisz udać się do sklepu specjalistycznego, aby go znaleźć lub kupić go w sklepie on-line.
Kolor
Laski cynamon cejlońskiego mają kolor jasnobrązowy. Cejloński cynamon w formie mielonej może mieć kolor od żółtawego do jasnobrązowego. Przy czym kategoria koloru może być bardzo myląca. Cynamony takie jak cassia, sajgon lub wietnamski mogą mieć różne odcienie – od ciemnoczerwonego brązu do jasnobrązowego koloru, który może sugerować, że mamy do czynienia z cynamonem cejlońskim.
Wygląd lasek
Tutaj jest już znacznie łatwiej i nie nie można się pomylić. Laski cynamonu cejlońskiego są bardzo charakterystyczne i wyraźnie różnią się od cynamonu spoza wyspy. Laska cynamonu cejlońskiego przypomina cygaro, a wewnątrz można zobaczyć cienkie warstwy kory zwinięte w rulonik. Laski cynamonu najlepszej jakości są bardzo cienkie, a po wyschnięciu mogą być nawet tak cienkie jak papier. Najlepsze i droższe są laski bez ciemnobrązowych plam z sęków powierzchniowych w gałęziach cynamonu. Najlepszy smak ma cynamon z nieskazitelnej kory wewnętrznej. Cynamon cejlońskie jest też bardziej kruchy. Prawdziwe laski cynamonu można łatwo zmielić na drobny proszek, czego nie da się zrobić z twardymi laskami cynamonu cassia.
Smak (jeśli mamy możliwości skosztowania)
Cejloński cynamon poznajemy po tym, że ma słodki, niemal kwiatowy aromat. Nie podrażnia języka, jak i nozdrzy. Jest zdecydowanie delikatniejszy i łagodniejszy. Smak cynamonu cassia z kolei jest słodko-korzenny o łagodnym zapachu.
Kraj pochodzenia
Cynamon cejloński, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Cejlonu. Sri Lanka jest producentem większości prawdziwego cynamonu, ale zdarza się też, że cynamon cejloński pochodzi z innego źródła. Warto pamiętać, że drzewo to jest również uprawiane komercyjnie w Brazylii, na Karaibach i w Indiach. Znaczna część cynamonu cassia pochodzi z Indonezji, chociaż drzewo to uprawia się również w Wietnamie, Chinach i Birmie.
Jeśli na opakowaniu znajdzie inny kraj niż Sri Lanka wówczas można podać w wątpliwość prawdziwość cynamonu.
Gdzie kupić prawdziwy cynamon cejloński?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, cynamon cejloński jest znacznie trudniej dostać niż cynamon chiński. Mało prawdopodobne jest, że kupimy go w osiedlowym supermarkecie. Cynamonu cejlońskiego najlepiej poszukiwać w specjalistycznych sklepach z przyprawami lub sklepami ze zdrową żywnością on-line. Najlepiej jest kupować cynamon w laskach — wówczas ze względu na łatwiejszą identyfikację będziemy mieć pewność, że kupiliśmy dobry produkt. Jeżeli wolimy cynamon w wersji zielonej — szukamy sprawdzonych dostawców.