Brazylijski czerwony pieprz to przyprawa, która może stanowić interesującą alternatywę dla czarnego pieprzu. Co ciekawe, ta przyprawa z Brazylii nie ma nic wspólnego z tradycyjnym pieprzem. Skąd pochodzi i jakie ma właściwości?
Pieprz czerwony – roślina
Pieprz czerwony wbrew swojej nazwie, nie pochodzi z tego samego drzewa co pieprz czarny (Piper nigrum L.). Nie należy nawet do rodziny pieprzowatych. Przyprawa ta w Polsce nazywana jest pieprzem ze względu na wizualne podobieństwo ziaren, a także na zbliżony smak.
Pieprz czerwony znany również jako pieprz różowy lub pieprz brazylijski pochodzi z drzewa Schinus terebinthifolius Raddi (Brazylijski pieprznik) należącego do rodziny Anacardiaceae. Roślina ta pierwotnie porastała tereny Ameryki Środkowej i Południowej głównie Argentyny, Paragwaju i Brazylii. Obecnie uprawiana jest w gorących strefach klimatycznych również poza Ameryką Południową m.in. na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim.
Drzewo pieprznika dochodzi średnio do 10 metrów wysokości. Jego liście mają czerwonawy kolor. Są podłużne lub eliptyczne i drobno ząbkowane, a po zmiażdżeniu pozostawiają zapach terpentyny. Po okresie kwitnienia na drzewach pojawiają się owoce, które w wersji dojrzałej mają jaskrawoczerwony kolor i średnicę ok. 6 mm. Czerwona skóra wysycha, tworząc papierową skorupę otaczającą nasiona. Same nasiona są ciemnobrązowe i mają średnicę ok. 0,3 mm.
Pieprz czerwony – właściwości
Brazylijski pieprznik ma różne właściwości i jest źródłem wielu związków bioaktywnych. Przez rdzenną ludność w regionach tropikalnych od wieków wykorzystywany był praktycznie każdy element tego drzewa – liście, korę, owoce, nasiona, żywicę i oleożywicę (lub balsam).
Herbatę z liści stosowano w leczeniu przeziębień, a sam wywar z liści wykorzystywano jak inhalację w przypadku nadciśnienia, depresji i nieregularnego bicia serca. Odwar z kory jest używany do kąpieli w celu złagodzenia bóli reumatycznych i bóli pleców.
Tradycyjnie S. terebinthifolius był również stosowany jako środek przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy, moczopędny, pobudzający trawienie, tonizujący, leczący rany, przeciwzapalny i hemostatyczny.
Pieprz czerwony, który w wersji suszonej trafia na nasze stoły, wykazuje również wiele cennych właściwości.
Niestety nie ma zbyt wielu badań poświęconych działaniu ziarenek pieprzu czerwonego. Wiele wskazuje na to, że zawiera on różnorodne związki fenolowe, które mogą przynosić sporo korzyści zdrowotnych dla organizmu. Analiza ziaren różowego pieprzu wskazuje, że zawierają one antocyjany, bioflawonoidy oraz kwas galusowy.
- Antocyjany to pigmenty, które zapewniają barwę roślinom czerwonym, niebieskim i fioletowym. Działają jako przeciwutleniacze i mogą mieć inne działanie, w tym działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
- Bioflawonoidy to związki fenolowe, które znajdują się w owocach cytrusowych i zielonej herbacie. Podobnie jak powyższe antocyjany, są skutecznymi przeciwutleniaczami, które są przydatne do ochrony organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
- Kwas galusowy jest silnym przeciwutleniaczem, ale także ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wspiera leczenie cukrzycy. Istnieją dowody na to, że kwas galusowy może powodować wydzielanie insuliny przez komórki trzustki.
- Różowy pieprz ma również właściwości moczopędne, antyseptyczne i dezynfekujące. Stosuje się go przy reumatyzmie, skurczach miesiączkowych, zapaleniach oskrzeli, infekcjach układu moczowego. W kraju pochodzenia jest gryziony jako prosty środek na przeziębienie, kaszel i astmę. Same ziarna pieprzu są również używane do leczenia infekcji bakteryjnych i przeziębienia.
- Ziarna pieprzu różowego są bogate w błonnik pokarmowy. Porcja 100 g może dostarczyć 33 g błonnika, czyli o 3 g więcej niż zalecane dzienne spożycie dla dorosłych.
Pieprz czerwony – zastosowanie
Różowe ziarno pieprzu smakuje podobnie do zwykłego czarnego pieprzu, ale jest mniej ostre i ma subtelną słodycz, lekki aromat cytrusowy z aromatem różanym. Z tego względu w wielu przypadkach może być stosowany w potrawach w miejsce czarnego pieprzu przez osoby, które preferują mniej pikantne potrawy.
Pieprz czerwony stosowany jest w wielu przypadkach ze względu na swój wygląd. Czerwone kulki pieprz oddają eleganckiego i oryginalnego wyglądu potrawom i stanowi doskonały element dekoracyjny.
Ziarna pieprzu czerwonego doskonale pasują do lekkich sosów kremowych i dań z owoców morza. Są również popularne do stosowania w winegretach i innych sosach sałatkowych. W przemyśle browarniczym używane są do aromatyzowania piwa.
Ponieważ łatwo się rozpadają, należy je zmiażdżyć nożem lub młynkiem do przypraw, a nie młynkiem do pieprzu.
Pieprz czerwony – gdzie kupić?
Brazylijski czerwony pieprz jest przyprawą, którą najlepiej kupować w niewielkich ilościach w specjalistycznych sklepach z przyprawami lub sklepach, które specjalizują się w zdrowej żywności. Wówczas mamy pewność, że pieprz będzie przechowywany w odpowiednich warunkach i utrzymamy dobrą jakość ziaren i odpowiednio szczelne opakowanie. Cena pieprzu czerwonego brazylijskiego zazwyczaj oscyluje w granicach 13-15 złotych za 100 g.