Choroby prostaty nasilają się najczęściej w podeszłym wieku. Do najczęstszych dolegliwości prostaty zalicza się: przewlekłe lub ostre zapalenie prostaty. Przyczyny tego stanu nie są do końca znane. Jako główne czynniki prostaty wymienia się stres, złą dietę czy zmiany hormonalne. Czy warto stosować pestki dyni na prostatę?
Charakterystyka prostaty i jej funkcji w męskim organizmie
Prostata zwana jest również gruczołem krokowym. Jest to narząd stanowiący element mięśniowo-gruczołowy, czyli męskiego układu rozrodczego. Prostata usytuowana jest w miednicy mniejszej poniżej pęcherza moczowego. Cewka moczowa przebiega miąższ prostaty, co powoduje, że podczas przerostu prostaty występują problemy z oddawaniem moczu. Tylna część prostaty przylega do odbytnicy.
Prostata jest ważnym elementem męskiego układu rozrodczego. Odpowiada za produkcję śluzu będącego ważnym nośnikiem plemników. To biaława wydzielina o charakterystycznym zapachu. Choroby prostaty najczęściej dotykają mężczyzn po 45. roku życia. Wśród chorób tego narządu wymienia się:
- przerost prostaty – spowodowana jest rozrostem komórek gruczołowych i podścieliska stercza;
- zapalenie ostre lub przewlekłe prostaty;
- raka prostaty – jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn;
Do najczęstszych problemów z prostatą zalicza się:
- częstsze oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy)
- uczucie nie opróżnionego pęcherza
- trudności lub wysiłek podczas oddawania moczu
Dlaczego pestki dyni są polecane w problemach z prostatą?
Pestki dyni zawierają cynk, flawonoidy i fitosterole – związki te mają korzystny wpływ na zdrowie prostaty. Pestki dyni dzięki zawartości tych składników „spowalniają proces przemiany testosteronu w dihydrotestosteron”. Analizy naukowe przeprowadzone w 2011 roku[1] udowodniły, że cynk ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie prostaty. To samo badanie wykazało, że osoby cierpiące na nowotwór prostaty mają mniej cynku niż u zdrowych mężczyzn. Inna analiza naukowa przeprowadzona w 2021 roku[2] udowodniła, że regularne spożywanie pestek dyni zmniejsza ryzyko powstawania nowotworu prostaty.
Regularne spożywanie oleju z pestek dyni ma pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania pęcherza, a tym samym funkcjonowania prostaty. Łagodzi również dolegliwości związane z przerostem prostaty.
Przeczytaj więcej o właściwościach pestek z dyni
Jak stosować pestki dyni w celu wsparcia zdrowia prostaty?
Nie ma jednej określonej dawki pestek dyni, które są niezbędne dla zdrowia prostaty. Zaleca się jednak spożywanie garści nasion kilka razy w tygodniu, dzięki temu można utrzymać prawidłowy poziom prostaty. Wg wielu dietetyków, aby kuracja była skuteczna, to zaleca się codziennie spożywanie 30-60 g pestek dyni.
Smaczne sposoby na włączenie pestek dyni do diety
Pestki dyni możesz jeść na surowo jako zdrową i smaczną przekąskę np. do piwa. Można je również zastosować jako zdrowy dodatek do sałatek, mięs czy dań rybnych. Pestki dyni są zdrowym i smacznym dodatkiem do różnorodnych wypieków np. ciast, ciasteczek i chleba. Z pestek dyni połączonych z orzechami i innymi bakaliami można przygotować zdrowe i smaczne batony müsli. Można z nich również przygotować zdrową i smaczną granolę.
Inne naturalne metody wsparcia zdrowia prostaty
Jeśli chcesz naturalnie wspomagać leczenie przerostu prostaty, to możesz skorzystać z innych naturalnych metod.
Olej z pestek dyni i palmy sabałowej
Badanie przeprowadzone w 2014 roku[3] udowodniło, że połączenie oleju z pestek dyni i palmy sabałowej pomaga w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu prostaty. Wcześniejsze badania przeprowadzone na szczurach[4] udowodniły, że olej z pestek dyni może blokować niektóre rodzaje wzrostu prostaty. Uważa się, że testosteron ma ważną rolę w przeroście prostaty, lecz zdania naukowców w tej sprawie są podzielone.
Poczytaj więcej o właściwościach oleju z pestek dyni
Korzeń pokrzywy
Jako wsparcie prostaty warto również sięgnąć po korzeń pokrzywy. Wspiera gospodarką hormonalną oraz układ moczowy. Hamuje wydzielanie aromatazy – enzymu niezbędnego do przekształcania testosteronu do hormonów należących do grupy estrogenów. Brak równowagi w tych hormonach może doprowadzić do wielu innych problemów nie tylko z prostatą. Napary z tego zioła są skutecznie zwłaszcza w leczeniu I i II fazy przerostu prostaty.
Kozieradka
Ma pozytywny wpływ na układ moczowy i gruczoł krokowy. Podnosi poziom testosteronu i zwiększa libido u mężczyzn. Herbatka z tego zioła świetnie sprawdzi się w profilaktyce przerostu prostaty.
Potencjalne przeciwwskazania i ostrzeżenia
Pestki dyni zawierają dużo błonnika pokarmowego, dlatego zjedzone w nadmiernej ilości może powodować wzdęcia i biegunki. Spożycie jednorazowo dużej ilości pestek może powodować zaparcia.
W leczeniu chorej prostaty niezbędna jest również prowadzenie zdrowego trybu życia i odpowiednia dieta. Najważniejszymi elementami są: regularna aktywność fizyczna, wyeliminowanie alkoholu oraz rzucenie palenia.
Pestki dyni tak jak inne naturalne produkty nie zastąpią leczenia farmakologicznego ani konsultacji lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości z prostatą warto od razu skonsultować się z lekarzem. Niniejszy artykuł nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Materiały źródłowe:
- Zinc status of patients with benign prostatic hyperplasia and prostate carcinoma, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3114577/
- Pumpkin Seed Extracts Inhibit Proliferation and Induce Autophagy in PC-3 Androgen Insensitive Prostate Cancer Cells, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33978471/
- Effects of pumpkin seed oil and saw palmetto oil in Korean men with symptomatic benign prostatic hyperplasia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809240/
- Pumpkin Seed Oil and Phytosterol-F Can Block Testosterone/Prazosin-Induced Prostate Growth in Rats, https://karger.com/uin/article-abstract/77/3/269/309604/Pumpkin-Seed-Oil-and-Phytosterol-F-Can-Block?redirectedFrom=fulltext