Wśród wielu korzyści zdrowotnych, jakie wynikają ze spożywania orzechów brazylijskich, jest jedna, która ucieszy wszystkich borykających się z nadmiarem kilogramów. Czy wiesz, że składniki odżywcze zawarte w orzechach brazylijskich mogą pomóc w odchudzaniu? Dowiedz się, w jaki sposób.
Orzechy brazylijskie — dar Amazonii
Orzechy brazylijskie, zwane niekiedy również orzechami z Amazonii, w rzeczywistości nie są orzechami, ale nasionami orzesznicy wyniosłej (Bertholletia excelsa), drzewa z rodziny Lecythidaceae. Orzesznice naturalnie występują w Ameryce Południowej.
Mimo swojej nazwy, orzechy brazylijskie nie występują jedynie w Brazylii, ale na całym terenie Południowej Ameryki, a paradoksalnie najwięcej ich zbieramy z terenów lasów deszczowych znajdujących się w granicach Boliwii i Peru. Przybliżam ten temat w artykule „Orzechy brazylijskie z Brazylii i Boliwii- czym się różnią„, do którego lektury serdecznie zapraszam.
Pod tym względem orzechy brazylijskie są produktami w pewnym sensie unikalnymi. Po pierwsze, nie są komercyjnie uprawiane. Z uwagi na specyfikę procesu zapylania orzesznica wyniosła nie może być uprawiana na plantacjach. W związku z tym wszystkie orzechy brazylijskie zbierane są z drzew, które naturalnie porastają lasy deszczowe. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł „Orzechy brazylijskie – czy certyfikat BIO jest konieczny?„, w którym szerzej omawiam ten temat.
Orzechy brazylijskie mogą pomóc ci stracić na wadze?
Proces odchudzania dla wielu z nas nie jest łatwy i nie zawsze kończy się stuprocentowym sukcesem. Ważne jest nie tylko, ile jemy, ale również jakie składniki odżywcze wplatamy w naszą codzienną dietę – niektóre z nich bardziej, inne mniej wspomagają procesy spalania tłuszczów i spadku wagi. Okazuje się, że dodanie orzechów brazylijskich do codziennej diety może wspomóc ten proces.
Jakie składniki zawarte w orzechach brazylijskich pomagają w utracie zbędnych kilogramów? Wśród najczęściej wymienianych i mających istotny wpływ na przyspieszenie metabolizmu i spalanie tłuszczów są selen, tiamina i arginina.
Selen wspiera odchudzanie
Selen, choć sam nie przyczynia się bezpośrednio do utraty wagi, jest mikroelementem, który między innymi wspiera prawidłową pracę tarczycy. Jako że problemy z tarczycą są bardzo często przyczyną otyłości, szczególnie u kobiet, suplementowanie selenu może zatem pośrednio wpływać na lepszą pracę tego hormonu oraz pozytywnie wpływać na poprawę profilu metabolicznego ciała.
Niska zawartość tłuszczu
Orzechy brazylijskie charakteryzują się niezwykle niską zawartością tłuszczu. Porcja tych orzechów, która odpowiada mniej więcej małej szklance, dostarcza zaledwie 19 gramów tłuszczu. Ta niska zawartość tłuszczu sprawia, że są one doskonałym wyborem dla osób pragnących utrzymać niskokaloryczną dietę.
Stosunkowo niska zawartość węglowodanów
W kontekście diety, w porównaniu do innych orzechów, orzechy brazylijskie wyróżniają się również swoją niską zawartością węglowodanów (niska jest także w orzechach makadamia i pekan). Garść orzechów brazylijskich (50 g) zawiera jedynie 5.9 g węglowodanów. Doskonale sprawdzą się w diecie keto.
Bogactwo błonnika
Błonnik to kluczowy składnik odżywczy, który przyspiesza metabolizm tłuszczów i zapobiega ich nadmiernemu gromadzeniu się w organizmie. Orzechy brazylijskie są jego doskonałym źródłem, co przyczynia się do poprawy pracy układu pokarmowego oraz może wspierać proces odchudzania.
Właściwości sycące
Orzechy brazylijskie należą również do pokarmów, po których stosunkowo szybko pojawia się uczucie sytości. A skoro jesteśmy szybciej syci, tym mniej mamy ochotę na podjadanie. Spożycie tych orzechów sprawia, że jemy mniej, co może prowadzić do redukcji wagi.
Obecność argininy
Arginina, jeden z najważniejszych składników, ma bezpośredni związek z naszym procesem odchudzania. Arginina, aminokwas obecny w orzechach brazylijskich, odgrywa ważną rolę w stymulowaniu spalania kalorii. Konsumpcja tych orzechów może zatem przyczyniać się do zwiększenia wydajności metabolizmu.
Inne składniki odżywcze wspierające utratę wagi
Orzechy brazylijskie zawierają nie tylko argininę, ale również inne składniki odżywcze, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wspomagać nas w trudnym procesie odchudzania. Należą do nich między innymi witaminy z grupy B, C i E. Te składniki wspierają ogólną kondycję organizmu i mogą przyczyniać się do zdrowszego i skuteczniejszego procesu odchudzania.
Pamiętajmy, że na ostateczny spadek wagi wpływa wiele czynników, a same orzechy brazylijskie, włączone do diety, nie zdziałają cudów. Dużą rolę odgrywa odpowiednie zbilansowanie posiłków, a także połączenie ich z ćwiczeniami. Orzechy brazylijskie są elementem wspomagającym, ale nie decydującym w ostatecznym spadku wagi. W jaki sposób je włączyć do diety?
Jeżeli orzechy brazylijskie są spożywane z myślą o utracie wagi, stosujemy się do tych samych zasad, które dotyczą ogólnego spożywania orzechów brazylijskich. W tym przypadku nie powinniśmy jeść ich w nadmiarze – w kocu w orzechach też są kalorie. Rekomendowana porcja orzechów brazylijskich w tym przypadku nie powinna przekraczać 3 sztuk dziennie. Najlepiej zacząć od jednego orzecha dziennie, a później ewentualnie zwiększyć tę porcję w razie potrzeby.
Orzechy brazylijskie doskonale sprawdzą się jako dodatek do każdego posiłku dietetycznego. Oto trzy najlepsze sposoby:
- Bezpośrednio jako przekąska: Można je jeść bezpośrednio, chrupiąc jako przekąskę przed lub po treningu, albo kiedy potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii.
- Dodatek do sałatek: Posiekaj orzechy lub zmiksuj i stosuj jako posypkę do sałatek. Dzięki temu dodasz chrupkości i wyjątkowego smaku, a także wzbogacisz swoje zielone dania o dodatkowe składniki odżywcze.
- Dodaj do smoothie: Wzbogać owocowe smoothie o orzechowy smak, przy okazji zwiększając jego wartość odżywczą.
Możliwości jest naprawdę wiele. Tylko od nas zależy, jak będziemy kreatywni.
O czym powinniśmy jeszcze pamiętać stosując orzechy brazylijskie w diecie?
W żadnym wypadku nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji orzechów brazylijskich, i to z dwóch powodów.
- Orzechy brazylijskie, podobnie jak inne orzechy, są produktami kalorycznymi. Przejadanie się nimi może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
- Pamiętajmy, że orzechy te zawierają również spore dawki selenu. Co prawda zjedzenie 3-4 orzechów więcej nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, to jednak spożycie naprawdę dużej ilości orzechów brazylijskich (około 50 sztuk) może spowodować zatrucie zwane selenozą, którego efektem są między innymi duszność, gorączka, nudności i złe funkcjonowanie narządów, takich jak wątroba, nerki i serce.
Na szczęście jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek zjadł 50 orzechów brazylijskich. Głównie dlatego, że są one niezwykle sycące. Po kilkunasty orzechach będziemy mieli dość.