”Uprawa” orzechów brazylijskich w niczym nie przypomina uprawy innych rodzajów orzechów. Co w nich jest nadzwyczajnego? Brazylijskie orzechy nie są zbierane na komercyjnych plantacjach, ale bezpośrednio z puszczy amazońskiej. Czy w takiej sytuacji certyfikat BIO jest potrzebny?
Czym jest certyfikat BIO?
Produkt z certyfikatem BIO, czyli z popularnym listkiem na opakowaniu lub dopiskiem „BIO” „Organiczny”, „100% Naturalny”, to produkt, który został wyprodukowany w sposób naturalny. Dla nas jest to informacja, że orzechy, kasza, bakalie spełniają szereg norm i wymogów, które gwarantują, że ich produkcja czy uprawa prowadzona jest metodami w możliwie największym stopniu bezpiecznymi dla środowiska. Oznacza to również, że w trakcie uprawy nie stosowano żadnych syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych a same rośliny rosły w maksymalnej symbiozie z przyrodą.
Jeżeli produkt spełnia te wszystkie normy i przejdzie proces certyfikacji, można stosować na jego opakowaniu oznaczenie BIO. Orzechy brazylijskie nie zawsze mają na opakowaniu to oznaczenie posiadają. Czy to oznacza, że nie rosły w warunkach ekologicznych, a w trakcie uprawy stosowano pestycydy? Oczywiście, że nie. Dlaczego? Ponieważ ich sposób uprawy w 100% odpowiada temu, co rozumiemy przez pojęcie uprawy zgodnej z rytmem natury.
Czym są orzechy brazylijskie?
Orzechy amazońskie, znane również jako orzechy brazylijskie, są owocami Orzesznicy wyniosłej (Bertholletia excelsa) występującej w tropikalnych lasach górnego dorzecza Amazonki. Orzesznica ta rośnie głównie w Boliwii oraz w zachodnich i północnych stanach Brazylii i w Peru.
Drzewa te mogą dorastać do 50 metrów, co czyni je jednymi z najwyższych gatunków drzew w lesie amazońskim. Mogą przetrwać i owocować tylko w ekosystemie dżungli.
Chociaż orzechy brazylijskie mają typowo brazylijską nazwę, ich największym światowym eksporterem jest Boliwia, która zapewnia około 50% całej światowej produkcji. Brazylia jest drugim co do wielkości producentem, od którego pochodzi około 40% orzechów brazylijskich.
Gdzie rosną orzechy brazylijskie?
Tym, co wyróżnia orzechy brazylijskie od innych orzechów produkowanych i eksportowanych na rynek światowy, jest unikalny i niespotykany sposób uprawy. Orzechy brazylijskie nie rosną bowiem na plantacjach komercyjnych, ale są zbierane z naturalnych obszarów lasu deszczowego. W związku z tym, że ludzie nie ingerują w proces wzrostu orzechów brazylijskich, wielkość zbiorów w danym roku jest uzależniona od warunków, jakie panują na w dżungli. Przykładem może być rok 2017, w którym zbiory orzechów brazylijskich zmniejszyły się o około 70% w stosunku do 2016 r. Powód? W wyniku mniejszych opadów wielkość zbiorów drastycznie zmalała, co przełożyło się na wzrost ceny orzechów brazylijskich na świecie.
O sadzenie nowych drzew również dba natura, a konkretnie gryzonie agouti z Ameryki Południowej. Agouti, które wyglądają trochę jak duże, bezogonowe wiewiórki, jako jedne z nielicznych zwierząt potrafią rozbić twardą skorupę orzechów amazońskich za pomocą przypominających dłuto zębów i dostać się do smacznego środka.
Po zaspokojeniu głodu gryzonie zakopują pozostałe nasiona i o wielu z nich zapominają. Nasiona mogą pozostać w glebie przez lata, czekając na idealne warunki do wykiełkowania i wyhodowania nowego brazylijskiego orzecha.
Zapylanie roślin również przebiega w sposób naturalny. Pomagają w tym pszczoły (Euglossini), które odwiedzają kwitnące brazylijskie orzechy, aby zbierać nektar i transportować pyłek z drzewa na drzewo, zapładniając kwiaty i pomagając drzewom w produkcji strąków nasiennych.
Zobacz też: Orzechy brazylijskie z Brazylii i orzechy brazylijskie z Boliwii – czym się różnią?
Jak zbiera się orzechy brazylijskie?
Owoce orzechów amazońskich rosnące na drzewach w ogóle nie przypominają tych, które finalnie widzimy na półkach sklepowych. Z wyglądu podobne są do kokosa, a ich skorupy mają zwykle od 10 do 15 centymetrów średnicy. We wnętrzu półksiężycowych łupin rosną orzechy (nasiona) zawinięte w brązową skórkę. W każdym takim “kokosie” znajduje się zwykle od 18 do 20 orzechów. Od grudnia do marca orzechy zaczynają spadać z drzew.
Zbieraniem orzechów zajmują się mieszkańcy pobliskich wsi zwani castañeros. Na tych terenach ze zbierania orzechów brazylijskich żyją nie tylko całe rodziny, ale również wioski. Castañeros na czas zbiorów przenoszą się zwykle do amazońskiego lasu, gdzie budują swoje obozy i wędrują po rozległych obszarach dżungli w poszukiwaniu orzechów amazońskich. Zbieracze orzechów amazońskich są przeszkoleni w zakresie promowania zrównoważonego i odpowiedzialnego użytkowania zasobów lasu deszczowego.
Każdego „kokosa” otwierają maczetą, umieszczają nasiona w workach i zabierają je do zakładów przetwórczych w pobliskich miastach, gdzie orzechy są sprawdzane pod kątem jakości, a następnie obierane i suszone.
W związku z tym, że zbieraniem orzechów zajmuje się pokaźna rzesza ludności tamtych terenów, trzeba było zadbać o to, aby to, aby zbieractwo nie zaburzało naturalnego ekosystemu lasu, a jednocześnie przynosiło zakładane zyski. Z myślą o intensyfikacji zbiorów, a jednocześnie ochronie lasów w grudniu 2001 r. w Brazylii powstała Cooperativa Central de Comercialização Extrativista do Acre (Cooperacre). Cooperacre zrzesza 25 spółdzielni i stowarzyszeń rozmieszczonych w ponad 10 gminach w stanie Acre, a jej zadaniem jest organizacja pracy ponad 1800 rodzin zbieraczy w regionach Alto Acre, Baixo Acre i Purus. Produkty Cooperacre, głównie orzechy, są certyfikowane jako produkty całkowicie ekologiczne i wolne od wszelkiego rodzaju toksyn, co gwarantuje wiarygodność i popyt głównych światowych gałęzi przemysłu spożywczego.
Przetwarzanie orzechów brazylijskich
W zakładzie przetwórczym orzechy w skorupkach przechodzą szereg procesów i kontroli, które zapewniają wyeliminowanie produktów niskiej jakości. Najpierw są sprawdzane pod kątem pleśni, a następnie szybko suszone w temperaturze 131 ° C, a następnie poddawane próbie wilgotności.
W kolejnym etapie obróbki orzechy (wciąż w skorupkach) są gotowane na parze pod ciśnieniem 40 psi przez 10 sekund w celu oczyszczenia i sterylizacji zewnętrznych warstw. Następnie orzechy są łuskane i sortowane, wybierane są tylko egzemplarze spełniające wszystkie normy jakości.
Po etapie sortowania i poddaniu ich dokładnym testom chemicznym na obecność aflatoksyn orzechy są ważone, testowane pod kątem wilgotności i sortowane ponownie. Wszystkie orzechy poddawane są ostatecznej dekontaminacji parą (48 sekund w temperaturze 177 ° C) przed schłodzeniem i ostatecznym testem na obecność drobnoustrojów i aflatoksyn.
Tak przygotowane orzechy zamyka się w worki próżniowe i pozostawia się na palecie przez dwa do trzech dni, aby sprawdzić, czy dostało się do nich powietrze. Jeśli nie dostało się powietrze, kartony są zamykane i uszczelnione taśmą gumową i przygotowywane do wysyłki. W takiej formie są wysyłane w świat — trafiają do nas, do sklepu Go4taste.pl
Jak widać, w całym procesie uprawy i produkcji orzechów brazylijskich nie są stosowane żadne środki chemiczne ani konserwanty. Orzech brazylijski jest produktem naturalnym – BIO w 100%. Wynika to ze specyfiki jego upraw oraz obróbki, które opiera się w dużej mierze na naturalnych procesach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o orzechach brazylijskich przeczytaj artykuł: Orzechy brazylijskie i ich właściwości.