Mąka migdałowa to zmielone migdały. Produkt ten jest coraz częściej stosowanym w polskiej kuchni. Ma białą barwę i słodki smak. W przepisach może zastąpić tradycyjną mąkę pszenną. Jakie właściwości prozdrowotne ma mąka migdałowa? Dlaczego warto ją jeść?
Z czego powstaje mąka migdałowa?
Mąka migdałowa jest produktem spożywczym, który znany jest od XIII wieku. W średniowieczu był to podstawowy składnik włoskiego deseru frangipane – przysmaku św. Franciszka z Asyżu. Źródła pisane wskazują, że mąka migdałowa była powszechnie stosowana w średniowieczu do zagęszczenia zup i sosów.
Ze zmielonych migdałów można uzyskać mąkę i mączkę migdałową. Oba produkty różnią się między sobą. Mąka migdałowa to zmielone na pył blanszowane migdały (blanszowanie jest usuwaniem skórki z migdałów). Dzięki temu mąką ma słodki smak. Mączka migdałowa to grubiej zmielone migdały ze skórką. Ma lekko gorzki smak. Dzięki temu idealnie nadaje się do wytrawnych wypieków.
Wartość odżywcza mąki migdałowej
Mąką migdałowa zawiera wiele cennych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Jest źródłem tłuszczy jedno- i wielonienasyconych.
W 100 g mąki migdałowej znajduje się:
Kalorie: 579 kcal
Białko: 21,2 g
Tłuszcz: 49,9 g
Węglowodany: 21,6 g
W tym cukry proste: 4,35 g
Błonnik: 12,5 mg
Wit. E: 25,6 mg
Cholina: 52,1 mg
Żelazo: 3,71 mg
Magnez: 279 mg
Fosfor: 482 mg
Potas: 733 mg
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe: 31,6 g
W tym kwas oleinowy: 31,3 g
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe: 12,3 g.
Mąka migdałowa to zmielone migdały. Dzięki temu ma te same wartości odżywcze i witaminy.
Witamina E
Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach. W organizmie człowieka pełni funkcję przeciwutleniacza – zapobiega uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki. Amerykańskie badania wykazały, że osoby mające wyższe spożycie witaminy E rzadziej chorują na choroby układu sercowo- naczyniowego oraz choroby mózgu m.in. Alzheimera.
Magnez
Mąka migdałowa jest tak samo dobrym źródłem magnezu, jak kakao. Jest on niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych oraz do prawidłowej kurczliwości mięśni. Magnez może obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Mangan
Porcja 100 g mąki migdałowej pokrywa 97% dziennego zapotrzebowania na Mangan. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział w metabolizmie aminokwasów, cholesterolu, glukozy i węglowodanów.
Wapń
Wapń ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Porcja 100 g mąki migdałowej pokrywa 27% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Wapń jest budulcem kości i zębów. Wspomaga kontrolowanie procesu krzepnięcia krwi oraz wspomaga gospodarkę hormonalną.
Potas
Potas jest minerałem, który wspiera komunikację komórkową i zdrowe serce. Porcja 100 g mąki migdałowej pokrywa 16% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Błonnik
Mąka migdałowa jest bogata w błonnik pokarmowy. W 100 g jest 14 g błonnika, to więcej niż w tej samej ilości brązowego ryżu czy mąki pełnoziarnistej lub gryczanej. Błonnik jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit.
Cholina (witamina B4)
Mąka migdałowa jest źródłem witaminy B4. Porcja 100 g pokrywa 10% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy mięśni, układu oddechowego i mózgu. Poprawia również zdolność zapamiętywania.
Zdrowe tłuszcze
Mąka migdałowa jest bogata w zdrowe tłuszcze, które chronią układ sercowo- naczyniowy. W 100 g jest 31,6 g, w tym aż 31,3 g kwasu oleinowego. Należącego do grupy kwasów Omega-9. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Stosowany jest profilaktycznie w zapobieganiu miażdżycy i innych chorób układu sercowo- naczyniowego.
Białko
Mąka migdałowa zawiera więcej białka roślinnego niż inne mąki. W 100 g jest 21 g białka, dzięki temu wypieki mają większą zawartość białka roślinnego niż przy użyciu zwykłej mąki.
Węglowodany złożone
Mąka migdałowa zawiera mniej węglowodanów niż zwykła mąka. Dzięki temu mogą ją stosować osoby na diecie ketogenicznej lub niskowęglowodanowej. Mąką migdałowa ma niski indeks glikemiczny (IG=15). Nie powoduje gwałtownego wyrzutu insuliny we krwi. Dlatego może być stosowana u osób chorujących na cukrzycę oraz insulinoodporność.
Mąka migdałowa czy jest zdrowa?
Regularne jedzenie mąki migdałowej korzystnie wpływa na nasz organizm.
Reguluje poziom cukru we krwi
Mąka migdałowa ma niską zawartość węglowodanów, jest bogata w zdrowe tłuszcze oraz błonnik pokarmowy. Ma niski indeks glikemiczny. Dzięki temu cukier uwalniany jest powoli, co powoduje energię na dłużej.
Mąka migdałowa zawiera bardzo dużo magnezu, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Według amerykańskich badań 25-38% osób z cukrzycą typu 2 cierpi na niedobór magnezu. Uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka obniża poziom cukru we krwi i poprawia poziom insuliny. Mąka migdałowa może przyczynić się również do poprawy poziomu insuliny we krwi u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 i mających nadwagę.
Niski indeks glikemiczny oraz duża ilość magnezu pomagają kontrolować poziom cukru u osób z cukrzycą typu 2.
Nie zawiera glutenu
Mąka migdałowa jest produktem naturalnie bezglutenowym. Dlatego jest to idealny produkt dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję pszenicy. Choć mąka migdałowa nie zawiera glutenu, to warto ją przed zakupem sprawdzić. Ponieważ zdarza się, że mąka migdałowa może zostać zanieczyszczone glutenem.
Pomaga w utrzymaniu układu sercowo-naczyniowego w zdrowiu
Choroby serca są powodem największej ilości zgonów na całym świecie. Jest to spowodowane zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu. Amerykańskie badania przeprowadzone na grupie 142 osób wykazały, że regularne spożywanie mąki migdałowej spowodowało spadek złego cholesterolu, aż o 5,79 mg/dl.
Mąka migdałowa jest bogata w witaminę E, która zapobiega uszkodzeniom serca wywołanym przez wolne rodniki. Tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów. Ma również niską zawartość cholesterolu oraz wysoką zwartość dobrych tłuszczy. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się zatorów.
Korzystnie wpływa na ciśnienie krwi
Mąka migdałowa dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i magnezu obniża ciśnienie krwi. Ma niski poziom cholesterolu.
Pomaga w leczeniu nowotworów
Mąka migdałowa pomaga w walce z rakiem. Jest bogata w przeciwutleniacze, które zmniejszają uszkodzenia komórek spowodowane przez wolne rodniki. Badania wykazały, że mąka migdałowa zmniejsza ryzyko wystąpienie raka okrężnicy.
Zwiększa poziom energii
Mąka migdałowa powoli uwalnia poziom glukozy we krwi. Dzięki temu zapewnia zastrzyk energii na dłużej.
Wspomaga trawienie i wypróżnianie
Mąka migdałowa zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który wspomaga procesy trawienia i regularne wypróżnianie. Zaleca się włączenie mąki migdałowej do diety osób mających problemy z wypróżnianiem. Regularne spożywanie tej mąki zmniejsza wzdęcia i uczucie ciężkości.
Wspomaga zdrowe kości
Mąka migdałowa jest bogata w wapń. Regularne stosowanie mąki migdałowej zwiększa poziom wapnia w organizmie, a tym samym wytrzymałość kości. Zdrowie kości wspomaga również zawartość witaminy E w mące migdałowej.
Jak przechowywać mąkę migdałową?
Mąkę migdałową trzeba przechowywać w hermetycznym opakowaniu. Przechowywanie w lodówce sprawia, że przez 4-6 miesięcy nie traci swoich właściwości odżywczych. Dłużej, bo około rok możesz przechowywać mąkę migdałową w zamrażarce. Przed użyciem musisz rozmrozić potrzebną ilość mąki w temperaturze pokojowej.
Kto nie powinien jeść maki migdałowej?
Mąki migdałowej nie powinny jeść osoby uczulone na migdały. Osoby uczulone na orzechy, w czasie stosowania mąki migdałowy powinny obserwować, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna.
Nie zaleca się stosowania mąki migdałowej u dzieci poniżej 1 roku życia.
Jakie są efekty uboczne stosowania mąki migdałowej?
Chociaż mąka migdałowa ma mało węglowodanów oraz dobre tłuszcze, to nie należy spożywać jej w nadmiernej ilości. Ponieważ może doprowadzić do:
- przewitaminizowania, które stwarza zagrożenie dla zdrowia;
- przybierania na wadze i otyłości;
- do wzrostu cholesterolu i stanów zapalnych.
Stosowanie samej mąki migdałowej w wypiekach powoduje, że nie rosną one tak dobrze, jak na mąkach zawierających gluten. Dlatego, jeśli nie jesteś uczulony na gluten, to powinieneś dodać mąkę pełnoziarnistą. Jeśli nie tolerujesz glutenu, to warto zmniejszyć ilość cukru. Ponieważ mąka migdałowa jest bardzo słodka.
Dowiedz się, do czego przydaje się mąka migdałowa w kuchni: Mąka migdałowa – co z niej zrobić?