Mąka kokosowa to jedna z najciekawszych rodzajów mąk. Świetnie sprawdzi się do przygotowania z niej słodkich wypieków, ale także w daniach kuchni azjatyckiej. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystasz ją we własnej kuchni.
Z czego powstaje mąka kokosowa?
Mąka kokosowa wytwarzana jest z wysuszonego i zmielonego miąższu orzecha kokosowego. Pochodzi z Filipin, gdzie po raz pierwszy wyprodukowano ją jako efekt uboczny wytwarzania mleka kokosowego. Podczas produkcji orzechy kokosowe są najpierw rozłupywane i usuwany jest z nich płyn. Miąższ kokosowy jest następnie wydłubywany, płukany, tarty i odcedzany w celu pozyskania mleczka kokosowego. Pozostała pulpa jest pieczona w niskiej temperaturze aż do momentu wyschnięcia, a następnie starannie mielona na mąkę. Gotowy produkt jest bardzo podobny do klasycznej mąki pszennej.
Jak smakuje mąka kokosowa?
Mąka kokosowa niewątpliwie ma posmak kokosa, ale jest to bardzo łagodne i nie przenosi się raczej na gotowe dania. Tak więc wszystkie wypieki nie będą smakowały jakby dodawane do nich były wiórki kokosowe. Na przykład mąka migdałowa ma dużo bardziej intensywny smak.
Mąka kokosowa – wartości odżywcze
Mąka kokosowa ma w swoim składzie różnorodne składniki odżywcze, w tym zdrowe tłuszcze. Porcja 1/4 szklanki (30 gramów) zawiera:
Kalorie | 120 |
Minerały | |
---|---|
Wapń, Ca | 14.10 mg |
Żelazo Fe | 4 mg (22 % dziennego zapotrzebowania) |
Potas, K | 600 mg (13 % dziennego zapotrzebowania) |
Sód, Na | 60 mg |
Proteiny | |
Białko | 6 g |
Tłuszcze | |
Tłuszcz | 4 g |
Węglowodany | |
Węglowodany | 18 g |
Błonnik | 14 g (50 % dziennego zapotrzebowania) |
Cukry | 4 g |
Oprócz tego, że jest bardzo bogata w błonnik, mąka kokosowa dostarcza średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT) i żelazo pochodzenia roślinnego. MCT to rodzaj tłuszczu, który łączy się z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak utrata masy ciała, ochrona przed bakteriami i wirusami oraz poprawa zdrowia mózgu i serca.
Dlaczego warto jeść mąkę kokosową?
Mąka kokosowa oferuje różnorodne korzyści zdrowotne.
- Przede wszystkim odpowiada za utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak dzięki temu, że jest ona wypełniona błonnikiem. Pokarmy bogate w błonnik pomagają regulować poziom cukru we krwi, spowalniając prędkość, z jaką cukier dostaje się do krwiobiegu. Mąka kokosowa ma także niski indeks glikemiczny, co oznacza, że produkty wykonane z jej udziałem są mniej podatne na podnoszenie poziomu cukru we krwi.
- Wysoka zawartość błonnika w mące kokosowej może również korzystnie wpływać na trawienie. Większość jego błonnika jest nierozpuszczalna, zamienia się w żel, co zwiększa objętość stolca i pomaga płynnie przemieszczać pokarm przez jelita, zmniejszając prawdopodobieństwo zaparć. Dodatkowo mąka kokosowa zawiera niewielkie ilości rozpuszczalnych i innych fermentujących włókien, które odżywiają pożyteczne bakterie w jelitach, co także poprawia procesy trawienne.
- Mąka kokosowa prawdopodobnie korzystnie wpływa na zdrowie serca. Badania pokazują, że codzienne spożywanie 15-25 gramów włókna kokosowego może pomóc obniżyć całkowity poziom cholesterolu we krwi o 11%, cholesterolu LDL o 9%, a trójglicerydów we krwi nawet o 22%. Co więcej, mąka kokosowa dostarcza kwas laurynowy, rodzaj tłuszczu, który uważa się za pomagający zabić bakterie odpowiedzialne za odkładanie się złogów w tętnicach. Ich tworzenie się przyczynia się do chorób serca.
- Mąka kokosowa może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ zawiera zarówno błonnik, jak i białko. To dwa składniki odżywcze, które zmniejszają uczucie głodu i powstrzymują apetyt.
Mąka kokosowa jest bogata w kwas laurynowy, rodzaj tłuszczu, który może zwalczać niektóre infekcje. Po spożyciu kwas ten tworzy związek znany jako monolauryna. Badania probówkowe pokazują, że kwas laurynowy i monolauryna mogą zabijać szkodliwe wirusy, bakterie i grzyby. Prace nad jego wykorzystaniem nadal trwają.
Czy mąka kokosowa ma gluten?
Mąka kokosowa nie zawiera glutenu, co czyni ją opcją dostępną dla osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak celiakia, alergia na pszenicę lub nadwrażliwość na gluten bez objawów celiakii.
Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej
Mąka z kokosa jest bogata w tłuszcze, ale powinna być spożywana z umiarem na diecie ketogenicznej, ponieważ zawiera dużo węglowodanów netto. Jest to 7,35 gram węglowodanów netto na 100 gram porcji. Musisz więc ograniczyć porcję spożywanej mąki kokosowej zgodnie z indywidualnymi wyznacznikami. Ważne jest, aby ograniczyć spożycie węglowodanów netto do 20–30 gram dziennie, aby pozostać w stanie ketozy.
Co można zrobić z mąki kokosowej?
Mąkę kokosową można stosować w wielu przepisach, zarówno na słodko, jak i na słono. Możesz nią zastąpić albo uzupełnić inne mąki przy pieczeniu chleba, naleśników, ciasteczek, muffinek lub innych wypieków. Pamiętaj tylko, że mąka kokosowa ma tendencję do wchłaniania większej ilości płynów niż inne mąki. Z tego powodu nie może być używany jako zamiennik jeden do jednego.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, zacznij od zastąpienia 1/4 szklanki (30 gramów) mąki kokosowej każdej szklanki (120 gramów) mąki uniwersalnej. Możesz również spróbować zwiększyć całkowitą ilość płynów, o ilość dodanej mąki kokosowej. Na przykład, jeśli użyłeś 1/4 szklanki (30 gramów) mąki kokosowej, pamiętaj, aby wlać 1/4 szklanki (60 mililitrów) dodatkowych płynów.
Mąka kokosowa jest zwykle gęstsza niż inne mąki i nie wiąże się tak łatwo. Piekarze często zalecają mieszanie jej z innymi mąkami lub dodanie 1 jajka na każdą 1/4 szklanki (30 gramów) mąki kokosowej, aby nadać produktowi końcowemu bardziej puszystą konsystencję.
Ta wyjątkowa mąka może być również używana jako panierka lub do zagęszczania zup i gulaszy, chociaż może nieco się grudkować. Co więcej, można jej użyć jako środka wiążącego w przepisach na burgery, a także do bezziarnistego ciasta na pizzę lub wrapów.
Co można upiec z mąki kokosowej?
Mąka kokosowa, ze względu na swoją konsystencję i delikatny posmak, świetnie nadaje się do wykonania z niej słodkich wypieków. Te propozycje mogą być bardzo różnorodne. Wśród najpopularniejszych wymienić można takie, jak:
- gofry z mąki kokosowej;
- chleb z mąki kokosowej;
- ciasteczka z mąki ryżowej (klasyczny przepis uzupełnić można o użycie mąki kokosowej – nadal będzie to w azjatyckim stylu);
- naleśniki z mąki kokosowej;
- muffinki z mąki kokosowej;
- babka z mąki kokosowej.
Zobacz przepisy na wypieki mąką kokosową: Co zrobić z mąki kokosowej? Proporcje i przepisy.
Mąka kokosowa świetnie harmonizuje z wszelkiego rodzaju owocami. Pasuje także do bakalii, co poszerza możliwości jej zastosowania.
Gdzie kupić mąkę kokosową?
Mąkę kokosową bez problemu kupisz w dobrych sklepach z produktami bio i ze zdrową żywnością. Zwracaj uwagę na jakość produktu i jej szczelne opakowanie.
Czym zastąpić mąkę kokosową?
Mąka kokosowa, poza swoimi oczywistymi zaletami, ma jednak kilka wad:
- Może powodować wzdęcia;
- Sprzyja podrażnieniom jelit;
- Ten rodzaj mąki jest ciężkostrawny;
- Nie jest sycąca, przez co zjesz jej więcej;
- Pochłania dużo płynów;
- Jest trudna do używania przez początkujących szefów kuchni.
Dlatego to kilka substytutów dla tego rodzaju mąki, które można stosować zamiennie:
- Mąka migdałowa – to zazwyczaj najlepszy wybór dla tych, którzy nie chcą używać mąki kokosowej. Wykonana z mielonych migdałów, ta mąka jest bogata w błonnik, witaminę E i białko;
- Mąka z manioku – wytwarzana jest z juki lub korzenia manioku. Jej konsystencja przypomina bardziej mąkę pszenną, a nie mąkę kokosową. Jest wytrawna, delikatna i ma neutralny smak, co czyni ją dobrym wyborem do wielu przepisów, zarówno pikantnych, jak i słodkich;
- Mąka sojowa – ta odmiana mąki jest wytwarzana z mielonej i suszonej soi. Jest bogata w białko i nie zawiera glutenu. W przeciwieństwie do mąki z manioku ma niską zawartość węglowodanów, dzięki czemu jest dobrym substytutem mąki kokosowej;
- Mąka ryżowa – do gotowania lub pieczenia można używać mąki ryżowej samodzielnie lub razem z innymi mąkami. Ma drobniejszą i bardziej miękką konsystencję, ponieważ ziarno ryżu jest rafinowane w celu usunięcia błonnika;
- Mączka lniana – ma inną zawartość odżywczą, ale nadal jest dobrym substytutem mąki kokosowej. Mączka lniana może również zastąpić zapotrzebowanie na jajka w wielu przepisach;
- Mąka z ziarna słonecznika – jest wytwarzana przez zmielenie surowych nasion słonecznika. Ma delikatną konsystencję, wygląda bardzo podobnie do tradycyjnej mąki;
- Mąka z ciecierzycy – nazywana również besan, od dawna jest bardzo popularna w indyjskich przepisach. Jest nie tylko bezglutenowa, ale zawiera również minerały, witaminy i błonnik.