• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do drugiego paska bocznego
☰
✖

Go4taste Blog

Idź do sklepu

Drugi sidebar

O surowcach

  • Bakalie
  • Cukier
  • Częste pytania
  • Herbaty
  • Kasze
  • Kawa
  • Mąki
  • Miody i syropy
  • Oleje
  • Orzechy
  • Owoce liofilizowane
  • Owoce suszone
  • Pestki i nasiona
  • Przyprawy
  • Ryże
  • Superfoods
  • Suplementy diety
  • Witaminy i minerały

Wyszukiwarka

Zaproponowane posty

Jaki miód na refluks żołądka i zgagę?

Refluks żołądka jest bardzo częstą chorobą, której jednym z objawów jest zgaga. Czy można jeść miód ...

Czytaj więcej

Jesteś tutaj: Home / Przyprawy / Kumin a kminek – czym się różnią?

7 lutego 2025

Kumin a kminek – czym się różnią?

Spis treści pokaż
1. Czy kminek i kmin rzymski to to samo?
2. Z jakiej rośliny pochodzi kumin, a z jakiej kminek?
3. Jak wyglądają nasiona?
4. Kumin a kminek smak
5. Jakie mają właściwości?
6. Kiedy stosować kminek, a kiedy kumin?
7. Zamienniki kuminu i kminku
8. Podsumowanie. Porównanie kminku i kuminu (kminu rzymskiego)

Czy kumin to kminek ? Wiele osób dopiero debiutujących w kuchni ma problem z rozróżnieniem dwóch przypraw, które nie tylko podobnie się nazywają, ale mają także wiele wspólnego pod innymi względami. Kumin i kminek: co jest w nich podobnego, a co je od siebie odróżnia?

Czy kminek i kmin rzymski to to samo?

Nie, to nie to samo. Chociaż te dwie przyprawy są bardzo często mylone ze względu na podobny wygląd i zbliżoną nazwę, w rzeczywistości pochodzą z dwóch różnych rodzajów roślin. Różnią się nie tylko wyglądem, ale także smakiem i zastosowaniem.

Z jakiej rośliny pochodzi kumin, a z jakiej kminek?

Chociaż spokrewnione, każda z tych przypraw jest zbierana z całkiem innej rośliny. Obie należą do rodziny roślin selerowatych (Apiaceae).
Kminek zwyczajny to Carum carvi L. Przyprawa jest krewną kopru włoskiego. Pochodzi z Europy i zachodniej Azji. W Polsce licznie rośnie w stanie dzikim i można ją zbierać na przykład na łąkach. To roślina dwuletnia.
Kumin (Cuminum cyminum L.) podobnie jak kminek zwyczajny, należy do roślin z rodziny selerowatych. Jest bardziej znany pod nazwą kmin rzymski. Ze względu na swoje wymagania, nie rośnie dziko, jedynie w formie uprawowej. Źle znosi mrozy, dlatego nie można go spotkać w Polsce. Pochodzi z Indii i wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest jednoroczny.


Jak wyglądają nasiona?

Nasiona kminku mają ciemniejszy kolor w porównaniu z kuminem. Niektórzy myląco nazywają wręcz kminek czarnuszką ze względu na ciemniejszą barwę. Nasiona kuminu mają ciemnobrązowe i jasnobrązowe paski typu zebry na skórze i są gładsze w dotyku. Nasiona kminku wyglądają jak nieduże banany, są bardziej zakrzywione i pofałdowane. Mogą być również mniejsze niż nasiona kminu rzymskiego. Jednak różnica w wielkości nie zawsze jest gwarantowana. Oba nasiona spożywać można zarówno w całości, jak i w formie sproszkowanej.


Kumin a kminek smak

Chociaż obie te przyprawy w wersji niesproszkowanej wyglądają podobnie, ich smak jest inny i po tym najłatwiej jest je rozróżnić. Smak kminku przypomina nieco lukrecję i jest bardziej orzechowy oraz ziemisty. Wydaje się być do pewnego stopnia ostry, dlatego nie będzie raczej smakował na przykład dzieciom.
Nasiona kuminu należą do kategorii słodkich przypraw i są łagodne w smaku, zarówno gdy są gotowane, jak i spożywane na surowo. Ponieważ smak w tym przypadku nie dominuje, stanowi doskonałą bazę do wielu mieszanek przypraw, sosów i curry. Podobnie jak kminek, również ma ciepły, ziemisty smak, ale jest też w nim wyczuwalna nuta kopru włoskiego lub anyżu – nic dziwnego, bo obie te rośliny to także rodzina Apiaceae.

Różnice w wyglądzie nasion kminku i kminu.

Jakie mają właściwości?

Kminek i kumin mają taką samą, niską zawartość tłuszczów nasyconych, sodu, kalorii i cukru. Kminek zawiera 2,7 gram węglowodanów i 1,1 gram białka na łyżkę stołową. Kumin zawiera 3,3 gram węglowodanów i 1,3 gram białka na łyżkę stołową.

Kminek jest popularny przede wszystkim z uwagi na swoje właściwości wspomagające prawidłowe trawienie. Działa jako środek przeciwskurczowy przy bolesnych dolegliwościach żołądkowych oraz usprawnia trawienie poprzez pobudzanie do wydzielania soku żołądkowego. W przepisach spotyka się dodawanie go do produktów o działaniu wzdymającym, takich jak rośliny strączkowe, cebula czy kapusta. Dodatkowo kminek działa także przeciwbakteryjnie i wspiera laktację.


Opakowanie Go4Taste

Kminek ziarno- 200g – cena : 7,00 zł

Kup kminek w sklepie Go4taste.pl

Kumin powinny polubić przede wszystkim osoby pragnące zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Ta przyprawa przyśpiesza bowiem spalanie tłuszczu w organizmie. Dodatkowo kmin rzymski to bogate źródło olejków eterycznych, pomocnych w procesie zwalczania przeziębienia. Działają one przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Witaminy C i E oraz te z grupy B wspierają organizm w walce. Inną ważną właściwością kuminu jest obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi. Działanie przeciwwrzodowe i przeciwreumatyczne skutecznie wpływa na poprawę pracy całego organizmu. Dodany do potraw ma łagodne działanie odstresowujące, pomaga się wyciszyć. Dlatego dania z jego dodatkiem to często tak zwane „comfort food”.


Opakowanie Go4Taste

Kmin rzymski ziarno -200g – cena : 12,00 zł

Kup kmin rzymski (kumin) w sklepie Go4taste

Kiedy stosować kminek, a kiedy kumin?

Wykorzystanie nasion kuminu w kuchni wywodzi się z regionów śródziemnomorskich i Iranu. Nie sposób myśleć o kuchni indyjskiej bez nasion kuminu. Jest to jedna z najważniejszych indyjskich przypraw, która stanowi podstawę wielu indyjskich curry, potraw i mieszanek przypraw, w tym Garam Masala. Nasiona kuminu można stosować zarówno w postaci proszku, jak i całych nasion do wyrobu mięs, ryżu i wielu dań wegetariańskich, zarówno indyjskich, jak i międzynarodowych. Zmiażdżone całe nasiona dodaje się również do pieczywa, serów, herbatników, a także do innych wypieków.

Z kolei nasiona kminku są powszechnie stosowane w kuchni Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Niemczech, Finlandii, Szwecji, Polsce i na Węgrzech. Jednak użycie kminku przeniknęło również do innych kuchni. Jest to jeden z głównych składników używanych do wyrobu chleba żytniego. Służy również do gotowania curry, sosów, przypraw, a nawet jako przyprawa do marynowania mięsa. Pokruszone nasiona kminku można stosować w dressingach do sałatek. Całe nasiona świetnie pasują do pieczonych warzyw korzeniowych, nie tylko ziemniaków.

Zamienniki kuminu i kminku

Zdarza się, że kminek i kmin rzymski (czyli kumin) możemy stosować zamiennie. Warto jednak pamiętać, że ich smaki są na tyle różne, że znacząco wpłyną na aromat potrawy. Tak samo jest z zamiennikami obu przypraw – jeśli z jakiegoś powodu zabraknie nam kminku lub kuminu rzymskiego, możemy wykorzystać inne przyprawy, aby uzupełnić ich smak.

  • Zamienniki kminu rzymskiego: nasiona kopru włoskiego, anyżu lub kminku (w małych ilościach).
  • Zamienniki kminku: nasiona kolendry, kminu rzymskiego (w małych ilościach) lub czarnuszki.

Pamiętaj, że zarówno kminek, jak i kmin rzymski mają swoje własne, unikalne właściwości zdrowotne.

Podsumowanie. Porównanie kminku i kuminu (kminu rzymskiego)

CechaKminekKumin (kmin rzymski)
Roślina źródłowaKminek zwyczajny (Carum carvi L.), roślina dwuletnia, pochodzi z Europy i zachodniej Azji; rośnie dziko, także w Polsce.Kumin (Cuminum cyminum L.), roślina jednoroczna, pochodzi z Indii i wschodniej części Morza Śródziemnego; uprawiany, nie rośnie dziko, wrażliwy na mróz.
Rodzina roślinOba należą do rodziny selerowatych (Apiaceae).Oba należą do rodziny selerowatych (Apiaceae).
Wygląd nasionNasiona ciemniejsze, przypominają małe, zakrzywione banany; pofałdowane, jaśniejsze niż kumin; dziewięć grzbietów.Nasiona mają ciemnobrązowe i jasnobrązowe paski, gładsze, przypominają półksiężyc; pięć grzbietów.
SmakZiemisty, mocny, lekko dymny, przypomina lukrecję; orzechowy, ostry, z nutą goryczki.Słodkawy, korzenny, ciepły, z nutą kopru włoskiego i anyżu; łagodniejszy, idealny do mieszanek przypraw.
Zastosowanie kulinarnePopularny w kuchni środkowo- i wschodnioeuropejskiej; do chleba żytniego, kapusty kiszonej, gulaszy, ciast, zup, przypraw do mięs, marynat, pieczonych warzyw korzeniowych.Kluczowy składnik kuchni indyjskiej; stosowany w curry, Garam Masala, potrawach wegetariańskich, ryżowych, mięsach, wypiekach, serach, sosach, przyprawach.
ZamiennikiNasiona kolendry, kminu rzymskiego (w małych ilościach), czarnuszka.Nasiona kopru włoskiego, anyżu, kminku (w małych ilościach).
Właściwości zdrowotneWspomaga trawienie, działa przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, wspiera laktację; stosowany przy produktach wzdymających, takich jak kapusta czy rośliny strączkowe.Przyspiesza spalanie tłuszczu, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, obniża poziom złego cholesterolu, wspiera układ odpornościowy i odstresowuje.
Zawartość składników2,7 g węglowodanów i 1,1 g białka na łyżkę stołową; niska zawartość tłuszczów nasyconych, sodu, cukru, kalorii.3,3 g węglowodanów i 1,3 g białka na łyżkę stołową; niska zawartość tłuszczów nasyconych, sodu, cukru, kalorii.
Postać spożyciaNasiona całe lub sproszkowane.Nasiona całe lub sproszkowane; miażdżone nasiona dodawane do pieczywa, serów, herbatników, wypieków.
Region kulinarnego użyciaEuropa Środkowo-Wschodnia (Niemcy, Polska, Węgry, Skandynawia), Indie, Bliski Wschód.Kuchnia indyjska, śródziemnomorska, latynoamerykańska, Bliski Wschód; głównie w Indiach i Iranie.

Powiązane wpisy

W kategorii:Przyprawy

Pierwszy Sidebar

Promowany produkt

Kminek ziarno- 200g
Kminek ziarno- 200g
7,00 zł
Kup w sklepie Kup

Copyright© 2025 · Brunch Pro by Feast Design Co.