Temat karmienia dziecka i wprowadzania do ich diety stałych produktów zawsze wzbudza wiele emocji i powodów do dyskusji. Dolną granicą, która pozwala na powolne podawanie pokarmów na zmianę z mlekiem, jest skończone 6 miesięcy. Do tego czasu układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a zatem mogą pojawiać się różne alergie i niestrawności.
Dlaczego suszone śliwki dla dziecka?
Śliwki owoce, które warto wprowadzić do diety dziecka ze względu na wiele cennych składników odżywczych. Śliwki suszone są bogate w błonnik, mają niską zawartość cholesterolu, nie zawierają sodu i są bogate w witaminę A i witaminę C. Podobnie jak inne owoce bogate w błonnik i naturalne cukry, pomagają utrzymać prawidłową pracę jelit — regularność wypróżnień i łagodzą zaparcia.
Przeczytaj więcej w artykule: Śliwki kalifornijskie suszone i ich właściwości.
Suszone śliwki dla niemowlaka — jak wybrać?
Wybierając suszone śliwki dla dziecka zawsze staraj się kupować śliwki, które zostały wysuszone w naturalny sposób. Uważnie czytaj etykiety produktów wybieraj tylko śliwki bez dodatku sorbinianu potasu i konserwantów (niesiarkowane). Najlepszym wyborem są śliwki suszone bez konserwantów pochodzące z kontrolowanych, certyfikowanych upraw ekologicznych.
Śliwki suszone za pomocą wentylatora, suszarki do żywności lub suszone na słońcu nie będą tak śliskie ani tak pomarszczone, jak wiele komercyjnie suszonych śliwek.
Suszone śliwki dla niemowlaka – od kiedy?
Suszone śliwki nie stanowią dużego ryzyka alergii. Owoce te zaleca się podawać dziecku najlepiej od 9 miesiąca życia, gdy układ pokarmowy potrafi przyjąć już praktycznie każdy produkt. Ich słodki smak na pewno przypadnie dziecku do gustu.
Zobacz też: Czy śliwki suszone uczulają?
Suszone śliwki dla niemowlaka – jak podawać?
Suszone śliwki dla niemowlaka najlepiej podawać w formie przecieru (przepis poniżej). Warto je łączyć z jabłkami, borówkami, żurawiną, brzoskwiniami, jogurtem, a także z kurczakiem.
Przepis na przecier z suszonych śliwek dla niemowlaka
Składniki:
1 mała torebka suszonych śliwek
- Namocz suszone śliwki w ciepłej wodzie, aż będą miękkie.
Gdy owoce będą pulchne i miękkie, wrzuć je do robota kuchennego lub blendera i zacznij miksować. - Dodaj wodę. Śliwki mają tendencję do przybierania konsystencji pasty i lepkiej konsystencji, im więcej dodasz wody, tym łatwiej będzie uzyskać konsystencję, którą dziecko będzie tolerować.
Tak przygotowane purée z suszonych śliwek możesz podać dziecku jako osobny deser, wymieszać z jogurtem lub innym ulubionym jedzeniem.