Na rynku dostępne są dwa rodzaje kaszy – palona i niepalona. Ta pierwsza nazywana jest kaszą prażoną ciemną ta druga to kasza gryczana biała. Czym się różnią?
Podstawowa różnica między gryczaną kaszą paloną i niepaloną, jak sama nazwa wskazuje, polega na sposobie obróbki.
Kasza biała (niepalona) – charakterystyka
Kasza gryczana biała zwana również kaszą gryczaną niepaloną w istocie to surowe ziarna gryki, które poddane zostały wyłącznie polerowaniu. Mają zazwyczaj jasnobrązowe lub lekko zielonkawy kolor i kształt piramidy.
Kasza gryczana biała charakteryzuje się delikatnym smakiem.
Z uwagi na swój łagodny smak kasza gryczana biała ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni. Z powodzeniem można ją wykorzystać zamiast płatków owsianych w śniadaniowej owsiance czy też jako zamiennik kaszy jęczmiennej w zupach i gulaszach. Może z powodzeniem zastąpić również ziemniaki w tradycyjnych polskich potrawach.
Kasza gryczana prażona (palona) – charakterystyka
Kasza gryczana palona, prażona lub też ciemna zupełnie różni się od jej jasnego wariantu. Przede wszystkim jest to kasza, która została poddana wstępnej obróbce termicznej, w wyniku czego ziarna z jasnego, zielonkowego odcienia przybierają barwę ciemną, a nawet brązową. Ważną różnicą jest przede wszystkim smak, który jest bardziej wyrazisty, ostry, lekko przypalony.
Z tego względu ta kasza ma mniej uniwersalne zastosowanie niż kasza biała.
Kasza gryczana prażona doskonale sprawdzi się do dań obiadowych. Szczególnie do tych bardziej pikantnych i wytrawnych. Można ją wykorzystać do pieczonego mięsa, a także potraw z drobiu. Sprawdzi się również jako dodatek do gulaszu.
Kasza gryczana biała i palona – wartości odżywcze
Zagłębiając się w skład i zawartość poszczególnych składników także można dostrzec lekką różnicę. Kasza poddana obróbce termicznej staje się nieco uboższym źródłem kalorii, witamin (szczególnie witaminy B), białka, węglowodanów, błonnik pokarmowego i przeciwutleniaczy. Jest również odrobinę mniej kaloryczna (w 100 g kaszy niepalonej jest 112 kcal, a palonej 102 kcal). Wartości nie są na szczęście znacznie zmienione. Jeden i drugi rodzaj ma pozytywny wpływ na poprawę funkcjonowania organizmu.
Zobacz również: Kasza gryczana i jej właściwości.