Wątroba pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Stres, zła dieta i używki przyczyniają się do jej osłabienia. W jaki sposób można wspomóc wątrobę ziołami? Co pić na detoksykację wątroby?
Dlaczego wątroba ważna dla organizmu?
Wątroba jest jednym z ważniejszych organów. Ten ważący zaledwie dwa kilogramy narząd sprawuje w organizmie bardzo wiele funkcji:
- filtruje od 1,3 do 1,5 l krwi na minutę;
- odpowiada za metabolizm i poprawne wykorzystywanie składników odżywczych;
- gromadzi zapasy glukozy w postaci glikogenu;
- usuwa nadmiar toksyn z organizmu;
- produkuje żółć niezbędną do trawienia;
- produkuje około 80% cholesterolu;
- zamienia aminokwasy i amoniak w mocznik.
Wątroba jest kluczowym organem detoksykacyjnym, który szybko może zostać przeciążony. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich produktów, które wspomogą detoksykację wątroby.
Fazy detoksykacji wątroby
Proces detoksykacji przebiega w dwóch etapach:
- I faza: oddzielają substancje toksyczne z krwi, które następnie przenoszone są do wątroby i zostają przekształcone w związki przejściowe;
- II faza: związki przejściowe przekształcane są w związki nietoksyczne i rozpuszczalne. W takiej formie są wydalane z organizmu z moczem lub z kałem.
Jakie zioła pomagają w oczyszczaniu wątroby?
Jednym z zadań wątroby jest oczyszczanie organizmu. Warto wspomóc tę funkcję wątroby właściwymi ziołami.
1. Ostropest plamisty (Silybum marianum)
Jest jednym z najbardziej znanych ziół do detoksykacji wątroby. Sylmalina obecna w ostropeście obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy. Działa w 1 i 2 fazie detoksykacji. Ma działanie chroniące wątrobę, żółciopędne, przeciwzapalne i obniżające poziom cholesterolu we krwi. Poprawia pracę wątroby i niweluje uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki – działa jak przeciwutleniacz. Ostropest zapobiega również wyczerpaniu glutationu w wątrobie i zwiększa jego poziom o 35%.
Ostropest stymuluje syntezę białek w wątrobie. Zwiększa również produkcję nowych komórek. Badanie [1] wykazało, że ostropest zapobiega wiązaniu się toksyn z receptorami błony komórkowej.
Ostropest zmniejsza stany zapalne i wzmacnia enzymy wątrobowe w szczególności te uczestniczące w 2 fazie detoksykacji m.in. szlaki glutationowe odpowiedzialne za usuwanie z organizmu, np. metali ciężkich i alkoholi.
Sprawdź te produkty:
2. Kurkuma (Curcuma L.)
Kurkuma od wieków w medycynie indyjskiej jest używana jako środek przeciwzapalny. Ma żółty kolor, który zawdzięcza kurkuminie. Jest ziołem, które wspiera proces detoksykacji w 1 i 2 fazie. Kurkuma pomaga chronić i odtruwać komórki wątroby. Ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki temu eliminuje wolne rodniki przyczyniające się m.in. do uszkodzenia komórek i przyspieszenia starzenia się wątroby.
Badanie[2] wykazało, że kurkuma pomaga w ochronie i detoksykacji wątroby. Obniża markery i mediatory stanu zapalnego, zmniejsza stres oksydacyjny. Kurkuma pomaga również zrównoważyć detoksykację w 1 i 2 fazie.
3. Korzeń czarnej rzepy (Raphanus sativus)
Korzeń czarnej rzepy ma właściwości moczopędne, odtruwające i żółciopędne. Łagodzi stany zapalne wątroby. W medycynie naturalnej stosowana jest do regeneracji miąższu wątroby. Ma właściwości przeciwutleniające i zapobiega uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki.
4. Tulasi (Ocimum sanctum)
Tulasi zwane jest również bazylią świętą. Według tradycji stosowana jest jako roślina chroniąca wątrobę. Zawiera bardzo dużo fitochemikaliów, które mają działanie przeciwzapalne i hepatoprotekcyjne. Niektóre badania[3] wykazały, że bazylia święta ma działanie hepatoprotekcyjne.
5. Pieprz długi (Piper longum L.)
Pieprz długi zawiera piperynę, która ma działanie silnie przeciwutleniające- pomaga w zwalczaniu wolnych rodników. Chroni również wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym toksynami. Pomaga również zapobiegać występowaniu żółci. Badanie[4] potwierdziło, że pieprz długi chroni również miąższ wątroby. Inne badanie[5] wykazało, że pieprz chroni wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki, wspomaga wątrobę w utrzymaniu prawidłowego poziomu glutationu (GSH), który jest często niszczony przez uszkodzoną wątrobę.
6. Łopian(Arctium lappa)
Łopian od wieków wykorzystywany jest do leczenia wątroby. Przeprowadzone badania wykazały, że przeciwutleniacze zawarte w łopianie zmniejszają skutki uszkodzenia wątroby spowodowane metabolizmem paracetamolu. Chroni również wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi alkoholem.
Jakie zioła na regenerację i wzmocnienie wątroby?
7. Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)
Karczoch stosowany jest w regeneracji wątroby. Ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Chroni wątrobę. Wspiera regenerację komórek. Zawarte w karczochu związki mają działanie odtruwające i antyoksydacyjne.
Jakie zioła na stłuszczenie wątroby?
8. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.)
Właściwości prozdrowotne dziurawca wykorzystywane są od setek lat. Zalecany jest zwłaszcza po obfitych posiłkach, ponieważ wspomaga pracę wątroby i ułatwia trawienie. Dziurawiec zawiera garbniki i azulen, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Flawonoidy zawarte w dziurawcu niwelują kolki i bóle. Wspomagają również produkcję żółci, dlatego ziele dziurawca polecane jest osobom, których wątroba produkuje mało żółci.
9. Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus)
Od wieków w tradycji ludowej wykorzystywany jest do leczenia chorób wątroby. Ma działanie ochronne- usprawnia przepływ żółci. Łagodzi stany zapalne i stany spastyczne. Powinien być stosowany pod kontrolą lekarza ze względu na toksyczność alkaloidów.
10. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
Pokrzywa zwyczajna jest bogata w polifenole, które zmniejszają stan zapalny wątroby. Pobudza wytwarzanie enzymów i poprawia pracę wątroby. Łagodzi dolegliwości związane z kamicą wątroby.
Na stłuszczenie wątroby zaleca się również stosowanie karczocha zwyczajnego i ostropestu plamistego.
Materiały źródłowe
- Abenavoli L, Capasso R, Milic N, Capasso F. Milk thistle in liver diseases: past, present, future. Phytother Res. 2010 Oct;24(10):1423-32. doi: 10.1002/ptr.3207. PMID: 20564545, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564545/, dostęp 31.05.2022r
- Farzaei, M. H., Zobeiri, M., Parvizi, F., El-Senduny, F. F., Marmouzi, I., Coy-Barrera, E., Naseri, R., Nabavi, S. M., Rahimi, R., & Abdollahi, M. (2018). Curcumin in Liver Diseases: A Systematic Review of the Cellular Mechanisms of Oxidative Stress and Clinical Perspective. Nutrients, 10(7), 855. https://doi.org/10.3390/nu10070855,dostęp 31.05.2022r
- Xiong, F., & Guan, Y. S. (2017). Cautiously using natural medicine to treat liver problems. World journal of gastroenterology, 23(19), 3388–3395. https://doi.org/10.3748/wjg.v23.i19.3388, dostęp 31.05.2022r https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5442075/#B26
- Yadav V, Krishnan A, Vohora D. A systematic review on Piper longum L.: Bridging traditional knowledge and pharmacological evidence for future translational research. J Ethnopharmacol. 2020 Jan 30;247:112255. doi: 10.1016/j.jep.2019.112255. Epub 2019 Sep 27. PMID: 31568819.
- Koul IB, Kapil A. Evaluation of the liver protective potential of piperine, an active principle of black and long peppers. Planta Med. 1993 Oct;59(5):413-7. doi: 10.1055/s-2006-959721. PMID: 8255933.