• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do drugiego paska bocznego
☰
✖

Go4taste Blog

Idź do sklepu

Drugi sidebar

O surowcach

  • Bakalie
  • Cukier
  • Częste pytania
  • Herbaty
  • Kasze
  • Kawa
  • Mąki
  • Miody i syropy
  • Oleje
  • Orzechy
  • Owoce liofilizowane
  • Owoce suszone
  • Pestki i nasiona
  • Przyprawy
  • Ryże
  • Superfoods
  • Suplementy diety
  • Witaminy i minerały

Wyszukiwarka

Zaproponowane posty

Słonecznik: jak jeść?

Nasiona słonecznika i ich właściwości

Chrupiące nasiona słonecznika zawierają sporo witaminy E, żelaza i kwasu foliowego. To również ...

Czytaj więcej

Jesteś tutaj: Home / Pestki i nasiona / Jakie płatki dla cukrzyka?

29 marca 2023

Jakie płatki dla cukrzyka?

Spis treści pokaż
1. Jakie płatki są dobre na diecie cukrzycowej?
2. Płatki owsiane górskie
3. Płatki orkiszowe
4. Płatki gryczane
5. Płatki jęczmienne
6. Płatki żytnie
7. Pałeczki błonnikowe
8. Jakich płatków nie jeść?
9. Jak przygotowywać płatki dla cukrzyka?
10. Jakie dodatki do płatków śniadaniowych dla cukrzyka?

O wysoką jakość posiłków należy dbać niezależnie od stanu zdrowia. Gdy chorujesz na cukrzycę, to odpowiednio zbilansowane posiłki są bardzo ważne – wpływają na poziom cukru we krwi, dlatego z niektórych produktów należy zrezygnować. Jakie płatki może jeść cukrzyk?


Jakie płatki są dobre na diecie cukrzycowej?

W diecie cukrzycowej zaleca się spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym IG do 50. Na szczęście do tej grupy produktów zalicza się bardzo dużo smacznych płatków śniadaniowych, które można przygotować na różne sposoby. Płatki śniadaniowe dostarczają wielu składników odżywczych oraz mają pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu. Które płatki są dobre dla cukrzyka?

Płatki owsiane górskie

Płatki owsiane górskie mają niski indeks glikemiczny IG=42. W 100 g zawierają 7 g błonnika, 13 g białka i niewiele tłuszczu, który jest świetnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają najniższy ze wszystkich płatków śniadaniowych indeks glikemiczny IG=42. Zawierają rozpuszczalną frakcję błonnika, która jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy. Płatki owsiane górskie są świetnym źródłem witamin z grupy B i E oraz mikroelementów: krzemu, żelaza, fosforu, wapnia, magnezu i cynku.


Opakowanie Go4Taste

Płatki owsiane - 1kg grube – cena : 9,50 zł

Kup płatki owsiane w sklepie Go4taste.pl

Płatki orkiszowe

Płatki orkiszowe mają niski indeks glikemiczny IG=45. W 100 g jest 10 g błonnika, 14,5 g białka oraz niewiele tłuszczu 2,5 g. Płatki orkiszowe są świetnym źródłem wielu cennych dla zdrowia witamin z grupy B, a także A, E, K i PP oraz minerałów: żelaza, magnezu, potasu i wapnia.


Opakowanie Go4Taste

Płatki orkiszowe - 1kg – cena : 9,00 zł

Kup płatki orkiszowe w sklepie Go4taste.pl

Płatki gryczane

Płatki gryczane mają niski indeks glikemiczny IG=45. W 100 g jest 12 g białka, 6 g błonnika i niewiele tłuszczu 3 g. Są świetnym źródłem witamin z grupy B (zwłaszcza B1 i B2) oraz minerałów: żelaza, wapnia, magnezu, kobaltu, miedzi, cynku, boru, jod i siarkę. Nie zawierają glutenu, dzięki temu mogą je jeść osoby chorujące na celiakię lub cierpiące na nietolerancję glutenu.


Opakowanie Go4Taste

Płatki gryczane z kaszy białej - 1kg – cena : 14,00 zł

Kup płatki gryczane w sklepie Go4taste

Płatki jęczmienne

Płatki jęczmienne mają niski indeks glikemiczny IG=45. W 100 g produktu jest 10 g białka oraz 9,6 błonnika pokarmowego. Ma niewiele tłuszczu. Są świetnym źródłem witamin z grupy B oraz minerałów: potasu, wapnia, magnezu, żelaza i fosforu.

Płatki żytnie

Płatki żytnie mają niski indeks glikemiczny IG=48. W 100 g jest, aż 12 g błonnika i 7 g białka. Zawierają niewiele tłuszczu 3,2 g w 100 g. Są świetnym źródłem witamin z grupy B, E i PP oraz minerałów: miedzi, cynku, selenu, wapnia, potasu, magnezu, sodu i manganu.

Pałeczki błonnikowe

Pałeczki błonnikowe zawierają w 100 g bardzo dużo błonnika 13,6 g, białka 9,4 g oraz niewiele tłuszczu 3,1 g. W zależności od producenta zawierają zboża takie jak: żyto, pszenica, płatki owsiane, kasza jęczmienna, otręby pszenne w zmiennych proporcjach.

Jakich płatków nie jeść?

Osoby cierpiące na cukrzycę nie powinny jeść takich płatków śniadaniowych jak: jaglane, owsiane błyskawiczne, ryżowe i kukurydziane, ponieważ mają IG50. Osobom chorującym na cukrzycę nie zaleca się również jedzenia kaszy manny, ponieważ ma średni indeks glikemiczny IG=58.

Jak przygotowywać płatki dla cukrzyka?

Podczas przygotowywania płatków śniadaniowych dla cukrzyka bardzo ważne jest przestrzeganie czasu gotowania. Zbyt długie gotowanie przyczynia się do rozgotowania płatków, a tym samym wzrostu indeksu glikemicznego. Zalecamy gotować płatki na wodzie z niewielkim dodatkiem mleka. Podczas gotowania polecamy stosowanie proporcji 1:2, czyli na każdą łyżkę płatków przypadają 2 łyżki wody. Innym sposobem na przygotowanie owsianki, która nie podnosi IG płatków śniadaniowych, jest ich moczenie najlepiej przez całą noc w lodówce lub pod przykryciem w temp. pokojowej.


Jakie dodatki do płatków śniadaniowych dla cukrzyka?

Sposób gotowania ma bardzo duży wpływ na indeks glikemiczny. Oprócz tego bardzo ważnym elementem każdego posiłku są dodatki, które mają niski IG. Są to m.in. jogurt naturalny, owoce jagodowe, mleczko kokosowe oraz masło orzechowe i orzechy. Te produkty są bardzo zdrowe, lecz wysokokaloryczne.

Powiązane wpisy

W kategorii:Pestki i nasiona

Pierwszy Sidebar

Promowany produkt

Płatki owsiane  - 1kg grube
Płatki owsiane - 1kg grube
9,50 zł
Kup w sklepie Kup

Copyright© 2025 · Brunch Pro by Feast Design Co.