Zaparcia są wstydliwą dolegliwością, na którą cierpi ponad 1/3 dorosłych osób. Przyczyny są różnorodne od niewłaściwej diety, przez stres, a nawet różnorodne choroby ze strony układu pokarmowego. U niektórych osób zaparcia mają charakter przewlekły, a u innych mogą pojawiać się sporadycznie. Jednym z domowych sposobów na zaparcia jest stosowanie olejów. Które z nich są najlepsze?
Oleje stosowane na zaparcia
Oleje są naturalnym i w pełni bezpiecznym sposobem na zaparcia. Dzięki wprowadzeniu ich do diety można uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dostarczają wielu cennych witamin i minerałów oraz wspomagają układ odpornościowy do walki z infekcjami.
Olej rycynowy
Olej rycynowy pozyskiwany jest nasion rącznika pospolitego – tłoczonych na zimno, a następnie mieszany z wodą. Dzięki temu wyeliminowana jest z niego toksyczny składnik rycyna, które może spowodować silne zatrucie. Już w starożytności olej rycynowy stosowany był na zaparcia – wykazuje działanie przeczyszczające. Olej rycynowy swoje działanie przeczyszczające zawdzięcza obecności kwasu rycynolowego, który pod wpływem enzymów trawiennych wchodzi w reakcję z jonami sodu, co prowadzi do podrażnienia błony śluzowej jelita, a tym samym pobudza perystaltykę jelit.
Aby wyeliminować zaparcia zalecamy stosować 1-2 łyżek oleju rycynowego dziennie. Olej rycynowy na zaparcia można stosować wyłącznie doraźnie, ponieważ ma działanie podrażniają śluzówkę jelita cienkiego.
Olej lniany
Olej lniany ma dużą zawartość błonnika. Jest gęsty, a jego oleista konsystencja rozluźnia masę jelitową i ułatwia wypróżnianie. Działa jak osłona na jelita, dzięki temu ułatwia przemieszczenie się masy kałowej i zapobiega podrażnieniom podczas wypróżniania. Działa rozkurczowo na układ trawienny, dzięki temu redukuje skurcze oraz inne dolegliwości bólowe, które towarzyszą zaparciom.
Olej lniany można stosować doraźnie przy zaparciach. Wtedy już po kilku godzinach ulga jest wyraźnie odczuwalna. Jeśli cały czas zmagasz się z zaparciami, to wprowadź na stałe olej lniany do diety. Aby uregulować pracę jelit, wystarczy regularne jedzenie 1-2 łyżek oleju dziennie.
Olej migdałowy
Olej migdałowy od wieków stosowany jest na łagodzenie zaparć. Aby zapobiegać ich występowaniu, zalecamy spożywanie 1 łyżki oleju migdałowego dwa razy dziennie rano i wieczorem. Po kilku dniach będzie odczuwalna znacząca poprawa.
Olej kokosowy
Olej kokosowy ma wiele prozdrowotnych właściwości, dzięki temu świetnie sprawdzi się jako naturalny środek na zaparcia. Spożywanie oleju kokosowego na zaparcia zalecane jest wyłącznie w przypadku występowania silnych dolegliwości. Nie należy go stosować regularnie, ponieważ ma silne działanie przeczyszczające i upośledza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W przypadku występowania zaparć polecamy zastosowanie jednorazowo 15 do 45 ml oleju kokosowego – taka ilość ma działanie przeczyszczające.
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej jako lek na wypróżniania i inne dolegliwości m.in. układu trawiennego. Aby pozbyć się zaparć zalecamy stosować 1 łyżkę oleju z czarnuszki dziennie. Najlepsze efekty można uzyskać stosując olej z czarnuszki długoterminowo.
Jak stosować oleje na zaparcia?
W zależności od rodzaju oleju zalecamy stosowanie 1-2 łyżek dziennie. Wielu dietetyków zaleca spożywanie oleju na czczo oraz wieczorem przed snem. Podczas stosowania na zaparcia należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu oleju, dzięki temu dłużej zachowuje swoje prozdrowotne właściwości.
Jakie ilości olejów stosować na zaparcia?
Najczęściej w profilaktyce zaleca się stosowanie 1-2 łyżek dziennie, aby zapobiegać zaparciom. W przypadku oleju kokosowego zalecana dawka to od 15 do 45 ml (czyli 3 do 9 łyżek). Ilość spożywanego oleju na zaparcia zależna jest od wieku oraz intensywności dolegliwości.
Jakie posiłki wzbogacić w oleje?
Olej na zaparcia doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Można nimi polać również ugotowane lub upieczone potrawy. Świetnie uzupełni smak zupy krem, czy potrawek. Należy pamiętać, że nie wszystkie oleje na zaparcia można poddawać obróbce termicznej. Choć na oleju migdałowym można smażyć, to obróbka termiczna powoduje utratę cennych właściwości.
Jak długo stosować oleje na zaparcia?
Na przewlekłe zaparcia zalecamy długotrwałe stosowanie oleju lnianego, z czarnuszki i migdałowego. W przypadku występowania krótkotrwałych problemów z zaparciami zalecamy stosowanie oleju kokosowego i rycynowego – nie można ich stosować dłużej niż przez kilka dni, ponieważ mogą podrażniać śluzówkę jelita cienkiego.
Zaparcia są wstydliwym problemem wielu osób, aby temu zapobiec, warto stosować olej, który ułatwia wypróżnianie. Należy pamiętać, że niektórych olejów nie można stosować dłużej niż przez kilka dni.