Miód jest produktem znanym i cenionym produktem spożywczym o wielu cennych prozdrowotnych właściwościach, m.in. łagodzi objawy przeziębienia, wspomaga odporność i jest skuteczny w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jaki miód jest najlepszy na nadciśnienie?
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze jest trwałym podniesieniem ciśnienia tętniczego wynoszącego powyżej 140/90 mm Hg. Dolegliwość ta najczęściej nie powoduje żadnych objawów przez wiele lat. Nierzadko wykrywana jest podczas pojawiania się innych chorób m.in. chorób serca czy nerek. U większości chorych nie ma żadnej konkretnej przyczyny nadciśnienia.
Jaka jest rola diety w nadciśnieniu tętniczym?
Prawidłowy sposób odżywiania jest jednym z ważniejszych czynników chroniących przed występowaniem nadciśnienia tętniczego. Jest to również jedna z najskuteczniejszych metod leczenia. Dieta przy nadciśnieniu tętniczym powinna być bogata w warzywa i owoce, tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona oraz w produkty zbożowe. Liczne analizy naukowe[1] udowodniły, że spożywanie takich pierwiastków jak: potas, wapń i magnez ma korzystny wpływ na wysokość ciśnienia. W prawidłowym odżywianiu osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze będzie pomocna jedna z tych diet: DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), wegetariańską czy śródziemnomorska, ponieważ w każdej z nich ma właściwą proporcję składników odżywczych, które obniżają ciśnienie krwi. Bardzo ważnym elementem diety na nadciśnienie tętnicze jest ograniczenie spożywania alkoholu. Nie ma natomiast jednoznacznych badań dotyczących spożywania kofeiny.
Miód a nadciśnienie tętnicze
Miód obniża ciśnienie krwi. Działa jako środek przeciwzapalny, wspomaga również usuwanie toksyn z organizmu. Zawarte w tym produkcie witaminy i składniki mineralne wzmacniają układ sercowo- naczyniowy. Badanie[2] przeprowadzone na grupie 4561 osób powyżej 40 roku życia udowodniło, że regularne spożywanie miodu zmniejszają częstotliwość występowania „stanu przed nadciśnieniowego u kobiet, ale nie u mężczyzn”. Niezbędne są dalsze badania potwierdzające lub wykluczające tę zależność. Miód pomaga usunąć nadmiar sodu z organizmu. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne zapobiega występowaniu chorób serca. Pomaga także w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.
W jaki sposób miód obniża nadciśnienie tętnicze?
Miód zawiera przeciwutleniacze, a także związki fenolowe, które działają jak przeciwutleniacze. Mogą obniżać ciśnienie krwi i mają działanie przeciwutleniające. Obniżają ciśnienie krwi, mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Związki fenolowe w miodzie działają na różnorodne sposoby:
- zapobiegają powstawaniu zakrzepów;
- rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zwiększają przepływ krwi;
- obniżają poziom złego cholesterolu, w szczególności lipoprotein, dzięki temu zapobiegają odkładaniu się tzw. blaszek tłuszczowych.
Jaki miód powinny jeść osoby z nadciśnieniem?
Miód stosowany jest jako naturalny lek na obniżenie ciśnienia krwi. Jest to skuteczny i naturalny sposób na zmniejszenie ciśnienia krwi bez potrzeby zażywania leków. Miód pomaga również usunąć nadmiar sodu we krwi. Ma działanie antyoksydacyjne, dzięki temu pomaga usuwać nadmiar sodu z organizmu.
1. Miód gryczany
Miód gryczany jest świetnym źródłem wit. B, magnezu i potasu. Jest również świetnym źródłem flawonoidów. Wszystko to sprawia, że zmniejsza stany zapalne i przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu. Flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki temu mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi.
Czytaj więcej o właściwościach: Miód gryczany – cenne właściwości i zastosowanie
2. Miód akacjowy
Miód akacjowy jest świetnym źródłem wit. z grupy B oraz minerałów: potas, magnez, fosfor, żelazo i mangan. Dzięki wysokiej zawartości potasu miód akacjowy obniża ciśnienie krwi. Zapobiega również występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego.
3. Miód lipowy
Zawiera antyoksydanty, które mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi – obniżają je. Miód lipowy zawiera cenne witaminy i mikroelementy, które pomagają zwalczyć z organizmu wolne rodniki (powodują uszkodzenia tkanek i powoduje stan zapalny). Zawiera flawonoidy, które rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają ciśnienie. Pomagają w redukcji cholesterolu przy jednoczesnym obniżeniu trójglicerydów, co ma także korzystny wpływ na wysokość ciśnienia krwi.
Dowiedz się więcej: Miód lipowy – poznaj jego właściwości
4. Miód manuka
Charakteryzuje się unikalnymi właściwościami, które zawdzięcza wysoką zawartość MGO (methylglyoxalu). Ma silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Miód manuka można stosować również zewnętrznie.
5. Miód spadziowy
Miód spadziowy ze względu na swoje właściwości lecznicze jest zalecany w leczeniu nadciśnienia. Jest „naładowany” antyoksydantami, które pomagają zredukować stres oksydacyjny i obniżają ciśnienie krwi. Zawiera dużo wit. C, która ma również korzystny wpływ na nadciśnienie. Zawiera magnez, który rozszerza tętnice i obniża ciśnienie krwi.
Dowiedz się więcej: Miód spadziowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Jak bezpiecznie stosować miód na nadciśnienie tętnicze?
Niezależnie czy chcesz jeść miód rano, czy wieczorem, to możesz go włączyć do diety na różne sposoby np. jako dodatek do napojów. Poniżej przedstawiamy trzy sposoby na spożywanie miodu na nadciśnienie tętnicze:
- pasta miodowa, czyli miód wymieszany z cynamonem na pastę
- woda z miodem i imbirem – w 450 ml wody wymieszać 2 łyżki miodu i 3 łyżeczki cynamonu. Zalecamy pić napój o temp. 30°c.
- woda z miodem – w szklance wody rozpuścić 1 łyżeczkę miodu.
Przeprowadzone różnorodne analizy naukowe[3] udowodniły, że regularne spożywanie wody z miodem i cynamonem i pasty miodowej obniża poziom cholesterolu we krwi, a tym zapobiega zatkaniu tętnic przez złogi tłuszczu, a tym samym zabezpiecza przed występowaniem wysokiego ciśnienia krwi. Ta analiza wykazała również, że korzystny wpływ na ciśnienie ma spożywanie soku z granatu z dodatkiem miodu.
Materiały źródłowe:
- Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/42160/36696
- Associations between honey consumption and prehypertension in adults aged 40 years and older, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31760826/
- Medicinal uses and health benefits of Honey: An Overview, https://www.jocpr.com/articles/medicinal-uses-and-health-benefits-of-honey-an-overview.pdf