Naleśniki, któż nie lubi tego słodkiego dania? W wielu domach królują placki z mąki pszennej ze słodkim lub słonym nadzieniem. W sklepach dostępne są różnorodne rodzaje mąk. Która z nich będzie najlepsza do naleśników?
Historia naleśnika – co to za danie?
Historia tego dania sięga czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o tym daniu można przeczytać u komediopisarza Kratinos, który tworzył swoje dzieła w IV wieku p.n.e. – określił naleśniki jako smaczne i ciepłe. Wg innej teorii byli to Chińczycy. Włosi twierdzą, że kolebką naleśników jest ich kraj, a dokładnie Florencja, z której Katarzyna Medycejska wywiozła do Francji recepturę na te cienkie placki.
Podstawowe rodzaje mąki do naleśników
Niewiele osób wie, że tak naprawdę mąka mące nie jest równa. Wiele osób kupuje jeden rodzaj mąki i używa do wszystkiego. Choć nie jest to duży błąd, to w takiej sytuacji nigdy nie osiągniesz pełnego smaku dania i szybko możesz popaść w tzw. rutynę.
Mąka pszenna (uniwersalna)
Mąka pszenna jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Zawiera gluten, dzięki temu ciasto jest elastyczne. Naleśniki mają delikatny smak i jasny kolor. Do tego dania najlepiej sprawdzi się mąka pszenna typ 450, 500 i 550. Na sklepowych półkach dostępne są pod nazwą mąką krupczatką lub tortowa.
Mąka żytnia
Naleśniki z pełnoziarnistej mąki żytniej ze względu na dużą zawartość błonnika są bardzo sycące. Placki z mąki żytniej będą miały ciemnobrązowy kolor. Ma intensywny smak, dlatego lepiej na początku warto ją zmieszać z innymi mąkami np. pszenną.
Alternatywne mąki dla specjalnych potrzeb
Mąka pszenna dla wielu osób jest jedynym „słusznym” wyborem do robienia naleśników. Poniżej przedstawiamy propozycje mąk, dla osób chcących urozmaicić swój jadłospis, poszukujących nowych smaków lub niemogących ze względów zdrowotnych jeść mąki pszennej. Jaką mąkę do naleśników możesz zastosować zamiast mąki pszennej? Podpowiadamy!
Mąka bezglutenowa – dla osób z nietolerancją glutenu
Osoby na diecie bezglutenowej nie muszą rezygnować z jedzenia tego smacznego dania. Jednak stosując inny rodzaj mąki, należy zmienić proporcję jaj i mleka lub wody. W przypadku naleśników wegańskich należy zwiększyć ilość bananów i wody.
Mąka ryżowa
Ma naturalny i delikatny smak. Konsystencją przypomina mąkę pszenną. Można z niej przygotować placki zarówno na wytrawnie, jak i na słodko.
Mąka kukurydziana
Jest bezglutenowa. Ma piękny żółty kolor i delikatnie słodki smak. Wbrew pozorom nadaje się również do przygotowania naleśników na wytrawienie. Najczęściej wykorzystywana jest w kuchni włoskiej i meksykańskiej.
Mąka jaglana
Wytwarzana z prosa. Jest mniej popularna niż kasza kuskus. Stosowana jest głównie w kuchni azjatyckiej. Mąkę pszenną możesz zastąpić mąką jaglaną w proporcji 1:1.
Mąka owsiana
Mąka owsiana zawiera dużo błonnika pokarmowego, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób będących na diecie odchudzającej. Naleśniki możesz zrobić z samej mąki owsianej lub wymieszać ją z innym rodzajem mąki.
Mąka gryczana
Jest mąką bezglutenową. Ma ciemnobrązową barwę i wyrazisty smak, w którym można wyczuć nuty podobne do kaszy gryczanej. Jest to świetną opcją dla osób, które są na diecie bezglutenowej lub ograniczają węglowodany. Idealnie podkreśla smak naleśników z wytrawnym farszem.
Jakie mieszanki dają ciekawe efekty?
Choć w polskich domach dominuje mąka pszenna, to warto wypróbować również inne rodzaje mąk np. orkiszową czy gryczaną. Jeśli nie jesteś pewien czy taki smak placów będzie dla Ciebie odpowiedni, to wypróbuj połączenie różnych mąk.
Połączenie mąki pszennej i owsianej
Jeśli nie jesteś przeciwnikiem mąki pszennej, to możesz ją wymieszać z mąką owsianą. Dzięki temu naleśniki będą bardziej puszyste, a dzięki dużej zawartości błonnika jest to świetna opcja dla osób na diecie.
Mieszanka mąki pszennej i gryczanej
Mąka gryczana najczęściej jest mieszana z mąką pszenną w proporcji 1:1 lub 2:3 z mąką gryczaną. Najlepiej sprawdzi się do naleśników o wyrazistym wykwintnym smaku. Jest to świetna propozycja dla osób lubiących eksperymenty w kuchni.
Dlaczego warto eksperymentować z mieszankami?
W sklepach można zakupić gotowe mieszanki do ciasta naleśnikowego. Jednak nie każda z nich ma dobry skład. W większości można znaleźć różne niezdrowe dodatki np. wzmacniacze smaku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne szukanie nowych smaków. Możesz to zrobić przez wymieszanie różnych rodzajów mąk. Gdy nie jesteś wielkim przeciwnikiem mąki pszennej, to do domowych mieszkanek możesz na niej bazować. W przypadku mieszanek bezglutenowych najlepszą bazą będzie mąka gryczana lub ryżowa.
Wskazówki do przygotowania idealnego ciasta naleśnikowego
Jeśli chcesz przygotować idealne ciasto na naleśniki, to musisz pamiętać o:
Odpoczynku ciasta
Aby naleśniki były puszyste bardzo ważny jest co najmniej 30 minutowy odpoczynek ciasta.
Dodaniu do ciasta wody gazowanej
Dodatek wody gazowanej sprawia, że placki są delikatniejsze i bardziej puszyste.
Stosowania właściwego sprzętu
Naleśniki lepiej jest smażyć na patelni z grubym dnem, dzięki temu ciasto nie przywiera do patelni i ciepło rozprowadzane jest równomiernie.
Pierwszy naleśnik jest najważniejszy
Pierwszy placek warto smażyć na większej ilości tłuszczu. Od razu po usmażeniu zalecamy test smaku, dzięki temu będziesz wiedzieć, czy do ciasta musisz jeszcze dodać jakieś składniki.
Proporcje składników w zależności od rodzaju mąki
Przyjmuje się, że na 1 szklankę płynu (woda, mleko lub napój rośliny) przypada 1 szklanka mąki (niezależnie od rodzaju). Mimo że jest to idealna proporcja, to warto pamiętać, że nie każdemu taka konsystencja ciasta będzie odpowiadała, niektórzy wolą rzadsze ciasto, a inni gęstsze. Grube naleśniki lepiej się smaży z gęstego ciasta.
Podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe
Poniżej przedstawiamy podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe. Oczywiście przedstawione proporcje składników możesz dopasować do indywidualnych preferencji. Pamiętaj, że gdy stosujesz mąkę bezglutenową, to warto dodać do ciasta proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną.
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 2/3 szklanki mleka
- 1/3 szklanki wody gazowanej
- 1 ½ łyżki cukru lub erytrolu
- 1 łyżeczkę oleju + 1 łyżkę do smażenia
- 1 jajo rozmiar L
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki umieść w misce. Ciasto zarób trzepaczką. Odstaw na 40 minut.
- Rozgrzej patelnię. Wlej na nią olej.
- Na rozgrzany tłuszcz wlej łyżkę ciasta. Rozprowadź kolistymi ruchami.
- Kiedy zacznie się ścinać, umiejętnie przewróć na 2 stronę.
- Kolejne naleśniki smaż już bez oleju.
Czas odpoczynku ciasta – dlaczego jest ważny?
Naleśniki będą dużo smaczniejsze i nie będą się rwały. Jeśli po wymieszaniu ciasta zostawisz je na co najmniej 30 minut. Dzięki temu gluten będzie miał szansę się uwolnić, więc naleśniki będą bardziej puszyste i smaczne. W przypadku naleśników na mące bezglutenowej zalecamy dodanie do ciasta proszku do pieczenia.
Naleśniki są jednym z ulubionych dań wielu Polaków, co sprawia, że każdy z nas ma inny indywidualny przepis na ten słodki deser. Do wykonania ciasta naleśnikowego możesz zastosować dowolną mąkę (w zależności od potrzeb lub preferencji). Gdy chcesz, aby danie miało bogatszy smak, to możesz do ciasta dodać np. kakao lub cynamon.