Mąka migdałowa to podstawowy element upieczenia makaroników. Sprawdzi się jednak nie tylko jako składnik tego deseru. Można ją przygotować samodzielnie w domu, ale czy efekt będzie zadowalający?
Z czego powstaje mąką migdałową i jakie są jej rodzaje?
Mąka migdałowa wytwarzana jest z drobno zmielonych ziaren migdałów. Nie wymaga żadnych dodatków.
Istnieją dwa podstawowe jej rodzaje. Jednym z nich jest mąka migdałowa drobna, wytwarzana z blanszowanych, czyli pozbawionych skórki migdałów. Drugim rodzajem jest mąka gruba, na którą składają się migdały mielone w całości. Czasami jest nazywana wręcz mączką migdałową. Sprawia, że konsystencja wypieku będzie bardziej „ciastowata”.
Więcej na temat rodzajów mąki migdałowej przeczytasz w artykule: Mąka migdałowa – właściwości i wartości odżywcze
Jak zrobić mąkę z migdałów blanszowanych (przepis)
Krok 1: Blanszowanie migdałów
Przygotuj blanszowane migdały w dowolnej ilości (są one jedynym składnikiem mąki). Blanszowane migdały są po prostu pozbawione skórki. Daje to bardziej jednolity kolor mąki i równomierny smak. W celu zblanszowania migdałów należy je smażyć przez 1-2 minuty na patelni bez jej przykrywania. Następnie korzystając ze szczoteczki, szmatki albo w dłoniach pocieraj je o siebie, żeby skórka zeszła. Migdały przed blanszowaniem powinny być namaczane przez noc w wodzie. Dzięki temu staną się łatwiejsze do strawienia i usunięte z nich zostaną toksyczne inhibitory enzymów.
Zobacz też: Migdały blanszowane – właściwości i zastosowanie
Krok 2: Mielenie migdałów
Po wyschnięciu migdały należy włożyć do robota kuchennego, młynka do kawy lub blendera. Następnie trzeba je miksować aż do uzyskania ziarnistej konsystencji. Zbyt długie miksowanie może doprowadzić do powstania masła migdałowego. Trzeba na to uważać. Warto ją na koniec jeszcze przesiać i ponownie zmiksować.
Jak zrobić mąkę z migdałów surowych?
Mąka z surowych migdałów wymaga jedynie użycia migdałów oraz blendera (miksera lub innego sprzętu do rozcierania). Będzie ona ciemniejsza i grubsza niż produkt otrzymany z migdałów bez skórki. W większości deserów można ich używać zamiennie. Są jednak takie przepisy (np. do makaroników), które wymagają stosowania mąki o konsystencji pudru. Tego typu konsystencji nie jesteśmy w stanie osiągnąć w warunkach domowych. Wówczas najlepszych rozwiązaniem jest kupić gotową mąkę migdałową drobno zmieloną.
Przeczytaj również: Jaka mąka do makaroników?
Jak przechowywać domową mąkę migdałową?
Przygotowaną w domu mąkę migdałową powinno się zużyć od razu albo przechowywać w suchym miejscu. Może to być lodówka. Nie warto robić jej na raz zbyt dużo, ponieważ łatwo może zjełczeć.
Wbrew pozorom niełatwo jest uzyskać drobną mąkę migdałową w domu. Tylko taka jest odpowiednia do przygotowania francuskich makaroników. Zazwyczaj domowy sprzęt ma zbyt małą moc. Zbyt długie miksowanie doprowadza do uzyskania konsystencji masła.