Prażone migdały są idealnym dodatkiem do słonych i słodkich potraw. Są też zdrową dekoracją ciast i deserów. Dlaczego warto jeść prażone migdały? Jak uprażyć migdały?
- Artykuł został zaktualizowany i rozbudowany o nowe treści i autorskie zdjęcia 26.07.2024 r
Dlaczego warto jeść prażone migdały?
Prażone migdały tak samo, jak surowe są bogate w składniki odżywcze i minerały. Zawierają zdrowe tłuszcze, które mają korzystny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy. Dzięki temu są zdrową przekąską dla każdego.
Mają intensywny aromat i smak
Prażone migdały swój intensywny smak zawdzięczają kwasowi oleinowemu, który jest uwalniany pod wpływem wysokiej temperatury. Prażone migdały są bardzo chrupiące, dlatego są idealną przekąską między posiłkami. Intensywny smak prażonych migdałów świetnie podkreśla smak słodkich wypieków, naleśników oraz wykwintnych zup kremów. Dobrym wyborem są również migdały solone, to doskonała przekąska, którą można jeść solo, prosto z opakowania.
Poprawiają trawienie
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że surowe migdały są trudniej trawione przez żołądek, a około połowa z nich jest wydalana z organizmu w formie niestrawionej. Prażone migdały są lepiej trawione. Dzięki temu więcej składników odżywczych jest przyswajanych przez organizm.
Prażone migdały zawierają wiele składników odżywczych
Prażone migdały są bogate w składniki odżywcze. W porcji 28 g prażonych migdałów jest 14 g tłuszczu, w tym 1,1 g tłuszczów nienasyconych. Prażone i surowe migdały zawierają 6 g węglowodanów, w tym 1,1 g cukru, 6 g białka, 75 mg wapnia i 200 mg potasu. Prażone migdały bez dodatków (np. soli lub miodu) mają takie same wartości odżywcze co surowe migdały.
Czy prażone migdały są zdrowe?
Prażone migdały bez dodatku soli i oleju zawierają te same składniki odżywcze, co surowe migdały. Są smaczną i zdrową przekąską. Prażone migdały są bogate w wiele składników odżywczych: potas, fosfor, żelazo oraz wapń. Zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Dzięki dużej zawartości błonnika (w jednej porcji 28 g jest 3,09 g błonnika) są doskonałą przekąską dla osób mających problem z wypróżnianiem.
Prażone migdały są również świetnym źródłem dobrze przyswajalnego białka roślinnego oraz witaminy E. W organizmie pełni funkcję przeciwutleniacza, który zwalcza wolne rodniki. Witamina E wspomaga również serce i układ krwionośny. Prażone migdały są również świetnym źródłem witamin B1, B2 i PP. Poprawiają one pamięć i koncentrację oraz funkcjonowanie mózgu.
Jak zrobić prażone migdały w domu?
Najpopularniejszym sposobem jest prażenie migdałów na patelni. Można prażyć migdały na słono (np. z dodatkiem soli i mielonej papryki) lub na słodko (np. z miodem). Prażone migdały są świetną przekąską oraz dodatkiem do różnych dań np. sałatek i mięs.
Migdały prażone na patelni
Na patelni zaleca się prażenie małej ilości migdałów np. do dekoracji ciasta lub posypania sałatki.
Przygotowanie:
- Rozgrzej patelnię (najlepsza jest do tego teflonowa).
- Umieść migdały na gorącej patelni.
- W czasie prażenia podrzucaj migdały na patelni lub mieszaj drewnianą łyżką.
- Prażenie migdałów trwa przez 4- 5 minut. Przez ten czas pilnuj ich, aby się nie przypaliły.
- Gdy migdały będą złocisto- brązowe, to ściągnij je z patelni.
- Wystudź.
- Przełóż do woreczka lub do słoika.
Migdały prażone w piekarniku
Prażone migdałów w piekarniku zaleca się, jeśli potrzebujesz ich dużo np. 1,5 szklanki. Czas prażenia w piekarniku jest zależny od tego, czy są to migdały w całości, czy w płatkach.
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 180° C. Grzanie góra, dół i wentylator.
- Ułóż migdały na blachówce, tak aby była to tylko 1 warstwa.
- W czasie pieczenia kontroluj cały czas prażenie migdałów.
- Gdy migdały będą miały złoto- brązowy kolor, to wyjmij je z piekarnika.
- Pozostaw do ostygnięcia.
- Przełóż do pojemnika.
Migdały prażone z miodem
Migdały prażone z miodem stanowią zdrową przekąskę między posiłkami. Można nimi również udekorować deser.
Składniki:
- 100 g migdałów,
- szczypta soli,
- 1,5 łyżki miodu,
- można dodać ulubione przyprawy np. cynamon, wanilię.
Przygotowanie:
- Migdały upraż na suchej patelni, często mieszając.
- Gdy będą gotowe, to posyp solą i ulubionymi przyprawami.
- Ściągnij z ognia.
- Dodaj miód i wymieszaj.
- Ciepłe migdały przełóż do słoika.
Migdały prażone z papryką
Migdały prażone z czerwoną mieloną papryką są świetnym dodatkiem np. do mięs i potraw warzywnych. Jest to idealna przekąska np. w czasie oglądania filmu lub meczu.
Składniki:
- 100 g migdałów,
- 1 kopiastą łyżkę masła,
- 0,5 łyżeczki zmielonej soli,
- ½ łyżeczki mielonej czerwonej papryki (słodkiej lub ostrej).
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Grzanie góra, dół i wentylator.
- Rozłóż migdały na blaszce.
- Piecz około 15 min w piekarniku.
- Gorące orzechy wrzuć do miski.
- Dodaj masło, sól i paprykę.
- Wrzuć na blachę.
- Piecz przez około 2 minuty.
- Schłodź. Przechowuj w zamkniętym pojemniku maksymalnie przez 3 dni.
Do czego można wykorzystać prażone migdały?
- Prażone migdały można wykorzystać jako dodatek do słodkich i słonych dań. Stanowią chrupiący dodatek do sałatek. Świetnie podkreślą smak sałatki z rukoli, sałatki z soczewicy. Prażonymi migdałami można zastąpić w przepisie orzeszki pinii lub słonecznik.
- Prażone migdały stanowią idealny dodatek do pieczonych i smażonych warzyw. Można nimi posypać m.in. pieczony brokuł i kalafior. Prażone migdały podkreśla również smak carpaccio warzywnego oraz zupy krem np. z zielonego groszku.
- Prażone migdały można użyć jako dodatek do pożywnego müsli na śniadanie. Można ich również użyć jako dodatku do owsianki. Prażone płatki migdałowe będę świetnym dodatkiem do gofrów lub naleśników na śniadanie.
- Prażone migdały stanowią idealny dodatek do słodkich deserów np. lodów z bitą śmietaną. Podkreślą one również smak domowych wypieków np. piernika, rolady z kremem i popularnego domowego 3Bit.
Jak przechowywać prażone migdały?
Wystudzone prażone migdały można przechowywać w zamrażarce maksymalnie do 3 miesięcy. Najlepiej jest do tego użyć wielorazowych woreczków do mrożenia. Zamrożonych orzechów nie trzeba rozmrażać, można je użyć bezpośrednio po wyjęciu z torebki. Jeśli nie chcesz mrozić orzechów, to możesz przechowywać je w słoiku lub innym hermetycznym opakowaniu w temperaturze pokojowej przez maksymalnie miesiąc.