Orzechy pekan to „rdzenni Amerykanie”. Ten smaczny orzech o maślanym smaku, pełen składników odżywczych produkowany jest praktycznie tylko w Stanach Zjednoczonych. Gdzie rosną, jak zbiera się i przetwarza orzechy pekan?
Orzechy pekan uprawiali już Indianie.
Orzechy pekan były jednym z podstawowych składników menu mieszkańców przedkolonialnych centralnych i wschodnich regionów Ameryki Północnej. Sama nazwa orzechów wywodzi się od rdzennego amerykańskiego (Algonquin) słowa „pacane” (pacane), które opisywało „orzech, który trzeba rozłupywać kamieniem”.
Orzech pekan można rozpoznać po wydłużonym i owalnym kształcie oraz po gładkiej, cienkiej, czerwono-brązowej powłoce. Swoim smakiem przypominają nieco orzechy włoskie.
Indianie używali orzechów pekan jako głównego źródła pożywienia, ponieważ były one łatwo dostępne, łatwiejsze do łupania niż inne gatunki orzechów z Ameryki Północnej i miały doskonały smak. Przez pewien czas były nawet stosowane jako waluta wśród ludów indiańskich. Uważa sie, że rodzime plemiona wykorzystywały pekan do przygotowania sfermentowanego napoju o nazwie „Powcohicora”, od którego pochodzi słowo „hikora”. Indianie nie poprzestali jedynie na samym zbieractwu. Wiele wskazuje na to, że zależność plemion od orzechów w zakresie odżywiania i handlu pobudziła ich do uprawy tego drzewa orzechowego.
Ziarna pekanu, przenoszone na wschodnie wybrzeże przez handlarzy futrami, wzbudziły duże zainteresowanie wśród pierwszych odkrywców i ojców założycieli Ameryki. George Washington posadził orzechy pekan w Mount Vernon w 1775 roku, a Thomas Jefferson w Monticello w 1790 roku. Waszyngton był znany z noszenia ich w kieszeniach płaszcza jako przekąski.
Utalentowany ogrodnik Antoine.
Pionierami udomowienia pekanów byli osadnicy wzdłuż Missisipi, którzy eksperymentowali, sadząc orzechy ze swoich ulubionych drzew. Jak się okazało, taka metoda nie była najlepszym rozwiązaniem. Orzechy pekan, nawet te sadzone z owoców jednego drzewa, dawały drzewa o różnych owocach i kształtach. Można było posadzić setki orzechów z jednego orzesznika i każde z nich produkowało drzewo, które różniło się od swoich rodziców i rodzeństwa na wiele sposobów. Tym samym orzeszniki w gajach i sadach produkowały orzechy o różnej wielkości, kształtach, cechach skorup, smaku i terminach dojrzewania. Tego typu produkcja była bardzo nieprzewidywalna, ponieważ nie było powtarzalności w zbiorach orzechów. Trzeba było znaleźć sposób na ujarzmienie natury.
Przełomu dokonał utalentowany ogrodnik – niewolnik na jednej z plantacji w dorzeczu Missisipi. Niewiele o nim wiadomo oprócz tego, że miał na imię Antoine, reputację doskonałego ogrodnika i był zatrudniony w ogrodach Oak Alley w Luizjanie. W 1846 roku z powodzeniem przeszczepił on pierwsze drzewa orzechowe pekan. Niemal 30 lat potem drzewa pekan wyjechały na wystawę Centennial Exhibition w Filadelfii. Orzechy cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem, były prezentowane obok telefonu Aleksandra Grahama Bella, maszyny do pisania Remington i keczupu Heinza.
Ich obecność na wystawie sprawiła, że drzewa Antoine’a zostały nazwane „Centennial” i stały się pierwszą na świecie znaną odmianą pekan. Technika szczepienia odkryta przez niewolnika pozwoliła na selekcję i rozmnażanie lepszych drzew pekan. W ten sposób narodził się komercyjny przemysł pekan.
Współczesne uprawy orzechów pekan.
Obecnie niemal 80-95% światowej produkcji orzechów pekan pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, które wytwarzają od 250 do 300 milionów funtów pekanów rocznie. Samych rodzajów, odmian tych orzechów istnieje ponad 1000. Różnią się od siebie głównie wielkością i smakiem. Najpopularniejsze odmiany to: Stuart, Desirable, Moreland i Cape Fear.
Odpowiednia gleba do upraw pekanów znajduje się w równinach zalewowych rzek. Najlepszymi obszarami pod pekanowe plantacje są regiony o krótkich, mroźnych zimach i długich, gorących latach, gdzie przez większą część okresu wegetacyjnego nie występują wczesne lub późne przymrozki, a wilgotność nie przekracza 55 %.
Takie warunki występują aż w 15 stanach USA. Orzechy pekan uprawia się w Alabamie, Arkansas, Arizonie, Kalifornii, Florydzie, Georgii Kansas, Luizjanie, Missouri, Mississippi, Karolinie Północnej, Nowym Meksyku, Oklahomie, Karolinie Południowej i Teksasie. „Stolicą orzechów pekan” jest jednak Georgia, w której produkuje się zdecydowanie najwięcej orzechów pekan w skali kraju.
Przeczytaj koniecznie: Orzechy pekan i ich właściwości.
Od zakładu do sklepu
Uprawa orzechów pekan nie należy ani do najprostszych i ani do najtańszych.
Przed rozpoczęciem komercyjnej produkcji orzechów trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Plantatorzy muszą określić właściwą wielkość sadu, wybrać odpowiednie miejsce uprawy, dobrze zaprojektować sad, wybrać najlepsze odmiany dla danego miejsca i rynku, odpowiednio nawozić, zwalczać szkodniki w sposób ekonomiczny, a także efektywnie zbierać i przetwarzać orzechy.
Orzechy pekan są owocami Orzesznika jadalnego/pekanowego (Carya illinoinensis) należącego do rodziny orzechowatych. Orzeszniki mogą osiągnąć ponad 30 metrów wysokości. Pierwsze komercyjne owoce wydają dopiero po 7-10 latach od zasadzenia, ale gdy zaczną, mogą owocować przez ponad 100 lat.
Drzewa pekan są zapylane przez wiatr. Drzewa zaczynają kwitnąć na wiosnę, po zapyleniu przekształcają się w łuski. Orzech tworzy się w zielonej łusce, a gdy dojrzewa, łuska zaczyna pękać, wskazując, że jest gotowa do zbioru. Zasadniczo drzewa są gotowe do zbioru od końca września do listopada.
W pełni dojrzałe pekany spadają z gałęzi na ziemię. W odróżnieniu od orzechów makadamia, które zbierają się tylko i wyłącznie z ziemi, pekan są bardzo często strząsane z drzew za pomocą specjalnych kombajnów.
Orzechy pekan należy przetwarzać natychmiast po zbiorach, aby zapobiec ciemnieniu jądra, przedwczesnemu kiełkowaniu, rozwojowi toksyn, takich jak aflatoksyny, i innym problemom związanym z wilgotnymi orzechami pekan.
Po zebraniu orzechy leżakują i suszą się 3 lub 4 dni a potem trafiają do zakładu. Orzechy pekan zazwyczaj suszy się na posadzkach betonowych, w workach o otwartym splocie lub specjalnych skrzyniach do suszenia.
W zakładzie przetwórczym dobre orzechy są oddzielane od liści, łusek i innych resztek, a następnie suszone do wilgotności poniżej 5%.
Na koniec orzechy są czyszczone, sortowane i pakowane w próżniowo zamykane opakowania, co oznacza, że mogą być przechowywane przez bardzo długi czas.
W takiej formie, w opakowaniach próżniowych, docierają do sklepu Go4taste.pl, a potem trafiają do naszych klientów orzechy pekan cena atrakcyjna.