Komosa, czyli inaczej popularna quinoa jest doskonałą podstawą do przyrządzania dań. Komosę ryżową białą i czerwoną możemy przygotować na kilka sposobów: klasycznie ugotować, uprażyć na patelni i… zrobić z niej komosę dmuchaną (jak klasyczny popcorn). Poznaj sprawdzone sposoby na gotowanie quinoa.
Czy można jeść surową komosę ryżową?
Quinoa może być spożywana na surowo bez gotowania, pod warunkiem że ziarna zaczną kiełkować. Wystarczy, że namoczysz nasiona komosy przez kilkanaście godzin w zimnej wodzie.
Nawet po namoczeniu surowa komosa ryżowa może być trudna do strawienia i może wywoływać pewien dyskomfort. Wynika z tego, że surowe ziarna komosy zawierają nadal enzymy złożone cukry i skrobie, których organizm nie może prawidłowo strawić. Te składniki są zazwyczaj rozkładane w procesie gotowania. Najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym sposobem na spożywanie komosy ryżowej jest ugotowanie jej.
Jak prawidłowo gotować komosę ryżową?
Gotowanie komosy ryżowej jest proste i nie zajmuje dużo czasu.
- Przed ugotowaniem komosę należy dokładnie przepłukać, aż woda będzie przezroczysta. W ten łatwy sposób pozbędziemy się smaku goryczki, a zyskamy lekko orzechowy smak.
- Proporcja gotowania wynosi 2:1 – dwie porcje wody i jedna porcja kaszy.
- Komosę zalać wodą, a gdy woda zacznie wrzeć jeszcze 15 minut pod przykryciem i na mniejszym ogniu.
- Ugotowane ziarno komosy wygląda, jakby się otworzyło, odsłaniając zarodek jądra.
- Po wyłączeniu warto przemieszać i zostawić pod przykryciem przez co najmniej 5 minut. Ten krok umożliwia wchłonięcie ostatnich kawałków wody i dokończenie procesu gotowania. W ten sposób nasiona zostaną ugotowane i staną się przezroczyste.
- Użyj widelca, aby oddzielić i spulchnić komosę ryżową tuż przed podaniem.
Jak gotować czerwoną komosę ryżową?
Gotowanie komosy ryżowej czerwonej w niczym nie różni się od gotowania komosy białej. Czerwoną odmianę należy zatrzymać na ogniu o 5 minut dłużej niż w przypadku białej.
Gotowanie komosy ryżowej na sypko
Dobrze ugotowana i przygotowana komosa ryżowa powinna być sypka i lekko chrupiąca a nie miękka i pasowata. Jak każde inne nasiono, komosa ryżowa smakuje lepiej przypieczona. Czy wiesz, że w ten sposób boliwijscy rolnicy przygotowują komosę dla swoich rodzin?
Aby uzyskać taką sypką konsystencję możemy wykonać prosty trik, który polega na podsmażeniu lub podprażeniu nasion. Możemy to zrobić z samymi nasionami lub dodać na patelnię łyżeczkę oleju. Zrób to po ich wypłukaniu i wysuszeniu. Możesz też przygotować komosę ryżową podobnie jak ryż na patelni.
Przygotowanie komosy ryżowej na patelni
Zamiast gotować w garnku, komosę możesz przygotować na patelni (z czosnkiem, cebulą i pomidorem).
Oto prosty przepis.
- Na średnim ogniu nagrzej patelnię z grubym dnem.
- Posiekaj cebulę, ząbek czosnku i bardzo mały, dojrzały pomidor.
- Gdy patelnia będzie gorąca, dodaj pokrojone warzywa i smaż przez 5 minut.
- Następnie wrzuć komosę ryżową na patelnię i smaż jeszcze przez około 5 minut.
- Na koniec zdejmij z ognia i podawaj na ciepło lub na zimno.
Gotowanie komosy ryżowej w kuchence mikrofalowej
Komosę ryżową możesz również przygotować w kuchence mikrofalowej. Trwa to niemal tyle samo, co ugotowanie komosy w garnku.
W tym celu:
- Połącz 1 szklankę wypłukanej komosy ryżowej z 2 szklankami wody (lub bulionu/rosołu) w misce przeznaczonej do kuchenki mikrofalowej.
- Ustaw na średnią moc i trzymaj aż do momentu, gdy 1/2 płynu zostanie wchłonięta.
- Wyjmij miskę z kuchenki mikrofalowej, wymieszaj komosę ryżową, a następnie ponownie przykryj i odstaw na kolejne 5 do 10 minut lub do wchłonięcia całego płynu.
Gotowanie komosy na słodko i na słono
- Na słono. Jeśli chcesz wzbogacić ziarna komosy o dodatkowy smak, spróbuj ugotować je w bulionie drobiowym lub warzywnym (użyj tej samej objętości co woda).
- Na słodko. Jeżeli chcesz z komosę zjeść na śniadanie lub deser ugotuj ją w mleku migdałowego lub owsianym.
- Przypraw ziołami. Podczas gotowania możesz też dodać inne przyprawy i aromaty, takie jak ząbek zmiażdżonego czosnku, gałązka świeżego rozmarynu lub odrobina czarnego pieprzu.
Kiedy solić komosę ryżową?
Komosa ryżowa doskonale smakuje bez dodatku soli. Jeśli wolisz spożywać ją w wersji na słono możesz zastosować następujące metody:
- Sól najlepiej dodaj już w trakcie gotowania. Wsyp około pół łyżeczki soli na każdą filiżankę suszonej komosy ryżowej.
- Dobrym pomysłem jest również gotowanie bezpośrednio komosy w bulionie warzywnym lub drobiowym.
Prażenie komosy (jak popcorn)
Czy wiesz, że quinoę możesz przygotować tak jak popcorn? Po uprażeniu ziarna komosy są puszyste i bardzo chrupiące. Do przygotowania takiej dmuchanej komosy wystarczy patelnia i… quinoa.
Etap I. Płukanie i suszenie
Wypłucz dokładnie komosę, a następnie wysusz. Ziarna komosy możesz wysuszyć na dwa sposoby.
- Suszenie naturalne przez noc. Rozłóż nasiona komosy ryżowej w jednej warstwie na tacy pokrytej papierem chłonnym i przykryj je innym kawałkiem tego samego papieru. Jak papier wchłonie pierwszą wilgoć, wymień go na suchy. Zostaw komosę na noc w ciepłym miejscu.
- W piekarniku. Ustaw piekarnik na 100 stopni C. Umieść blachę do pieczenia na środkowym stojaku i zamknij drzwi, aż komosa całkowicie wyschnie. Mieszaj od czasu do czasu, aby ziarenka dokładnie się wysuszyły. Proces suszenia niestety jest czasochłonny i trwa od 2 do 3 godzin.
Etap II. Po wysuszeniu ziaren. Prażenie.
- Rozgrzej patelnię z grubym dnem. Dodaj ½ łyżeczki oleju na patelnię. Poczekaj aż olej i patelnia się nagrzeją.
- Sprawdź, czy jest wystarczająco ciepła. Upuść kilka ziaren quinoa na patelnię. Jeśli temperatura będzie odpowiednia, quinoa pęcznieje w ciągu kilku sekund.
- Umieść nasiona na patelni w jednej warstwie. Jeśli nie możesz ugotować wszystkich nasion naraz, zrób to partiami.
- Przykryj patelnię i wymieszaj. Rób to od czasu do czasu, lekko potrząsając na boki. Nasiona będą pęcznieć i pękać, podobnie jak popcorn.
- Czas gotowania dmuchanej komosy ryżowej wynosi około 5 minut lub do momentu, gdy wszystkie nasiona pękną. Od czasu do czasu odkrywaj patelnię, aby para mogła się ulotnić.
- Na koniec dodaj przyprawy.
- Dmuchana komosa na słodko: Dodaj cukier i masło lub olej, gdy tylko nasiona przestaną pękać i mieszaj, aż cukier się rozpuści. Warto wspomnieć, że tłuszcz pomaga lepiej wymieszać składniki.
- Dmuchana komosa w wersji pikantnej. Dodaj sól, przyprawy, masło lub olej. Zrób to, gdy tylko nasiona przestaną eksplodować i dobrze wymieszaj, aby smaki dobrze się połączyły.
Zobacz też: Komosa ryżowa i jej właściwości.