Migdały są smacznym i wartościowym produktem spożywczym. Jeśli kupisz ich więcej, to zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób i jak długo możesz je przechowywać, aby nie straciły swoich cennych właściwości i smaku.
Jak długo migdały są przydatne do spożycia?
Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, czy zamierzasz przechowywać migdały w łupinach, czy w skórce oraz gdzie będziesz je trzymać. Jeśli chcesz je przetrzymywać przez okres kilku miesięcy, to umieść migdały w szczelnie zamykanych słoikach i przechowuj w spiżarni z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła. Gdy chcesz magazynować migdały przez rok lub dłużej, to najlepiej sprawdzi się do tego lodówka lub zamrażarka. Jedyną różnicą podczas przetrzymywania migdałów w łupinach lub skórce, jest ilość miejsca, jakie zajmują.
Dlaczego migdały jełczeją?
Migdały zawierają kwasy Omega-3 i nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to tzw. zdrowe tłuszcze, które wpływają pozytywnie m.in. na układ sercowo-naczyniowy. Gdy migdały są wystawione na działanie tlenu, to tłuszcz zaczyna jełczeć. Proces ten zachodzi najszybciej w temperaturze pokojowej. Niektóre badania[1] sugerują, że zjełczały tłuszcz w migdałach może przyczynić się do dużych problemów zdrowotnych.
Oznaki zjełczałych migdałów
Istnieje kilka charakterystycznych cech, po których poznasz, że migdały nie nadają się do jedzenia:
- mają czarne lub zielonkawe zabarwienie z oznakami pleśni,
- wydzielają silnie zjełczały zapach,
- są gorzkie w smaku.
Gdy zauważyłeś, że migdały zjełczały, to od razu je wyrzuć.
Jak przechowywać migdały w skorupkach?
Jeśli chcesz przechowywać migdały w łupinach, to mogą być przetrzymywane w temperaturze pokojowej przez co najmniej 6 miesięcy, pod warunkiem, że będą umieszczone w szczelnie zamkniętych szklanych słoikach. Gdy migdały w łupinach planujesz trzymać dłużej, to umieść je w plastikowym szczelnie zamykanym pudełku w zamrażalniku. Do mrożenia możesz użyć również specjalnych toreb na mrożonki ze suwakami. W ten sposób migdały nadają się do spożycia przez okres około dwóch lat.
Jak przechowywać migdały łuskane?
Jeśli chcesz, aby łuskane migdały dłużej zachowały swoje walory smakowe i odżywcze, to powinieneś bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:
- Idealne zakresy temperatur do przechowywania łuskanych migdałów, to 18-20°C lub 4-10°C.
- Wilgotność powinna wynosić od 70-75%.
- Powinny być przechowywane z dala od źródła ciepła (piekarnik, kuchenka czy kaloryfer).
- Nie mogą być wystawione na działanie światła słonecznego.
- Podczas upalnych wiosennych i letnich dni zalecamy trzymanie migdałów w lodówce lub zamrażarce.
- Nie wolno przechowywać migdałów z innymi orzechami, czy w pobliżu żywności o intensywnym zapachu, ponieważ może to doprowadzić do szybszego psucia migdałów.
Jeśli kupiłaś łuskane migdały, to możesz je przechowywać bezpiecznie na kilka sposobów. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać czasu i metod magazynowania migdałów.
Przechowywanie migdałów łuskanych w spiżarce
Migdały łuskane można bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez 12 miesięcy. Najlepiej jest je trzymać w hermetycznie zamykanym słoiku w suchym i zacienionym miejscu, np. spiżarni czy szafce kuchennej.
Przechowywanie migdałów łuskanych w lodówce
Migdały w skórce możesz przechowywać również w lodówce przed ponad rok. Najlepiej do tego sprawdzi się szczelne hermetyczne plastikowe opakowanie lub szklany słoik z zakrętką. Pamiętaj, aby zawsze zamykać szczelnie opakowanie po użyciu migdałów, gdy do bakalii dostanie się wilgoć, to mogą spleśnieć.
Przechowywanie migdałów łuskanych w zamrażarce
Migdały można trzymać ponad rok w zamrażalniku. Pamiętaj, że muszą być przechowywane wyłącznie w szczelnie zamykanych pudełkach lub torebkach próżniowych (możesz również użyć specjalnych torebek na mrożonki).
Jak przechowywać prażone lub smażone migdały?
Prażone lub smażone migdały najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamykanym plastikowym pojemniku w lodówce do 3 miesięcy, lub zamrażarce do 6 miesięcy. Do mrożenia możesz użyć również woreczków strunowych. Pamiętaj, że po przeprowadzeniu obróbki termicznej migdały musisz schłodzić, zanim zostaną włożone do lodówki lub zamrażarki.
Podsumowując, migdały przechowywać należy w szczelnym i suchym pojemniku, w miejscu, do którego nie ma dostępu intensywne światło słoneczne. Dzięki temu zabezpieczone są nienasycone kwasy tłuszczowe w nich obecne.
Więcej na ten temat migdałów przeczytać można w tekście: Migdały i ich właściwości.
Materiały źródłowe: