Czy wiesz, że orzechy brazylijskie mogą być twoim sojusznikiem w walce z chorobami tarczycy? Dzięki wysokiej zawartości selenu, te pyszne orzechy z Amazonii mogą znacząco poprawić funkcjonowanie tarczycy. Odkryj, jak mądrze włączyć je do diety i czerpać korzyści zdrowotne, wybierając tylko najlepsze źródła!
Suplementacja selenu w chorobach tarczycy
Każdy, u kogo zdiagnozowano problemy z tarczycą, jak niedoczynność czy choroba Hashimoto, od endokrynologa zazwyczaj otrzymał zalecenie suplementacji jodu jako jednego z mikroelementów, który wpływa na metabolizm hormonów tarczycy. Od kilkunastu lat do tego grona dołączył również selen. Dlaczego właśnie selen?
Różne badania i odkrycia, które miały miejsce w ciągu ostatnich 20 lat, wyraźnie pokazały, że stężenie selenu również może wpływać na pracę gruczołu tarczycowego. W szczególności zwrócono uwagę na istotną funkcję związków selenu w utrzymaniu równowagi wewnętrznej hormonów tarczycy.
Jak selen działa na tarczycę?
Selen, będący składnikiem enzymu dejodynazy, bierze czynny udział w procesie przemiany do trijodotyroniny (T3). To niezwykle ważny hormon, od którego poziomu zależy funkcjonowanie tarczycy. W przypadku, gdy mamy niewystarczające poziomy selenu, nasz organizm wytwarza znacznie mniejsze ilości T3, co w efekcie powoduje oksydatywne uszkodzenia tarczycy, a tarczyca również przyswaja mniej jodu.
Mówiąc w uproszczeniu, selen to jeden z tych mikroelementów, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy, a jego brak zaburza ich poziomy, co bezpośrednio wpływa na gorsze funkcjonowanie całego organu.
Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby osoby borykające się z problemami tarczycy zadbały o odpowiedni poziom selenu w swoim organizmie. Znacznie lepiej jest przyswajalny, jeżeli nie jest dostarczany za pomocą suplementacji, ale naturalnie, za pośrednictwem spożywania produktów, które są go zawierają bogate. Do nich należą przede wszystkim owoce morza, ryby, a także czosnek i grzyby, i oczywiście nasze orzechy brazylijskie.
Czy jedzenie orzechów brazylijskich pomoże w chorobie tarczycy?
Tak. Spożywanie orzechów brazylijskich może faktycznie poprawić funkcjonowanie tarczycy. Kluczem jest wysoka zawartość selenu. Badania skoncentrowane na wpływie poziomu selenu na działanie tego organu dały pozytywne wyniki. Wykazano, że poprzez suplementację i dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek selenu można znacząco poprawić kondycję tarczycy.
W jednym z badań, w którym uczestniczyło 40 pacjentów hemodializowanych (HD) w średnim wieku 53,3 lat, i z czasem na dializie od 8 do 207 miesięcy, codziennie przez trzy miesiące otrzymywali oni po jednym orzechu brazylijskim (około 5g, średnio 58,1 μg Se/g). Wszyscy uczestnicy badania mieli na początku niedobory selenu oraz niskie poziomy T3. Po trzech miesiącach suplementacji zauważono znaczący wzrost poziomów selenu w osoczu, T3 oraz FT4, natomiast poziomy TSH zmniejszyły się, choć nieznacznie.
Jak widać, suplementacja orzechami brazylijskimi, będącymi bogatym źródłem selenu, była związana z poprawą poziomów hormonów tarczycy u pacjentów HD. Chociaż podana ilość selenu nie przywróciła poziomu T3 do normy, wykazano ogólną poprawę w funkcjonowaniu tarczycy.
Z tego wynika, że spożywanie orzechów brazylijskich może mieć korzystny wpływ na ogólne funkcjonowanie tarczycy.
Zawartość selenu w orzechach brazylijskich jest różna
Suplementacja i włączenie orzechów brazylijskich do diety przy chorobach tarczycy, takich jak niedoczynność czy Hashimoto, wydaje się doskonałym pomysłem. Jednak należy pamiętać, że orzechy brazylijskie powinny faktycznie charakteryzować się dużą zawartością selenu, co nie zawsze jest regułą.
Jak pisałam wcześniej, i jak wspominałam również w innym artykule na tym blogu, poziom selenu w orzechach brazylijskich jest zmienny i w dużej mierze zależy od gleby, na której rosła orzesznica wyniosła, a tym samym od miejsca, w którym orzechy zostały zebrane.
Jeszcze do niedawna zakładano, że w jednym orzechu brazylijskim znajduje się około 100 mcg selenu. Jednak badania przeprowadzone na konkretnych próbkach orzechów brazylijskich tego nie potwierdzają. Okazuje się, że zawartość selenu, w zależności od miejsca zbioru, może wahać się od 8 do 219 mcg.
To, ile selenu znajduje się w orzechach, zależy też od kraju pochodzenia. Przeciętnie największą zawartość selenu wykazują orzechy brazylijskie pochodzące z Brazylii, a konkretnie te zbierane w północnych częściach stanach Amazonas i Pará. Znacznie niższą zawartość selenu zawierają te pochodzące z Boliwii i Peru. Badania nad orzechami brazylijskimi, przeprowadzone między innymi przez magister Klarę Głaz, wykazały, że średnio orzechy brazylijskie dostępne w sklepach zawierają około 8,83 mcg selenu, co jest wynikiem wyraźnie odbiegającym od tej normy.
Ile w takim razie trzeba jeść orzechów brazylijskich, aby zadziałały pozytywnie na tarczycę?
W przypadku osób zdrowych zalecenia dotyczące zawartości selenu są dość jasne: zaleca się spożywanie około 55 µg selenu dziennie dla kobiet i aż 70 µg dla mężczyzn. U osób cierpiących na problemy z tarczycą często występują niedobory selenu. W związku z tym, przy zdiagnozowaniu takiego niedoboru, zazwyczaj zalecana dzienna dawka nie powinna być mniejsza niż 100 µg/dzień, a najlepiej 200 µg, przez okres co najmniej trzech miesięcy.
Biorąc pod uwagę, że w większości orzechów brazylijskich dostępnych na półkach sklepowych w Polsce nie ma odpowiedniej dawki selenu, ilość spożywanych orzechów musiałaby być odpowiednio większa. Aby zapewnić poziom 100 czy nawet 200 µg selenu, musielibyśmy spożywać mniej więcej 15 orzechów dziennie, co daje nam porcję o wadze bliskiej 50 g. W tej porcji, oprócz wysokiej ilości selenu, znajdowałoby się również około 359 kcal. Spożywanie tak dużej ilości orzechów brazylijskich może niekorzystnie wpłynąć na naszą dietę i obwód brzucha.
Jak dbać o tarczycę z orzechami brazylijskimi?
Wybieranie dobrej jakości orzechów brazylijskich jest kluczowe, zwłaszcza gdy stanowią one istotny składnik diety. Chociaż nigdy nie mamy pewności, jaka dokładna ilość selenu znajduje się w danej porcji orzechów, możemy zwiększyć szanse na wyższą zawartość tego pierwiastka, decydując się na orzechy odpowiedniej jakości.
1. Kupować orzechy importowane z Brazylii
Co możemy zrobić, to uważnie sprawdzać kraj pochodzenia i dostawcę orzechów brazylijskich. W przypadku wyboru orzechów zbieranych w lasach deszczowych Brazylii istnieje większa szansa, że poziom selenu w nich będzie znacznie wyższa. Należy zatem wybierać dostawców, którzy oferują oryginalne orzechy brazylijskie zbierane w lasach deszczowych na terenie Brazylii.
2. Dbać o zróżnicowanie diety
Do dobrego funkcjonowania tarczycy nie można opierać się wyłącznie na orzechach brazylijskich. Mogą one stanowić doskonałą podstawę, ale warto uzupełnić dietę również innymi elementami. W polskich warunkach doskonałymi źródłami selenu są między innymi orzechy włoskie, a także inne ziarna czy pestki, takie jak pestki dyni, siemię lniane, zarodki pszenne oraz jajka. Przy komponowaniu diety z myślą o selenie warto zatem brać pod uwagę różnorodność produktów.
Orzechy brazylijskie a tarczyca – podsumowanie
Jeżeli chorujesz na tarczycę w różnych jej formach, czy to jest niedoczynność czy choroba Hashimoto, włączenie orzechów brazylijskich do diety jest doskonałym pomysłem. Selen zawarty w orzechach brazylijskich udowodniono, że może mieć istotny wpływ na poprawę funkcjonowania tarczycy w wielu takich przypadkach. Wprowadzanie do diety orzechów brazylijskich musi być jednak robione z głową i najlepiej, aby było również monitorowane przez endokrynologa czy też dietetyka.
W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie określić dokładnego poziomu selenu w orzechach brazylijskich, tego typu dieta powinna być na tyle zróżnicowana, aby uwzględniała również inne źródła selenu. Na koniec, wybierajmy orzechy brazylijskie od sprawdzonych dostawców, by zwiększyć swoją szansę na otrzymywanie orzechów wysokiej jakości.