Herbata jest aromatyczna, pełna smaku i zapachu. Żeby dłużej cieszyła swoimi właściwościami, bardzo istotne jest jej właściwe przechowywanie. Często w sklepach jest sprzedawana po prostu w plastikowych torebeczkach. Czy w takiej wersji najlepiej jest trzymać ją w domowej szafce? Oto kilka porad dotyczących właściwego przechowywania herbaty, by z jej uroków korzystać jak najdłużej.
W czym przechowywać herbatę?
Tak naprawdę niewielka grupa miłośników tych naparów zwraca w ogóle uwagę na sposób jej przechowywania. Nie brakuje takich, którzy po prostu stawiają pudełeczka lub torebki z herbatą w szafce kuchennej i nie zajmują się więcej tą kwestią. Tymczasem to duży błąd wpływający z jednej strony na smak herbaty, a z drugiej także na jej walory zdrowotne.
Herbata jest produktem, który bardzo łatwo absorbuje zewnętrzne zapachy. Dlatego pojemniki z herbatą nie powinny znajdować się w pobliżu innych rzeczy uwalniających mocne zapachy, takich jak na przykład przyprawy. Trzeba także unikać pomieszczeń, mających swój specyficzny zapach, na przykład, jeżeli spiżarnia to pomieszczenie o słabej wentylacji, w której miesza się wiele aromatów.
Równie istotne jest to, w czym przechowujesz herbatę. Niewskazane są opakowania wyprodukowane na przykład z drewna o swoistym zapachu. Jednak herbaty typu pu-erh, które dojrzewają, potrzebują delikatnego dopływu powietrza, dlatego drewniane opakowania są dla nich bardzo korzystne. Jeżeli skrzyneczki, to powinny powstawać z drewna nie wydzielającego zapachu oraz nie mogą być pokryte dodatkowymi substancjami. Niewątpliwie z takiego pojemnika z podziałkami łatwiej jest wyjmować stosowną ilość suszu.
Herbatę dobrze jest przechowywać w hermetycznych słojach ceramicznych, szklanych albo metalowych. Ze szkłem trzeba jednak uważać. Przezroczyste przepuszcza za dużo światła, które negatywnie wpływa na wygląd całej herbaty. Wyeksponowanie jej na półce wpływa niekorzystnie na właściwości listków herbaty, dlatego szkło powinno nie przepuszczać światła.
Producenci swoje produkty pakują często próżniowo. W warunkach domowych trudno jest uzyskać ten efekt, ale utracie smaku i aromatu można zapobiec poprzez zapakowanie mniejszych porcji herbaty w mniejsze torebki zamykane strunowo i usunięcie z nich nadmiaru powietrza.
Papierowe torebki albo pudełka nie nadają się do tego, by dłużej przechowywać w nich susz. Lepsze są torebki z warstwą folii w środku, ale także one nie służą do bardziej długotrwałego przetrzymywania herbaty.
Wystawione na działanie powietrza liście będą z czasem fermentować. Z tego powodu im bardziej szczelny jest pojemnik, tym lepiej. Na rynku dostępne są specjalne opakowania, które mają dodatkowe uszczelki, które zapobiegają mieszaniu się zapachów. Nie znaczy to jednak, że herbatę można trzymać nieskończenie długo nawet w najbardziej szczelnym pojemniku.
Co ciekawe, mniejsza ilość herbaty zwietrzeje szybciej niż jej duża ilość. Na przykład resztka suszu na dnie pojemnika w krótszym czasie nie będzie się nadawała do użytku niż jej duża ilość w tym samym naczyniu.
Jakie czynniki wpływają na przechowywanie herbaty?
Temperatura
Wysoka temperatura wpływa na przyśpieszenie negatywnego zjawiska oksydacji herbaty. Zdecydowanie lepsze dla jej właściwości jest trzymanie jej w lodówce, a nawet w zamrażalniku, jeżeli nie planuje się jej picia w najbliższym czasie. Dotyczy to szczególnie herbat zielonych i żółtych. Po wyjęciu małej paczki herbaty z zamrażarki (po uprzednim pozbyciu się z torebki powietrza), należy ją delikatnie ogrzać do osiągnięcia temperatury pokojowej. W ten sposób liście nie zawilgotnieją.
Wilgotność powietrza
Jedną z cech herbaty jest jej higroskopijność, co oznacza zdolność do pochłaniania wilgoci także z powietrza. Dlatego miejsce jej trzymania musi być bezwzględnie suche. Zawilgotniała herbata traci swój specyficzny zapach.
Światło słoneczne
Wpływ światła słonecznego na susz herbaciany nie został bardzo dobrze zbadany, ale jednocześnie wiadomo o zjawisku fotodegradacji. Poza utratą cennych właściwości antyoksydacyjnych, światło słoneczne może doprowadzić do powstania w herbacie nieprzyjemnego metalicznego posmaku. Z tego powodu zdecydowanie powinno się trzymać herbatę w zacienionym miejscu.
Jak wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania herbaty?
Jak już było wspomniane, herbata chłonie zapachy i to w dużej mierze w oparciu o to należy wybrać miejsce jej przechowywania.
Herbaty słabiej utlenione, takie jak zielone, żółte i białe, tracą swoje właściwości szybciej niż te, które poddane zostały silnej oksydacji, takie jak oolongi i czarne. To również należy wziąć pod uwagę wybierając właściwe miejsce trzymania.
Jak długo można przechowywać herbatę?
Herbata nie jest rodzajem produktu, który podejrzewać można o szybkie psucie się, więc wiele osób nie zwraca specjalnej uwagi na to, jak długo ją przechowuje. Producenci herbat na swoich produktach mają obowiązek podawania daty przydatności do spożycia. Nie oznacza to jednak, że przez cały czas napar z niej wykonany będzie tak samo smaczny. Jednocześnie przekroczenie tego terminu nie znaczy, że herbata nie będzie zdatna do picia. Z pewnością będzie jednak mniej smaczna, bo zwietrzała.
Herbaty liściaste
Herbaty liściaste wysokiej jakości, składające się z całych liści, najlepiej znoszą dłuższe przechowywanie. Herbaty zielone nadają się do spożycia w przeciągu roku od zakupu, a herbaty fermentowane w ciągu dwóch lat.
Herbaty w torebkach
Herbata sprzedawana w torebkach jest produktem bardziej przetworzonym, w której liście są zdecydowanie mocniej pokruszone. Z tego powodu czas jej przechowywania również jest krótszy. Mniejsze fragmenty liści psują się szybciej, ponieważ większa ich powierzchnia wchodzi w reakcję z otoczeniem.
Warto przyłożyć się do prawidłowego przechowywania herbaty, ponieważ dzięki temu po prostu zaoszczędzisz na jej zakupie. To szczególnie istotne dla osób, które naprawdę doceniają dobrej jakości napary. Być może zakup takiego porządnego pojemnika będzie doskonałym pomysłem na prezent?