Płatki migdałowe to nie tylko smaczna i estetycznie wyglądająca dekoracja deserów i ciast, ale bogate źródło wapnia, cynku, magnezu, potasu i witamin. Dlaczego warto jeść i do czego stosować płatki migdałowe?
Czym są płatki migdałowe?
Płatki migdałowe powstają w wyniku pokrojenia w cienkie plasterki migdałów. Mają postać plasterków w kształcie kremowej łezki o słodkim smaku. W sprzedaży znaleźć możemy dwa rodzaje migdałów w płatkach — płatki z migdałów blanszowanych oraz migdałów nieblanszowanych (ze skórką).
Zobacz też:Jak zrobić płatki migdałowe z całych migdałów?
Płatki powstają praktycznie z każdej odmiany migdałów. Cięcia migdałów w zakładzie produkcyjnym dokonuje się mechanicznie. Przed pocięciem w płatki, jądra migdałów są uplastycznianie, aby były łatwiejsze w obróbce i nie uległy skruszeniu i złamaniu. Dokonuje się to zazwyczaj poprzez podgrzewanie orzechów na sucho lub za pomocą pary. Pocięte w ten sposób migdały w płatkach są suszone i schładzane do temperatury otoczenia, a następnie przesiewane i pakowane.
Obróbka ta nie wpływa znacząco na właściwości odżywcze płatków, które wykazują się taką zawartością cennych składników jak migdały w całości.
Rodzaje płatków migdałowych
W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów migdałów w płatkach. Plasterki migdałowe podzielone są na różne grubości, aby konsumenci mogli dostosować ich formę do swoich potrzeb.
Płatki migdałowe możemy podzielić wg tego z jakiego rodzaju migdała zostały wytworzone – blanszowanego czy migdała ze skórką.
- Płatki migdałowe blanszowane. To płatki wytworzone z migdałów, z których uprzednio usunięto zewnętrzną skórkę skórkę. Migdały kroi się w cienkie, regularne i grube plasterki. Płatki mają kremowy, jasny kolor.
- Płatki migdałowe naturalne. Do ich wytwarzania stosuje się migdały w formie naturalnej, które nie zostały poddane procesowi blanszowania. Płatki posiadają ciemną otoczkę, czyli skórkę.
Plasterki migdałów różnią się także grubością. Grubość migdałów zależy od danego producenta. W większości przypadków standardowa grubość płatków oscyluje w granicach 0,6 mm do 0,8 mm.
Płatki migdałowe dzieli się pod względem grubości plasterków na:
- Bardzo grube: 1,2 – 1,4 mm.
- Grube: 1 – 1,2 mm.
- Standardowe: 0,7 – 0,9 mm.
- Cienkie: 0,4 – 0,6 mm
Migdały w płatkach — właściwości
Migdały należą do najzdrowszych orzechów drzewnych. Dostarczają zdrowego białka, tłuszczu i błonnika, a także przeciwutleniaczy, witaminy E, wapnia, magnezu i potasu.
Najcenniejsza jest witamina E, która znana jest także jako witamina młodości. Jest to silny przeciwutleniacz, który chroni komórki ciała przed wpływem stresu oksydacyjnego. Dodatkowo działanie tej witaminy to także zapobieganie zakrzepom. Solidne dawki witaminy E są niezbędne w okresie ciąży, ponieważ dba ona o rozwój płodu.
Płatki migdałowe są cennym źródłem w tłuszczy jednonienasyconych, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Zawierają wiele potasu, który wspomaga zdrowie serca i może obniżać ciśnienie krwi. Błonnik znajdujący się w płatkach migdałowych ma właściwości prebiotyczne, dzięki czemu doskonale wpływają na zdrowie układu pokarmowego.
Płatki migdałowe — do czego je stosować?
Migdały w płatkach zazwyczaj kojarzą się z deserami. Ich dekoracyjny kształt wykorzystuje się do ozdabiania słodkich ciast oraz deserów. Jednak to nie wszystkie możliwości. Można je wykorzystywać również do potraw wytrawnych, na przykład jako panierkę do kotletów mięsnych albo warzywnych. Płatki migdałowe doskonale sprawdzą się również jako chrupki dodatek do sałatki. Płatkami migdałowymi na różne sposoby można posypywać potrawy, dodając im w ten sposób subtelnej słodyczy.
Oto kilka zastosowań płatków migdałowych:
- Wrzuć je do owsianki. Płatki migdałowe smakują wybornie dodane do porannej owsianki, musli czy płatków śniadaniowych. Wzbogacają smak i zapewniają zdrową dawkę składników odżywczych na początku dnia.
- Udekoruj nimi sałatkę. Płatki migdałowe sprawdzają się doskonale jako element dekoracyjny czy dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek. Możesz je dodać zarówno do sałatek owocowych, owocowo-warzywnych lub sałatek warzywnych np. sałatki z tuńczykiem lub kurczakiem!
- Połóż trochę na lodach lub mrożonym jogurcie. Płatki migdałowe można wrzucać do jogurtu naturalnego lub owocowego jedzonego jako przekąska, a także wzbogacić smak lodów.
- Panierka do kotletów. Płatki migdałowe wzbogacają też smak wytrawnych dań. Można je dodać do bułki tartej i stosować jako panierka do kotletów mięsnych lub warzywnych,
- Do wypieków. Płatki migdałowe sprawdzą się w różnego rodzaju wypiekach — zarówno jako posypka na ciasto, jak i składnik babeczek. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do tarty, nie tylko wielkanocnej. W polskiej tradycji kulinarnej płatki migdałowe są bardzo popularnym dodatkiem do serników i makowców, wykorzystuje je każda gospodyni.
- Do zup. Płatki migdałowe to również składnik wzbogacający smak zup. Oprócz klasycznej zupy migdałowej, płatki smakować będą w zupie z brokułów, dyniowej, z cukinii, z zielonego groszku itd.
- Do koktajli. Dobrą propozycją jest także dodawanie płatków migdałowych do koktajlu albo do smoothie.
- Zrób napój migdałowy. Na bazie płatków migdałowych można robić własny napój migdałowy. Wystarczy je bardzo drobno zmielić w blenderze, a następnie dodać do ciepłej wody. Takie mleko świetnie sprawdzi się jako dodatek do kakao, a nawet do kawy. Przepis na mleko roślinne z płatków migdałowych znajdziecie poniżej.
Jak uprażyć płatki migdałowe?
Płatki migdałowe smakują jeszcze lepiej, gdy poddamy je procesowi prażenia. Prażenie wydobywa z migdałów ich smak. Płatki stają się jeszcze bardziej słodkie i chrupkie.
Składniki:
1/2 szklanki do 1 szklanki płatków migdałowych
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 180 ° C.
- Rozłóż migdały w jednej warstwie na papierze do pieczenia lub na blasze.
- Piecz przez 3-4 minuty.
- Sprawdź migdały, potrząśnij patelnią, aby je wymieszać.
- Sprawdzaj co minutę, aż uzyskają pożądany kolor.
- Wyjmij z piekarnika i natychmiast wsyp na talerz lub półmisek, aby ostygły w jednej warstwie. Migdały pozostawione na blasze lub w stosie będą nadal nabierać brązowego koloru.
W ten sposób uprażone płatki migdałowe możesz przechowywać w hermetycznym pojemniku do dwóch tygodni. Przy dłuższych przechowaniu mogą utracić część swoich walorów smakowych.
Prażonymi płatkami migdałowymi najczęściej posypuje się ciasto, ale można je również zjeść solo jako chrupiąca przekąska w ciągu dnia.
Jak zrobić mleko migdałowe z płatków?
Z płatków migdałowych można też zrobić własne mleko migdałowe. Jak je przygotować?
Składniki:
1 szklanka płatków migdałowych
3 szklanki wody
składniki do smaku (daktyle, wanilia, kakao, jagody)
woreczek do wyciskania mleka roślinnego (NUT MILK BAG)
Przygotowanie:
- Namocz płatki migdałowe przez noc w chłodnej wodzie (najlepiej włożyć je do lodówki).
- Na drugi dzień odlej wodę i wlej świeżą. Zmiksuj w blenderze wraz ze świeżą wodą, solą i wszelkimi dodatkami (np. daktyle lub wanilię).
- Po zmiksowaniu przez 1-2 minuty mleko przelewa się przez specjalną torebkę do miski.
- Na koniec ściśnij, aby wydobyć cały płyn.
Mleko migdałowe gotowe!
Przepisy z płatkami migdałowymi
Zapraszamy do naszego działu PRZEPISY, gdzie znajdziecie pomysły na dania i wypieki z dodatkiem migdałów i płatków migdałowych.