Dieta paleo z roku na rok zyskuje na popularności. Inspirowana jest jadłospisem naszych przodków żyjących w czasach prehistorycznych. Uchodzi za sposób żywienia, który zapobiega pojawianiu się chorób cywilizacyjnych. Czym jest dieta paleo? Jakie mąki można stosować?
Na czym polega dieta paleo i kiedy się ją stosuje?
Twórca diety paleo jest dr Walter L. Voegtlin gastroenterologa. Inspirowana jest sposobem żywienia naszych przodków żyjących w paleolicie. Jest to dieta niskowęglowodanowa z dużą zawartością białka. Produkty odzwierzęce powinny stanowić 50% jadłospisu. Pozostałe 50% to warzywa i owoce nieskrobiowe pozyskiwane z upraw ekologicznych. Dietę należy wzbogacić o zdrowe tłuszcze takie jak: oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, czy olej z pestek tłoczony na zimno. Na diecie paleo nie można jeść żywności przetworzonej oraz cukru rafinowanego i jego pochodnych.
Dieta paleo stosowana jest głównie jako odchudzająca. Nie zawiera glutenu, dlatego może być stosowana przez osoby z nietolerancję glutenu i chorujące na celiakie. Dieta paleo bardzo często polecana jest również osobom zmagającym się z chorobami autoimmunologicznymi.
Jakie mąki wolno jeść na diecie paleo?
Na diecie paleo nie wolno jeść kukurydzy, ryżu i gryki oraz innych zbóż zawierających gluten. Jakie rodzaje mąk można stosować na diecie paleo?
1. Mąka z manioku
Jest jednym z najlepszych zamienników mąki pszennej – można stosować w proporcji 1:1. Zawiera śladowe ilości witamin i minerałów m.in. fosfor i wapń.
2. Mąka kokosowa
Ma niewiele węglowodanów, dzięki temu mogą ją jeść osoby na diecie keto. Zawiera wiele składników odżywczych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma błonnik pokarmowy oraz białko roślinne. W przepisach najlepiej ja stosować wraz z innymi mąkami. Bardzo mocno absorbuje wodę.
3. Mąka migdałowa
Wytwarzana jest z zmielonych blanszowanych migdałów. Nie zawiera glutenu, dlatego wypieki nie są tak elastyczne. Zawiera białko roślinne, błonnik pokarmowy oraz niewiele witamin i minerałów m.in. żelazo, magnez i wapń. Mąki migdałowej możesz używać jako zamiennik mąki pszennej proporcja 1:1.
4. Mąka z tapioki
Jest alternatywą dla mąki kukurydzianej. Ma naturalny smak. Sprawdzi się do zagęszczania sosów, dań mięsnych i zup. Sprawdzi się do wypieku chleba, pizzy i innych wypieków, które nie wymagają kruchej struktury.
5. Mąka z zielonych bananów
Ma łagodny, lekko ziemisty smak. Zawiera prebiotyczny błonnik. Nie zawiera glutenu. Może być stosowana jako zamiennik mąki pszennej w proporcji 1:1. Sprawdzi się zarówno do wypieków, jak i przygotowania dań mącznych.
6. Mąka ze słodkich ziemniaków
Stanowi alternatywę dla zwykłej mąki. Można ja stosować do wypieków, jak i jako zagęstnik. Mąka ze słodkich ziemniaków jest bogata w witaminy A i K.
7. Mąka kawowa
Pozyskiwana jest z miąższu kawowca. Można ją zastosować tylko do zastąpienia 15% mąki w przepisie. Zawiera niewiele żelaza, białka, potasu i błonnika.
8. Mąka ze słonecznika
Świetnie zastępuje mąkę migdałową lub orzechową, jeśli masz alergię na orzechy. Mąkę z nasion słonecznika, tak jak z innych orzechów należy przechowywać wyłącznie w lodówce.
9. Mąka kasztanowa
Ma delikatny ziemisty lekko orzechowy smak. Jest bogata w białko roślinne. Najczęściej stosowana do zastąpienia części mąki pszennej w przepisie.
Mąka jest jednym z podstawowych produktów używanych w kuchni. Osoby na diecie paleo mogą jeść wyłącznie mąki bezglutenowe. W sklepach jest bardzo duży wybór produktów bezglutenowych.