Morele świeże i morele suszone zdaniem alergologów należą do jednych z najbezpieczniejszych owoców. Alergia na morele występują stosunkowo rzadko. Poznaj sytuacje, w którym morele mogą wysyłać reakcje niepożądane.
U kogo może wystąpić alergia na morele?
Alergie po spożyciu suszonych moreli występują niezwykle rzadko. Wywołują stosunkowo mało reakcji alergicznych, nawet u małych dzieci. Z tego powodu morele suszone można podawać dzieciom już w drugim półroczu życia. Wprowadzanie nowego składnika do diety zawsze trzeba konsultować z pediatrą.
Alergie na morele zdarzają się szczególnie u osób które:
- są uczulone na owoce pestkowe, do których zaliczają się między innymi morele;
- mają alergię na siarczyny, czyli dwutlenek siarki, którym konserwowane są suszone owoce;
- mają alergię na pyłki brzozy (alergia krzyżowa);
Suszone morele a alergie
Podobnie jak w przypadku innych owoców i orzechów o działaniu alergizującym suszona morela może powodować różnego typu reakcje alergiczne — od tych najmniej łagodnych (zespół alergii jamy ustnej), do ciężkich reakcji ogólnoustrojowych — anafilaksji.
Alergia na dwutlenek siarki w suszonych morelach
Alergia na dwutlenek siarki, którym konserwowana jest większość suszonych moreli dostępnych na rynku, najczęściej dotyczy osób chorujących na astmę. Objawia się ona najczęściej świszczącym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Może też pojawić się pokrzywka czy obrzęk twarzy. Jeśli jesteś astmatykiem i jesz po raz pierwszy suszone morele z siarczynami, miej na wszelkie wypadek pod ręką inhalator i leki na astmę lub alergię. Możesz również wybrać morele suszone bez siarki.
Alergia krzyżowa z pyłkami brzozy
To alergia, która najczęściej pojawia się w północnych regionach Europy i jest związana z alergią na pyłek brzozy. Wynika to z tego, że białko brzozy wywołujące alergię jest bardzo podobne do białka znajdującego się w moreli. Ten typ alergii nazwany zespołem brzozowo-owocowym wywołuje tzw. zwany „zespół alergii jamy ustnej” (OAS). Alergia ta nie dotyczy jednak owoców suszonych. Pojawia się tylko i wyłącznie po zjedzeniu świeżych owoców, ponieważ alergen znajdujący się morelach ginie w trakcie obróbki termicznej.
Alergia krzyżowa z alergią na brzoskwinię
Alergię na morele mogą również odczuwać osoby uczulone na brzoskwinie. Wynika to z podobieństwa alergenów obu tych owoców. Oznaki alergii krzyżowej w tym przypadku mogą objawiać się pokrzywką, bólem brzucha, wymiotami, a także objawami zagrażającymi życiu. Ten typ alergenów w odróżnieniu od brzozy utrzymuje się w przetworzonej żywności, w tym w suszonych morelach.
Alergia na owoce pestkowe
Ze spożywania suszonych moreli powinny również zrezygnować osoby, które mają udowodnioną alergię na inne owoce pestkowe takie jak: wiśnie, nektarynki czy śliwki. Objawia się ona najczęściej po spożyciu surowych owoców pestkowych, ale w przypadku osób o ciężkich reakcjach alergicznych może on dotyczyć również owoców przetworzonych (np. w puszce ) czy też suszonych.
Oznakami alergii na owoce pestkowe mogą być swędzenie i obrzęk twarzy ust gardła czy języka. W cięższych przypadkach może pojawić się wysypka skórna, a także zaburzenia układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Objawia się to kaszlem, biegunką, katarem, czy wymiotami. W skrajnych przypadkach może pojawić się anafilaksja.
Zobacz też: Morele suszone i ich właściwości.