Na półkach sklepowych obok klasycznego, drobnego kuskusu kuskus o większych ziarnach, nazywany kuskusem perłowym. Czym różni się zwykły kuskus od kuskusu perłowego i jakie może przynieść korzyści dla naszego organizmu? Oto komplet informacji o kuskusie perłowym.
Kuskus perłowy miał być zamiennikiem ryżu
Jeżeli myślimy o kuskusie, zazwyczaj kojarzy się nam z drobnymi, małymi ziarenkami wykonanymi z pszenicy durum, które pełnią funkcję substytutu kaszy lub dodatku do sałatek. Coraz częściej na półkach obok klasycznego kuskusu pojawia się inna, znacznie większa odmiana, określana jako kuskus perłowy. Nie każdy wie, że kuskus perłowy, znany również jako p’titim, powstał w Izraelu i określany jest tam czasem jako „ryż Ben-Guriona”. Jak powstał kuskus perłowy?
To temat na osobną historię, która związana jest z historią Izraela i jego gospodarką. Izraelski kuskus powstał dokładnie w latach 50. XX wieku, w czasie kryzysu oszczędnościowego. W całym Izraelu, ze względu na braki w dostępności ryżu, postanowiono wymyślić jego substytut, który miał być przygotowany z pszenicy. Ówczesny premier Izraela, Dawid Ben Gurion, zlecił to zadanie Eugenowi Properowi, jednemu z właścicieli firmy spożywczej Osem. W ten oto sposób opracowany został p’titim, czyli charakterystyczne kulki przypominające płatek, które wypiekane były z mąki z pszenicy twardej i dodatkowo opiekane w piekarniku.
Początkowo klasyczny p’titim faktycznie przypominał ryż z wydłużonymi kształtami. Pszeniczny ryż okazał się wielkim sukcesem i firma postanowiła pójść za ciosem, lekko modyfikując produkt, tworząc go w formie kulistej, inspirowanej klasycznym kuskusem. Okazało się to doskonałym posunięciem, a sam kuskus perłowy zdobył coraz większą popularność wśród konsumentów. Obecnie kuskus perłowy jest jednym z nieodzownych elementów kuchni izraelskiej, stanowiąc dodatek do wielu potraw, zarówno pikantnych, jak i słodkich.
Z czego jest kuskus perłowy?
Kuskus perłowy, podobnie jak klasyczny kuskus, jest formą makaronu tworzonego z pszenicy durum. Różnica polega na tym, że przybiera on formę kulistą o średnicy około 5 mm. Produkowany jest za pomocą wytłaczania w specjalnych okrągłych formach, a następnie pieczony, aby uzyskać naturalny kształt przypominający ziarno. Innymi słowy, jest to klasyczny kuskus, ale znacznie większy, który swoim kształtem i wielkością przypomina perłę, stąd jego nazwa — kuskus perłowy. Oryginalny izraelski kuskus perłowy jest wytłaczany z pszenicy durum, a następnie pieczony, aby nadać mu unikalny, orzechowy smak.
Czy kuskus perłowy to makaron?
Tak, warto wiedzieć, że mimo swojej nazwy i wyglądu, który przypomina kaszę, kuskus perłowy jest formą makaronu. Z punktu widzenia kulinarnego i składników, które zawiera, kuskus perłowy jest rodzajem makaronu. Przygotowany jest na bazie bardzo podobnych składników jak makaron, a jego bazą jest semolina, czyli pszenica durum. Różnica polega na kulistej formie. Zamiast muszelek, fusilli czy świderków mamy okrągłe kulki przypominające swoim kształtem perły.
Kuskus perłowy i jego wartości odżywcze
Kuskus perłowy jest nie tylko smacznym, ale i bardzo pożywnym dodatkiem do różnych potraw. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, między innymi jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, niezbędnego w naszej codziennej diecie. Ale to nie wszystko. Z uwagi na błonnik warto włączyć go do codziennej diety.
Źródło białka
Kuskus jest doskonałym pokarmem dla wszystkich, którzy poszukują alternatywnych źródeł białka innych niż te pochodzenia zwierzęcego. Co prawda, kuskus sam w sobie nie jest kompletnym źródłem białka, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, jednak w 100 gramach znajduje się, w zależności od producenta, od 8 do 10 g białka. Kuskus perłowy będzie więc doskonałym uzupełnieniem diety dla wszystkich, którzy potrzebują zdrowych, wzmacniających kondycję posiłków. W takim przypadku warto go połączyć z innymi bogatymi w białko produktami, jak drób, orzechy czy rośliny strączkowe.
Zawiera błonnik
Bez wątpienia największą zaletą kuskusu jest to, że produkowany jest z pszenicy durum, zatem jest pełny cennego błonnika. Błonnik zawarty w kuskusie może wspierać zdrowie układu trawiennego i pomóc w rozwiązaniu problemów, takich jak zaparcia. Dodatkowo dostarcza stabilnego źródła energii na dłuższy czas. W 100 g kuskusu perłowego znajduje się od 2 do 3,6 g cennego błonnika.
Zdrowszy niż większość makaronów
Niewątpliwą zaletą kuskusu jest to, że składa się tylko z jednego składnika, a mianowicie z mąki pełnoziarnistej, czyli pszenicy durum. Nie zawiera przy tym żadnych dodatków, konserwantów ani rafinowanych składników, przez co jest niezwykle prostym, a zarazem zdrowym składnikiem naszej diety.
Czy kuskus perłowy zawiera gluten?
Tak, kuskus perłowy zawiera gluten, ponieważ jest produktem wytwarzanym z pszenicy durum. Z tego powodu nie powinny po niego sięgać osoby, które cierpią na nietolerancję glutenu lub chorują na celiakię.
Jaki jest indeks glikemiczny kuskusu perłowego?
Jak wynika z badań, kuskus perłowy cechuje się znacznie niższym indeksem glikemicznym niż kuskus tradycyjny. Podczas gdy kuskus ekspresowy klasyczny ma wartość glikemiczną powyżej 60, odmiany perłowe cechują się indeksem glikemicznym na poziomie 52. Oznacza to, że kuskus perłowy klasyfikuje się do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym, co pozwala na jego spożywanie przez osoby chore na cukrzycę. W przypadku niektórych producentów kuskus perłowy może klasyfikować się w grupie o średnim indeksie glikemicznym, co również pozwala na jego spożywanie przez diabetyków od czasu do czasu. Na rynku dostępne są także odmiany kuskusu pełnoziarnistego, które cechują się jeszcze niższym indeksem glikemicznym i oferują więcej korzyści odżywczych.
Do jakich potraw dodawać kuskus perłowy?
Kuskus perłowy jest istotnym składnikiem izraelskiej kuchni. Izraelskie dzieci jedzą go najczęściej w dość prostej formie lub wymieszany z pastą pomidorową albo pieczoną cebulą.
Wielką zaletą kuskusu perłowego jest jego uniwersalność. Można go łączyć z różnorodnymi składnikami i podawać w wielu potrawach. Stworzony jako alternatywa dla ryżu, sprawdza się doskonale w każdym daniu, w którym pierwotnie użyłoby się kaszy lub ryżu. Idealnie komponuje się z gęstymi sosami mięsnymi, a także jest znakomitym dodatkiem do lekkich, warzywnych i owocowych sałatek. Kuskus perłowy świetnie nadaje się również do faszerowania warzyw, takich jak papryka czy cukinia.
Sałatki
Kuskus perłowy nadaje wyrazistości sałatkom śródziemnomorskim, dzięki czemu stają się bardziej sycące i różnorodne. Jego delikatnie orzechowy smak świetnie komponuje się z oliwkami, fetą, pomidorami i świeżymi ziołami. Dodając go do sałatek, zyskujesz pełnowartościowe danie.
Potrawy jednogarnkowe z warzywami
Używając kuskusu perłowego jako bazy, stwórz smakowite misy obiadowe z różnymi dodatkami. Doskonale sprawdza się w misach z pieczonym kalafiorem, ale równie dobrze pasuje do tuńczyka czy shawarmy z kurczaka. Połącz go z ulubionymi warzywami, białkiem i dressingiem, by stworzyć kompletny posiłek.
Z pesto
Choć jest to nieco niekonwencjonalne, połączenie ugotowanego kuskusu perłowego z pesto stanowi doskonałą bazę pod grillowanego kurczaka. To szybki sposób na stworzenie pożywnego i aromatycznego dania. Dodanie do tego warzyw lub świeżych ziół jeszcze bardziej wzbogaci smak.
W zupach i gulaszach
Ugotowany kuskus perłowy świetnie uzupełnia różnego rodzaju zupy i gulasze. Dodaje im nie tylko treści, ale także delikatnej struktury. Wyjątkowo dobrze sprawdza się w zupie cytrynowej z kurczakiem, nadając jej aksamitności i głębi smaku.
Jakie przyprawy najbardziej pasują do kuskusu perłowego?
Kuskus perłowy najczęściej stosowany jest w kuchni bliskowschodniej oraz śródziemnomorskiej i doskonale komponuje się z przyprawami stosowanymi w tamtych regionach. Jeżeli mielibyśmy wymienić przyprawy, które szczególnie będą pasować do kuskusu perłowego, będą to na pewno:
- Papryka: Do kuskusu perłowego będzie pasować każdy rodzaj papryki, ale szczególnie ta wędzona, która sprawdzi się w daniach wegetariańskich czy wegańskich.
- Kminek: To doskonały dodatek, szczególnie jeżeli będziemy przygotowywać dania na bazie gęstych sosów z duszonym mięsem.
- Kolendra: Rozgrzewająca przyprawa o cytrynowej nucie, która szczególnie sprawdzi się w daniach bliskowschodnich, dodając orzeźwienia i wyrazistości.
- Kurkuma: Kurkuma to przyprawa, która szczególnie sprawdzi się w daniach inspirowanych kuchnią indyjską, w której używa się kuskusu perłowego.
Co dodać, aby urozmaicić smak kuskusu perłowego?
Możliwości jest bardzo wiele:
- Sok z cytryny: Jeżeli chcesz nadać potrawom z kuskusu orzeźwienia i wprowadzić odrobinę bliskowschodniego klimatu, dodaj
trochę soku z cytryny. Może to być kilka kropel wyciśniętych bezpośrednio z cytryny i zmieszanych z kuskusem. Zaskoczysz się tym połączeniem smaków.
- Suszone owoce: Kuskus perłowy cechuje się lekko orzechowym smakiem, co sprawia, że idealnym dodatkiem do niego będą suszone owoce, takie jak rodzynki, figi czy daktyle. Sprawdzą się również suszone śliwki, morele czy brzoskwinie.
- Orzechy: Jeżeli kuskus ma orzechowy smak, nie może zabraknąć tu również orzechów. Sprawdzą się każde rodzaje orzechów, od włoskich, przez pekan, po brazylijskie czy piniowe.
- Ser feta lub inne sery: Doskonale sprawdzi się do kuskusu pokruszony ser feta lub inne twarde sery, takie jak parmezan lub cheddar.
Jak ugotować kuskus perłowy?
Kuskus perłowy, ze względu na większą średnicę ziaren, wymaga gotowania w wodzie lub bulionie. Zazwyczaj trwa to około 10 minut.
Sposób gotowania kuskusu perłowego zależy od tego, do czego chcesz go finalnie wykorzystać. Nieco inaczej gotować będziesz kuskus, który chcesz dodać do sałatki, a inaczej ten, który chcesz dodać do mięsa czy sosu.
Sposób nr 1: Kuskus perłowy do sałatki
Składniki:
- 1 szklanka kuskusu perłowego
- 3-4 szklanki wody lub bulionu
Przygotowanie:
- Podsmaż kuskus oliwą z oliwek na patelni.
- Dodaj wodę lub bulion i doprowadź do wrzenia.
- Gotuj przez 7-8 minut.
- Po tym czasie skosztuj kaszę, aby sprawdzić, czy jest gotowa. Jeśli jest bardzo twarda, gotuj jeszcze przez 1-2 minuty.
- Spróbuj ponownie, a kiedy skończysz, zdejmij z ognia i odcedź.
- Spłucz (opcjonalnie).
Tak ugotowany kuskus perłowy doskonale komponuje się z różnego typu warzywami. Wymieszaj go z posiekanymi pomidorami, ogórkami, papryką, cebulą, marchewką itp.
Sposób nr 2: Kuskus jako dodatek do mięsa
Składniki:
- 1 – 1 ½ szklanki bulionu (lub wody)
- 1 szklanka kuskusu perłowego
Przygotowanie:
- Podsmaż kuskus oliwą z oliwek na patelni.
- Dodaj bulion (lub wodę) i zagotuj pod przykryciem, aż prawie cały płyn się wchłonie, około 8 minut. Jeżeli będzie taka potrzeba, dolej nieco wody w trakcie gotowania.
- Wyłącz ogień i odstaw na 2 minuty pod przykryciem.
- Skrop oliwą z oliwek i roztrzep widelcem.
Tak przygotowany kuskus perłowy będzie idealnym dodatkiem do mięs i gęstych sosów.