Ryż mleczny jest produktem o bardzo wielu właściwościach, a przy tym wyjątkowo smacznym. Dzięki delikatnemu posmakowi idealnie nadaje się do przygotowywania dań słodkich. Jest polecany dla dzieci i osób starszych preferujących potrawy deserowe.
Ryż mleczny to biała odmiana ryżu krótkoziarnistego, o zaokrąglonym kształcie, który w procesie gotowania staje się bardzo kleisty.

Mleczny ryż wartości odżywcze
Wartości odżywcze na 100 gram ryżu mlecznego:
- kalorie (wartość energetyczna): 111 kcal / 1528 kJ;
- białko 3,3 g;
- tłuszcz ogółem: 1,6 g;
- nasycone: 1 g;
- wielonienasycone: 0,1 g;
- jednonienasycone: 0,4 g;
- omega-3: 0,030 g;
- omega-6: 0,147 g;
- węglowodany: 21 g
- błonnik: 0,1 g.
Mleczny ryż witaminy:
- wit. A: 172 IU;
- wit. C: 0,7 mg;
- wit. D: 34 IU;
- wit. B12: 0,2 µg.
Mleczny ryż minerały:
- sód: 109 mg;
- potas: 130 mg;
- wapń: 105 mg;
- żelazo: 0,4 mg;
- magnez: 13 mg.
Mleczny ryż właściwości
Ryż mleczny jest naturalnym źródłem białka roślinnego. W jego składzie odnaleźć można witaminy z grupy B i PP. Witaminy B są niezwykle istotne dla organizmu z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina PP, czyli niacyna wchodzi w skład koenzymów NAD i NADP. Biorą one udział w prawidłowej przemianie węglowodanów, białek, tłuszczów, w syntezie erytrocytów oraz hormonów. Dzięki niej skóra dobrze wygląda, prawidłowo funkcjonują nerwy oraz przewód pokarmowy. Witamina ta bierze również aktywny udział w procesie oczyszczania organizmu z toksyn.
Niska zawartość sodu
Ryż mleczny zawiera niewiele sodu. Przez to pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi oraz cholesterolu. Ten produkt może stać się elementem diety odchudzającej. Ma niski indeks glikemiczny, nie powoduje gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi.
Ryż jest produktem bezglutenowym i lekkostrawnym. Chętnie sięgają po niego sportowcy, a także osoby w trakcie rekonwalescencji.
Mleczny ryż zastosowanie
Ryż mleczny ma zastosowanie przede wszystkim w formie deserów z dodatkiem owoców i przypraw, takich jak cynamon. Ma łagodny, naturalny smak. Można go jeść w formie ciepłej i zimnej.
Zobacz też: Lila ryż i jego właściwości.