Złoty i zdrowy olej słonecznikowy dostarcza więcej witaminy E niż jakikolwiek olej roślinny. Pozyskiwany jest z nasion słonecznika i ma łagodny smak. Wiele osób docenia jego właściwości lecznicze i regenerujące. Działa pozytywnie na skórę, włosy i ogólny stan zdrowia. Sprawdź, jak go stosować!
Czy olej słonecznikowy jest zdrowy?
Olej słonecznikowy jest pełny witaminy A i E, czyli silnych przeciwutleniaczy. Dzięki temu skutecznie walczy z trądzikiem, a także regeneruje i nawilża skórę. Proponowany olej wspiera leczenie atopowego zapalenia skóry, zwanego również egzemą. Aby złagodzić objawy AZS, stosuj olej słonecznikowy bezpośrednio na skórę. Doskonale sprawdzi się jako odżywka do włosów. Pomaga zdyscyplinować suche, puszące się włosy, jednocześnie chroni przed ich wypadaniem.
Olej słonecznikowy rafinowany a nierafinowany
Olej pozyskiwany z nasion słonecznika jest dostępny zarówno w postaci tłoczonej na zimno (orzechowa, maślana), jak i rafinowanej (o neutralnym smaku).Prezentowany olej możesz nakładać bezpośrednio na twarz, pod warunkiem, że używasz ekologicznej odmiany tłoczonej na zimno. Zanim włączysz go do rutyny pielęgnacyjnej, wykonaj skórny test alergiczny na wewnętrznej stronie ramienia. Olej słonecznikowy zawiera mnóstwo wielonienasyconych tłuszczów, takich jak kwas tłuszczowy Omega-6 i kwas linolowy. W nierafinowanej wersji znajduje się witamina E, w związku z tym spożywaj go na surowo, aby skorzystać z jego właściwości.
Jak powstaje olej słonecznikowy tłoczony na zimno?
Produkcja oleju słonecznikowego składa się z kilku etapów: oczyszczenia i mielenia nasion, tłoczenia, ekstrakcji surowego oleju i dalszej rafinacji przed pakowaniem. Jako rozpuszczalny do ekstrakcji wykorzystuje się lotny węglowodór, np. heksan. Zebrane nasiona są przepuszczane przez magnesy, aby pozbyć się pozostałości metali. Inne zanieczyszczenia usuwa się przez czyszczenie sita i odkamieniaczy. Następnie zdejmuje się łuskę (zewnętrzną powłokę) nasion. Czasami usuwa się ją przed ekstrakcją, by zapewnić wysoką jakość oleju i śruty słonecznikowej.
Olej słonecznikowy: skład
Olej słonecznikowy jest bogaty w składniki odżywcze, dlatego warto włączyć go do swojej diety. Jedna szklanka (około 200 ml) zawiera 1927 kalorii. Dostarcza 8,3 g tłuszczów wielonienasyconych, 21,3 g tłuszczów nasyconych, 419 mg kwasów tłuszczowych Omega-3, 182 g tłuszczów jednonienasyconych i 7860 mg kwasów tłuszczowych Omega-3. Olej słonecznikowy jest jednym z najlepszych źródeł witaminy E, oprócz tego znajduje się w nim duża ilość witaminy K.
Właściwości oleju słonecznikowego
Przyspiesza regenerację organizmu
Olej słonecznikowy zawiera białka, które budują i naprawiają tkanki oraz stymulują produkcję hormonów i enzymów. Nasz organizm potrzebuje dużej ilości białek. Nie magazynuje ich, dlatego należy dostarczać je w diecie.
Redukuje oznaki przedwczesnego starzenia
Olej słonecznikowy słynie z właściwości przeciwzapalnych, które chronią przed oznakami przedwczesnego starzenia. Skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, zmniejszając ryzyko zmarszczek i drobnych linii w młodym wieku.
Wspiera pracę serca
Olej z nasion słonecznika jest doskonałym źródłem kwasu oleinowego (jednonienasyconego kwasu tłuszczowego), dzięki czemu reguluje poziom cholesterolu we krwi. Wpływa też pozytywnie na aktywność koagulacyjną. Ponadto dostarcza witaminę E, która chroni przed utlenianiem cholesterolu przez wolne rodniki. W ten sposób chroni przed miażdżycą i wieloma chorobami sercowo-naczyniowymi.
Dodaje energii
Tłuszcze nasycone mogą powodować anemię, natomiast nienasycone tłuszcze dodają energii. Wspierają transport glikogenu do krwiobiegu z wątroby. Glikogen to cukier, który zapewnia szybki zastrzyk energii.
Wzmacnia włosy
Olej słonecznikowy wygładza i nawilża włosy, dodatkowo nadaje im piękny blask. Ponadto ujarzmia puszące się pasma. Wspomniany olej ma lekką konsystencję i sprawdzi się doskonale jako odżywka. Możesz go wmasować w skórę głowy raz w tygodniu, by cieszyć się miękkimi, jedwabistymi włosami. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, włącz do swojej kuracji.
Buduje odporność
Olej ten dostarcza mnóstwo przeciwutleniaczy, poza tym wzmacnia barierę komórkową. Wspiera organizm w walce z bakteriami i wirusami, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji. Oferowany olej zawiera białko, które wspomaga budowę i naprawę tkanek.
Poprawia trawienie
Olej z nasion słonecznika jest lekkostrawny, dlatego nie zalega w żołądku. Słynie również z właściwości przeczyszczających, zapobiegając zaparciom.
Olej słonecznikowy na poprawę urody
Badacze sugerują, że olej słonecznikowy pozwala zachować integralność warstwy rogowej naskórka. Wspaniale nawilża cerę, jednocześnie nie powoduje rumienia. Można go stosować nie tylko u osób dorosłych, lecz także u noworodków. Warto masować niemowlęta tym olejkiem, by wzmocnić barierę skórną i nawilżyć cerę. Olej słonecznikowy to świetna alternatywa dla oliwy z oliwek, zwłaszcza dla skóry suchej. Zawarta w nim witamina E, A, C i D3 utrzymuje jędrność skóry oraz zmniejsza stan zapalny. Prezentowany olej wspiera regenerację naskórka i zapobiega powstawaniu trądziku. Z kolei witamina E chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wygładza drobne zmarszczki, poprawia koloryt skóry, niweluje oznaki zmęczenia i rozjaśnia przebarwienia.
Zastanawiasz się, jak włączyć olej słonecznikowy do rutyny pielęgnacyjnej? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Nałóż na dłoń odrobinę olejku i delikatnie wmasuj go w skórę. Skoncentruj się na miejscach zaczerwienionych, suchych, wymagających nawilżenia. Uważaj, aby olejek nie dostał się do oczu. Zmyj olej ciepłą wodą.
Czy olej słonecznikowy jest szkodliwy?
Olej słonecznikowy możesz przyjmować doustnie lub nakładać na skórę. Pamiętaj, by stosować go w odpowiednich ilościach. U niektórych osób może jednak wywołać reakcje alergiczne. Zwykle obejmują pokrzywkę, trudności w oddychaniu i swędzenie ust. Badania wykazały, że dieta bogata w olej słonecznikowy podwyższa poziom insuliny na czczo i cukru we krwi. Może także zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy u osób z cukrzycą.
Olej słonecznikowy tłoczony na zimno: jak stosować go w kuchni?
Tłoczony olej słonecznikowy najlepiej nadaje się do sosu winegret, zaś wersja rafinowana o wysokiej temperaturze dymienia możesz wykorzystać do smażenia. Należy podkreślić, że jak wszystkie oleje nienasycone, proponowany olej jest niestabilny. To oznacza, że ma tendencję do rozpadu przy dłuższym ogrzewaniu. Nierafinowany olej sprawdzi się jako składnik do ciasta na bazie mleka i drożdży. Możesz też na nim smażyć ziemniaki, cebulę, a także serca i wątróbkę drobiową. Nadaje się również do płytkiego smażenia pączków. Wypróbuj rafinowany olej słonecznikowy, aby przygotować majonez o neutralnym smaku.
Jak przechowywać olej słonecznikowy tłoczony na zimno?
Olej słonecznikowy możesz przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu, Jeśli otworzysz butelkę, trzymaj ją w lodówce. Postaraj się wykorzystać go w ciągu miesiąca, by nie stracił swoich właściwości. Nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie słońca, w przeciwnym razie może szybciej się zepsuć.
Zobacz też: Pestki słonecznika i jego właściwości.