Olej rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych tłuszczów roślinnych stosowanych w Polskich domach. Wielu dietetyków uważa go za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Dlaczego warto wprowadzić olej rzepakowy tłoczony na zimno do swojej diety?
Jak powstaje olej rzepakowy?
Olej rzepakowy pozyskiwany jest z rzepaku (Brassica napus L. ssp. oleifera Metz), rośliny kwitnącej na żółto. Jeszcze do niedawna nie cieszył się dobrą opinią ze względu na obecność kwasu erukowego. Obecnie uprawiane są odmiany rzepaku niezawierające tego kwasu. Olej rzepakowy tłoczony na zimno powstaje przez tłoczenie ziaren w specjalnej prasie ślimakowej. Podczas całego procesu bardzo ważna jest stała kontrola temperatury – nie może przekraczać 35°C. Olej rzepakowy tłoczony na zimno charakteryzuje się intensywnym smakiem i żółtym kolorem.
Olej rzepakowy – wartości odżywcze
Olej rzepakowy jest bardzo kaloryczny, w 100 g jest 844 kcal. Ze względu na zawartość wielu cennych składników odżywczych oraz popularność kulinarną nazywany jest „oliwą północy”. Olej rzepakowy jest świetnym źródłem witamin A, D, E i K oraz polifenoli i przeciwutleniaczy. W 100 g jest aż 26 mg wit. E – ma najwięcej ze wszystkich tłuszczów roślinnych dostępnych na rynku. Olej rzepakowy jest świetnym źródłem steroli roślinnych (głównie β-sitosterol), które mają działanie antyoksydacyjne. Zawiera wysoką ilość tokoferoli m.in. α, β, γ i δ-tokoferolu, które w organizmie pełnią funkcję przeciwutleniaczy.
Olej rzepakowy jako źródło NNKT
Olej rzepakowy jest świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – zawiera ich prawie 90%. W większości są to kwas linolowy i linolenowy (są to NNKT) oraz oleinowy. Olej rzepakowy ma również odpowiednią proporcję kwasów Omega-3 do Omega-6 (2:1). Ma około 7% nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli ponad 50% mniej niż oliwa z oliwek.
Olej rzepakowy – właściwości zdrowotne
Olej rzepakowy zawiera cenne dla zdrowia Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które są nie do zastąpienia jako budulec ścian komórkowych. Pomagają również w redukcji poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości cennych dla zdrowia składników odżywczych ma korzystny wpływ na układ nerwowy i odpornościowy.
Ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Olej rzepakowy zawiera witaminę E oraz kwasy Omega-3, które mają działanie przeciwzakrzepowe – zmniejszają zlepianie się płytek krwi, co ma korzystny wpływ na układ sercowo- naczyniowy. Zawarta w oleju witamina K wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi. W niektórych publikacjach medycznych udowodniono, że olej rzepakowy pomaga obniżyć poziom całkowitego i złego cholesterolu oraz utrzymać je na właściwym poziomie. Kwasy tłuszczowe regulują poziom ciśnienia krwi.
Chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki
Olej rzepakowy jest świetnym źródłem witaminy E, polifenoli i przeciwutleniaczy. Wszystkie te składniki chronią komórki przed wolnymi rodnikami, które powodują m.in. choroby układu sercowo- naczyniowego oraz niektóre choroby nowotworowe. Przyspieszają również proces starzenia się skóry.
Ma działanie przeciwłuszczycowe
Łuszczyca jest chorobą skóry wywołaną przez stan zapalny w organizmie. Zawarte w oleju rzepakowym kwasy Omega-3 mają działanie przeciwzapalne. Aby zwiększyć korzyści wynikające ze stosowania oleju rzepakowego, należy do niego dodać kurkumę i pieprz. Olej rzepakowy zawiera witaminę E i kwas oleinowy. Obie substancje mają korzystny wpływ na stan skóry.
Wspomaga pracę układu pokarmowego
Olej rzepakowy zawiera cenne witaminy i mikroelementy oraz kwasy Omeg-3, dzięki temu ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, a zwłaszcza na żołądek i jelita.
Wspomaga odchudzanie
Olej rzepakowy przyspiesza przemianę materii, dzięki temu wspomaga proces odchudzania. Osoby, które piły koktajle z dodatkiem oleju rzepakowego miały mniejszą ilość tkanki tłuszczowej – jest to spowodowane zawartością NNKT.
Ma korzystny wpływ na płodność
Witamina E poprawia jakość nasienia u mężczyzn. Ma również dobroczynny wpływ na utrzymanie ciąży i rozwój płodu.
Ma korzystny wpływ na wzrok
Olej rzepakowy jest świetnym źródłem wit. A i E, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego narządu.
Zastosowanie oleju rzepakowego
Olej rzepakowy tłoczony na zimno nie nadaje się do smażenia. Można go stosować wyłącznie do dań na zimno, np. sałatek, dressingów, a nawet deserów.
W profilaktyce zalecamy codziennie jeść 2 łyżki oleju rzepakowego. Dzięki temu można zapobiegać występowaniu wielu chorób.
Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego tłoczonego na zimno sprawiają, że można go stosować do pielęgnacji skóry i włosów. Dlatego zalecamy używać go jako składnika domowych maseczek oraz peelingu z kawy i cukru. Olej można wykorzystać również jako domowy preparat do demakijażu.
Przechowywanie oleju rzepakowego
Olej rzepakowy należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu. Po otwarciu można przechowywać 3-4 tygodni w lodówce.
Przeciwwskazania do stosowania oleju rzepakowego
- Nie zaleca się stosowania oleju rzepakowego tłoczonego na zimno osobom chorującym na niedoczynność tarczycy oraz cierpiącym na Hashimoto. Olej rzepakowy tak samo, jak inne surowe warzywa kapustne zawierają glukozynolany, które blokują wchłanianie jodu. Aby zredukować zawartość tych związków w warzywach, należy je poddać obróbce termicznej.
- Olej rzepakowy zawiera kwas erukowy, którego duża podaż powoduje występowanie niekorzystnych skutków zdrowotnych. Obecnie uprawiane odmiany rzepaku zawierają mniej niż 2% tego kwasu.
- Olej rzepakowy tłoczony na zimno zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin i mikroelementów. Pamiętaj, że takiego produktu nie można stosować do smażenia, ponieważ wydzielają się szkodliwe dla zdrowia prozapalne substancje takie jak nadtlenki i wodorotlenki lipidowe.