Ocet balsamiczny to dodatek do dań kojarzący się przede wszystkim z Włochami. Jest mniej kwaśny od octu winnego i spirytusowego, dzięki czemu możliwości jego zastosowania są szersze. Dlaczego warto go wybrać?
Co to jest ocet balsamiczny i z czego powstaje?
Ocet balsamiczny jest nazwą chronioną. Powstaje on tylko we Włoszech w konkretnym regionie, w okolicach miasta Modena. Powstaje on z zagęszczonego moszczu z winogron. Potrzeba niemal 150 winogron, aby powstał jeden litr octu. Musi on długo leżakować w drewnianych beczkach. Ma on ciemnobrązowy kolor, mieniący się na złoto.
Czy ocet winny a balsamiczny to to samo?
Ocet winny i balsamiczny to nie jest to samo, nie tylko ze względu na chronioną nazwę tego drugiego. Ocet winny nie leżakuje tak długo i jest przygotowywany na bazie wina, nie moszczu. Z tego powodu jest bardziej przejrzysty i brakuje mu w smaku słodkości, która wyróżnia ocet balsamiczny.
Ocet balsamiczny – właściwości
Ocet balsamiczny, poza licznymi właściwościami smakowymi, jest także produktem bardzo zdrowym.
Poprawia stanu skóry
Ocet balsamiczny zawiera związki przeciwdrobnoustrojowe, kwas octowy i przeciwutleniacze. Dzięki temu może pomóc zwalczać trądzik. Nie można go jednak stosować bezpośrednio na skórę, bo może to skutkować przebarwieniami.
Obniża poziomu cukru we krwi
Ocet balsamiczny, spożywany jako część posiłku, pomaga regulować poziom cukru we krwi. Ma on działanie antyglikemiczne, co oznacza, że poziom cukru we krwi będzie mniej drastycznie wzrastał po posiłku.
Poprawia trawienie
Kwas octowy zawiera szczepy probiotyków wspomagających trawienie. Dbają o trawienie i mają funkcję odpornościową.
Zmniejsza poziom cholesterolu
Ocet balsamiczny może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Przeciwutleniacze pomagają blokować toksyczne komórki w organizmie, które mogą podnieść poziom cholesterolu.
Pomaga w odchudzaniu
Dodawanie octu balsamicznego do porannego posiłku pomaga spożyć mniej kalorii w ciągu dnia.
Wspomaga regeneracją i leczenie ran
Ocet balsamiczny ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Może on wspierać leczenie ran.
Obniża ciśnienie krwi
Badania sugerują, że ocet balsamiczny może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Może tak się stać w przypadku zastąpienia tłustych potraw, takich jak masło i olej, octem, zmniejszając w ten sposób całkowitą ilość spożywanych tłuszczów.
Zmniejsza refluks
Niektórzy sugerują, by użyć octu balsamicznego w celu zmniejszenia refluks żołądkowy lub zgagi.
Poprawia krążenie krwi
Winogrona, z których robi się ocet, mogą zapobiegać chorobom serca. Robią tak dzięki zapobieganiu gromadzenia się płytek krwi w naczyniach krwionośnych.
Co zawiera ocet balsamiczny ? (skład)
W składzie octu balsamicznego zawartych jest od 20 do 70% niesfermentowanych cukrów, 8% kwasu octowego, 4% kwasu winnego, jabłkowego albo innych nielotnych kwasów, 1% etanolu i do 12% glicerolu, który odpowiada za gęstość i lepkość charakterystyczną dla tego rodzaju produktu.
Ocet balsamiczny – zastosowanie
Ocet balsamiczny do dań należy dodawać ostrożnie, bo łatwo może je zdominować. Nadaje się do sałatek, pieczonego mięsa i ryb. Potrawy można w nim również marynować. Pasuje on do warzyw, szczególnie do pomidorów. We Włoszech dodaje się go do sera. Co ciekawe, dodaje się go także do deserów, lodów i owoców.
Czym można zastąpić ocet balsamiczny?
Smak octu balsamicznego jest niezrównany, ponieważ łączy w sobie kwasowość ze słodyczą. Dlatego nie można go całkowicie zastąpić, ale jest kilka propozycji o zbliżonym smaku. Jest to między innymi ocet z czerwonego wina z syropem klonowym lub miodem. Jako zwykły substytut sosów do sałatek użyj 1 części miodu lub syropu klonowego połączonego z 4 częściami octu z czerwonego wina.
Producenci octu spoza Modeny we Włoszech nie mogą nazwać swoich octów balsamicznych „balsamicznymi”. Zamiennikiem tej nazwy jest „karmelizowany” ocet. Nie jest to dokładnie to samo, ze względu chociażby na nieco inną konsystencję.
Niektórzy uważają, że sok z cytryny lub limonki ma podobny smak. To jednak zupełnie inny profil i łączy je tylko możliwość zakwaszenia dania.